Telegram'dan yazan bu kişi dolandırıcı mı?

Merhaba arkadaşlar,

Geçenlerde bir Telegram grubuna katılmıştım. Dün değil ondan önceki gün biri yazdı. Profil fotolarına bakınca güven veriyor. Görünüşte bir kız. Söylediğine göre ABD, Ohio'da yaşıyormuş. Neyse ilk başlarda virüsle ilgili durumun ülkelerimizde nasıl seyrettiğinden, mesleklerimizden falan bahsettik.

Sonra bu sohbeti kripto paralara getirdi. İlgileniyor musun bunlarla falan dedi. Ben de Bitcoin'in falan çok pahalı olduğunu söyledim. O da aslında kripto para almadığını yatırım yaptığını söyledi. Para kazanmak için karlı bir yolmuş, kendisi de bu şekilde biraz para kazanıyormuş. Yatırabileceğiniz minimum miktar 50 dolarmış. Ben de bunun üzerine 1 doların kaç TL ettiğini ve ülkemizde azımsanmayacak bir rakama tekabül ettiğini söyledim ve şimdilik böyle bir rakamı feda edemeyeceğimi söyledim.

Tabi ben bunları karşımdaki kişi her defasında sohbeti beni ikna etmeye çalıştığı ve bu olayın nasıl kazançlı olduğunu söylediği için oluşan şüpheyle yazıyorum. Sonra bu beni pek istekli göremeyince "Sen beni anlamıyorsun, bana inanmıyorsun" noktasına getirdi olayı. İstersem kazançlarının dekontlarını falan gösterebilirmiş. Ben de korkutmamak için inandığımı ama şu an bunun zamanı olmadığını tekrarladım.

Esas beni şüphelendiren kısımsa ABD'de yaşadığını söylemesine rağmen benim uyanık olduğum zamanlarda bana yazması oldu. Eğer gerçekten ABD'de yaşıyorsa bana yazdığı zamanlarda uyuyor olması lazımdı hesaplarıma göre.

Acaba diyorum gerçekten de bu Bitcoin işleriyle ilgileniyor da biraz daha kazanmak için referans linkiyle benim o siteye kayıt olmamı mı istiyor? Çünkü bu tarz sitelerin çoğunda referans sistemi var. Acaba ondan mı faydalanmaya çalışıyor diye de düşünüyorum? Yoksa gerçekten dolandırıcı mı? Siz ne düşünüyorsunuz? Teşekkür ederim.

Dolandırıcı bence. Minimum 50 dolar diye bir şey de yok ayrıca. Bir başkasına ihtiyacınız yok ki coin almak için, sizi neden, neye ikna etmeye çalışıyor anlamadım. Tamam çok karlıymış ben de alayım bir borsadan deyip geçin :)

  • orient blue  (22.08.20 17:12:37)
Dolandırıcı.

  • hayirsiz  (22.08.20 17:14:36)
Teşekkürler arkadaşlar. @ orient blue Şimdi ikna olursam bana muhtemelen bir link verecek kayıt olmam için. O link üzerinden tüm bilgilerimi gireceğim galiba. Onun için uğraşıyodur belki. Allahım dolandırıcılar bile gerizekalı olmuş. Nerede o eski dolandırıcılar! Yemiyoruz artık. Ama yiyenler de var, günahlarını almayalım şimdi :D Ama bu arada profil fotosundaki hanımefendi kimse hoş biriymiş. Keşke haberi olsaymış garibimin :(

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (22.08.20 17:24:12 ~ 17:26:35)
Himm mesleklerden falan bahsettiniz, e bir de kadın profil fotoğrafı var..

Tamamını okumadım fakat şimdi bu seninle evlenmek istediğini söylese ama Türkiye'ye gelmek için bana para gönderir misin dese gönderecek misin? Cevabın evet ise bir şey demiyorum. Hayır ise de bir şey demiyorum.

Mis gibi dolandırıcı.
  • conta  (22.08.20 17:58:25)
Tabiki de hayır :D Ben profil fotolarını kimden çaldıysa hoş bir hanımefendi olduğunu söyledim. Bedava peynir sadece fare kapanında olur :D

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (22.08.20 19:17:16)
Bitcoin konusunu çok detaylı inceleceğimden bu tip mesajları onlarca kez alıyorum farklı sosyal medya platformlarında.

Senden direk para istememiş anladığım kadarıyla, bir borsaya referans linkiyle üye olmanı istiyor. Senin yaptığın işlem komisyonlarından faydalanacaktır.

Dolandırıcı veya senin üstünden çıkar elde etmeye çalışan biri, engelle geç.
  • Lethe  (22.08.20 21:06:22)
@ Lethe Evet, tam olarak dediğin gibi. Para istememiş olabilir ama ben kart bilgilerimi falan girdiğimde kartımdan para çekebileceği bir link de gönderebilirdi mesela, link kısaltma falan yapardı. Ama o dediğiniz gibi ve benim de beklediğim şeylerden biri olan referans linkini yolladı. Zaten sorunun son paragrafında bahsettim ondan.

"Ee bu referans linki, ben referans linklerinden hoşlanmam" dedim, kabul etti zaten. Alltradesfx diye bir sitenin linkiydi. Tıklamadım ama kendim arattım. Güvenilir duruyor.

Komisyon alacağını söyledi. Başkalarıyla da konuşuyormuş. Aldığım cevaplara bakılırsa komisyoncu gibi duruyor. Ama ne gerek var.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (22.08.20 21:34:07)
Hocam verdiğin sitede şöyle bir ifade var: "you can earn a passive income and fulfill the dreams of living a luxurious life." :D

Bunlar malesef nitelikli dolandırıcı, sakın bulaşma.
  • Lethe  (23.08.20 12:12:59)
@Lethe O kısmı görmemişim. Niye öyle diyosun? Belki de gerçekten öyle bi hayatın olacak kadar çok kazandırıyolar. :D

İşin şakası bir yana bulaşmam asla. Daha sohbeti kripto paraya getirir getirmez anladım zaten. Ama kolay para düşkünü enayiler vardır oltaya takılan.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (23.08.20 13:51:49)