FOB gönderim şekli

FOB şekilde sattığımız mal, limandan bir gemi ile gidecek ise bunun hangi gemi ile gideceği vb. rezervasyonlarını alıcı mı yapıyor satıcı mı ?

İnternetten edindiğim bilgiye göre FOB'da gemiye yükleme masrafı satıcıya ait, gerisine karışmayacağız. 175 kiloluk 130 * 120 * 120 bir gönderimiz var mesela, bunun gemiye yükleme bedeli yaklaşık ne kadar olur?

Bir de hiç gemiye vermeyip, UPS ile adrese teslim yapsak, çok mu masraflı olur, ürün fiyatına yedirebilir miyiz ki?

International shipping acemisiyim, bilen biri?

FOB güncel bakılınca aslında teorik bir terim olarak kalıyor.senin yapman gereken üzerinde mutabık kaldığınız acentanın sundurmasına ürünleri ulaştırman ve ihracat işlemlerini yapman.bunlarıda genelde gümrük muayenecisi yapacağı için ona yapacağın ödemenin içinde erir masrafın.

ups ile olur mu bu tamamen senin bileceğin iş.bana sorarsan olur ama ürün fiyatı,hassasiyeti nedir bunları sen biliyorsun.
  • duptıs  (21.08.20 13:38:36)
UPS ya da diğer bazı firmalardan fiyat istemenizde fayda var. bir de freight forwarder bazı firmalar var, bunlarla konuşun. ama söylediğiniz ölçülerde bir kargo için genelde ups vb kullanılıyor.

  • co2s2  (21.08.20 13:43:21)
FOB yani Freight on Board, malın satıcıdan alıcıya teslim şeklidir. gerçekleştiğinde tüm sorumluluk satıcıdan alıcıya geçmiştir. Satıcının sorumluluğu mallarının geminin üstünde teslim edilmesi ile birlikte sona erer. Malın gemiye yüklenmesine kadar olan tüm sorumluluk ve masraflar satıcıya, devamında yaşanacak herşey (taşıma sırasında olabilecekler, karşı gümrük vb.) alıcıya aittir. O sebeple teslim sırasında kontrol (genelde taşıyıcı tarafından yapılır.) çok önemlidir.
Hangi gemi gideceği vb. rezervasyonları FOB satıyorum dediğinizde alıcı yapar. Tabi anlaşmanıza göre değişebilir.
FOB teslimle birlikte toplam fiyatımız şudur diyecekseniz bedeller tarihe, yere vb şartlara göre değişeceğinden buna yönelik taşıma firmalarından ortalama fiyat alabilirsiniz.
UPS elbette daha masraflı olacaktır.
  • emininsel  (21.08.20 13:45:12 ~ 13:46:08)
@emininsel "Malın gemiye yüklenmesine kadar olan tüm sorumluluk ve masraflar satıcıya," demişsiniz ya bunları kalem kalem biliyor musunuz? daha önce yapmadığım ve bilmediğim için soruyorum soruyu aslında.

  • anthemis nobilis  (21.08.20 14:57:00)
Ups ile göndermeyi alternatif olarak düşündüğünüze göre ürünün çok yüklü olmadığını düşünüyorum. 300kg ve 15.000 euro limitine kadar ise mikro ihracat düşünebilirsiniz. Dhl’i öneririm.

  • irene  (21.08.20 16:43:29)
Calistigim firmada biz (tabi bize ozel fiyatlarla) böyle yükleri Amerika'dan hava kargo yapiyoruz çünkü lcl fiyatindan daha ucuz olabiliyor (lcl amerikadan 700 kadar geliyor böyle bir yük 650 falan olur hava kargo). O yüzden hava kargo fiyati alin bence.

Bir diger tavsiyem de eger urun sallıyorum 4-5 parca koli ise dhl express/ups express ile paletsiz yollamak bazen daha ucuza gelebiliyor. Ama kirilacak, dokulecek şeylerse ya da tanesi 70kg iki parca urun gibi seylerde risk almayin tabi.
  • logisticsmanager  (21.08.20 16:48:20)
Evet fob un dahil oldugu tasimacilik terimlerinin adi olan incotermsdeki tum tasima sekillerinde kalem kalem bellidir. ancak taraflar arasinda anlasmayla bunlara istisnalar ve degisiklikler olabilir.
www.velotrade.com
Bu liste yardimci olacaktir. Ozellikli birsye varsa sorabilirsiniz.
  • emininsel  (24.08.20 15:38:57)