Akademide mail adabı

Bir hocaya mail atıp bir şey sorarken mailin sonuna mutlaka ''Şimdiden teşekkürler.'' gibi bir şeyler yazarım. Hoca cevap maili attıktan sonra teşekkür içeren bir mail tekrar atmak gerekir mi? Bazıları yapıyor, bazıları yapmıyor. Siz ne dersiniz? Hep arada kalıyorum.

hocana günde onlarca mail geliyordur. boşu boşuna posta kutusunu işgal etme. önceden teşekkür ettiysen tekrar teşekkür etmene gerek yok bence.

  • elektr10  (20.08.20 18:07:14)
"şimdiden teşekkürler" yazılmaz bence. bunu birisi bana yazsa cevap bile vermem. "Teşekkürler." yeterli. Cevap gelirse "zaman ayırdığınız için teşekkür ederim iyi günler." derim.

  • false pretension  (20.08.20 18:19:18)
Yazılmamasının sebebi nedir? Neyi kusur olarak gördünüz? @false pretension

  • whyamy  (20.08.20 18:26:25)
hoca günlük her zaman yaptığı rutin bir görevini yaptıysa 2. bir ayrı teşekkür mail'i atmaya gerek yok ama özel bir istekse ya da her zaman olmayacak bir iyiliği dokunduysa evet, atılmalı bence.

mesela ders seçim zamanı "sistemden seçtikten sonra bana ayrıca mail atın" demiştir, sen seçer atarsın, o da onayladım hepsini der; bu durumda ayrıca teşekküre gerek yok bence. ama yanlış seçim yapmışsındır, ekle bırakın son saati geçmiştir, düzeltme için talebin olur, düzeltir, o zaman gülücüklü bir teşekkür gerekir.
  • Bruce  (20.08.20 18:34:23)
“Yardımcı olabilirseniz minnettar olacağım...” yeterli bir peşin teşekkür sayılabilir.

  • pass  (20.08.20 18:47:44)
benim favori teşekkür line'ım "vaktiniz için teşekkür ederim" şeklinde. cevaplamasa bile en azından okuduğu için kendimi teşekkür etmiş sayıyorum. amma da medeniyim be haha

  • alperz  (20.08.20 19:17:33)
Ama hocaya da "şimdiden teşekkürler" yazılmasa daha iyi.

  • firez  (20.08.20 23:04:56)
Teşekkürler genel olarak yanlış kullanım. Teşekkür ederim denmesi gerekir.
Soruya gelince, epostayı aldığına dair bir teşekkür etme şekli bence kibarlık göstergesi. Hocanın hoşuna gitmezse kendi öküzlüğüdür.

  • d e j i n  (21.08.20 11:38:43)