Yemek pişirmeyi bilenlere acil bir soru

Patatesli gözleme yapmak istedim. Patatesleri başladım, ezdim, sivri biber, yumurta, biraz tereyağı, tuz, karabiber ekledim. Buraya kadar her şey yolunda gibiydi. Tarifte bir su bardağı un katın yazıyordu, neredeyse bir kilo un kattım, katilasmadi hamur. Yarım saat yoğurdum, yok. Kek kalıbına atıp yarım saat firinda pişirdim ben de. Dışı pisti, içi çiğ kaldı. Ben de fırından çıkarıp tekrar ezdim bütün malzemeyi, soğumaya bıraktım. Şimdi bunu tavada yine gözleme tarzı mi pişireyim? Pişer mi artık? Bir de nerede hata yapmış olabilirim, hamur neden cıvık kaldı?

Teşekkürler.

Yemek pişirmeyi bilmem ama, bu yazdıklarınıza mı un eklediniz?

Eğer öyleyse çok yanlış gelmişsiniz! :)
  • John Bloor  (19.08.20 17:28:01)
patatesli harcın içine un katılmayacak. un ve su ile hamur yapılıp ince bir şekilde açılıp patatesli harç içine konulup öyle pişirilecek.

  • sutlu nescafe  (19.08.20 17:32:02)
oooo herşeyi karıştırmışsınız. yapılmışı var. :-)
youtu.be

  • ankarakecisi  (19.08.20 17:33:42)
Cok merak ettim tarif linki verebilir misiniz?
Muhtemelen basit mutfak bilgisi olanlar icin bir tarif. Patatesle yaptiginiz seyin ic harc olmasi lazim. 1 su bardagi un ise hamur icin olmasi gerek ve su ve tarife gore de yumurta katilmasi gerekir ki gozlemenin disi olsun.
Ama bu hamur yerine yufka da kullanabilirsiniz.
  • 65 derece  (19.08.20 17:34:16)
youtu.be

Tarif linki bu.

İnce ince yuvarlayıp tavada kızartım ama içi yine çiğ kaldı. Benim mutfak bilgim yok, tariflerde ne görürsem onu yapıyorum.
  • epistemic_regress  (19.08.20 17:56:20)
Harç çok güzel olmustu ya, patatesleri soyup kaynatmistim, kaynattigim suya biraz havuçla sarmısak dilip koymustum aroma versin diye :/ tarif beni yaktı, keşke oturup harcı yeseydim.

  • epistemic_regress  (19.08.20 18:01:13)
Güldürdün valla))

O karışımı tepsiye yay üstüne kaşar rendele,fırına at,sonra pizza gibi ye,ya da üstüne yumurta kırıp papatesli yumurta yap.en kötü yufka al,rulolar halinde sar börek yap.
  • duptıs  (19.08.20 18:21:38)
arkadaşlar, duyuru sahibinin attığı videoda da tarifi yapan kişi patateslere ekliyor unu. iç harç filan değil yani bildiğin un ve patatesi karıştırıp gözleme hamuru yapmışlar. konuyu tam anlamadan dalga geçmek saçma olmuş biraz.

belki patateslerdeki nişasta miktarıyla alakalıdır? hamur kıvamı genelde bir yüzeye alıp istediğin kıvama gelene kadar un ekleyerek oluyor. bir de hamuru yapıp biraz bir kenarda kapalı şekilde bekletince de kıvama gelebiliyor, unun suyu emmesi için zaman gerektiğinden sanırım. yani hamura biraz zaman vererek çözülürmüş bence bu.
  • olsen  (19.08.20 18:57:19)
Unu eklemeden önce patatesi iyice soğutmam gerekiyordu belki de, bilemiyorum. Dediğim gibi mutfak bilgim hiç yok. Videonun 4 milyon izlendiğini görünce deneyeyim dedim. Annem de hamuru ayrı açıp harcı içine koyup pişiriyor aslinda ama akıl edemedim, ne bileyim.

  • epistemic_regress  (19.08.20 19:05:10)
tarifi şimdi seyrettim. krep gibi bir şey olmuş bu. gözleme deyince aklımda bambaşka bir ürün canlandı. ilgin.

  • sutlu nescafe  (19.08.20 19:06:43)