covid pozitif ihtimali durumunda yapılacaklar

merhabalar,

son derece dikkat etmeme ve evden çok az çıkmama rağmen (zaten evden çalışıyorum, o yüzden kolay oluyor) cumartesi günü iki saat görüştüğüm bir arkadaşımın pozitif olma ihtimali çok yüksek.

kendisinin benden bir gün önce, yani cuma günü görüştüğü kişi pozitif çıkmış, bugün öğrendik.
şu anda hastanede.
biz de cumartesi görüştük, dolayısıyla (sanmıyorum ama) ben de pozitif olabilirim.

ikimizde de semptom yok.
doktoru evde karantinada bekleyip bulaşın gerçekleştiği günden (cuma) bir hafta sonra test yaptırmasını söylemiş.
o pozitif çıkarsa ben de yaptıracağım.

mantıklı olan hemen bugün test yaptırıp bugünden bir hafta sonra tekrar test yaptırmak mı (10-15 gün içinde iki test), yoksa cumadan cumaya bir hafta bekleyip hafta sonu test yaptırmak mı (bir hafta sonra bir test)?
hemen yaptırıldığında pozitif olsanız da test yanlış sonuç verebiliyor ama yine de hemen yaptırmak gerekebilir aslında diye düşündüm, emin olamadım.

ne diyorsunuz?

Yalnız hastalık bulaşan insanların o kadar çabuk sürede bulaştırıcı olmuyor olması lazım, yanlış mı hatırlıyorum?

  • panzerkampfwagen iv  (19.08.20 16:59:39)
Bir belirti olmadan test yaptırmaya hastaneye gitmek daha fazla riskli bence.bekle arkadaşın yaptırsın önce.

Pazartesi sabah uyandım boğazım ağrıyordu,sonra burnum akmaya falan başladı.hem kendi doktorumu hem de sağlık ocağını aradım.dedim durum bu.ateş yaptı ama iki doktorunda dediği gibi parol alınca düştü ama büyük boy iki rulo kağıt havlu tükettim burun akmasından.bugün iyiyim.bu süreçte her iki doktorlada düzenli mesajlaştık.eğer artma,nefes problemi,göğüste ağrı olsaydı hastaneye gitmem gerekecekti ama şu an buna gerek olmadığına karar verdiler.kendi doktorumun söylediği çok acil bir şey olmadıkça hastaneye gelme,çok gerekli olursa ben sana gelirim şeklinde.
  • duptıs  (19.08.20 17:01:49)
@panzerkampfwagen iv:
arkadaşım covid pozitif çıkan arkadaşıyla son 2-3 haftada çok kez görüştü.
kızın ne zamandan beri pozitif olduğunu bilmiyoruz.
son görüşmeleri cuma.
biz de cumartesi görüştük.
yani arkadaşıma daha önce de bulaşmış olabilir.
ben de o yüzden mantıksız buldum beklemesini.
hep cuma günü deniyor ama önceden de, hasta olan kız semptom göstermiyorken de bulaşmış olabilir.

yanlış biliyor olabilirim de bana biraz saçma geldi arkadaşımın beklemesi.
o yüzden emin olamadım.
  • blatta hiberna  (19.08.20 17:03:39 ~ 17:04:02)
Niye test yaptıracaksınız ki? Amacı ne?

Evde birisi yoksa 2 hafta evden çıkmayın, ki çıkmıyormuşsunuz zaten. Hasta olursanız ve belirtiler ilerlerse, nefes alamamaya falan başlarsınız ararsınız ambulansı gelir alır, gittiğinizde de test (+ tedavi) yaparlar zaten.
  • plutongezegendegilmi  (19.08.20 17:09:20)
@plutongezegendegilmi:

zaten çıkmıyorum evden.
doktor, "semptom olmadığı için sanmıyorum pozitif olacağını ama bir hafta sonra yaptırın semptom olmasa da" diye konuşmuş.

edit:
bu arada tabii konu sadece pozitif olup hasta olmak da değil.
böyle bir risk varken pozitif olup semptom göstermeden başkalarına da bulaştırabilirsin.
o yüzden yaptırmamız gerekiyor zaten semptom olmasa da.
  • blatta hiberna  (19.08.20 17:16:46 ~ 17:41:20)
benim arkadaşım haftasonu bir gün ateşlenmiş sonra da geçmiş. başka şikayet yok. hastaneye gittiğinde ne olur ne olmaz test yapalım demişler. test sonucu pozitif. çocuk hastaneye yatmaya gitti ama hastaneye yattığımda şikayetim kalmamıştı dedi.

yani eğer enfeksiyon sıkıntısı yoksa bence vücudun kendi savaşması daha iyi olabilir. verdikleri ilaçlar kalp üzerinde de yorucu olabiliyor çünkü. ağır geçirmiyorsanız ve risk grubunda değilseniz sert ilaçlar almamak iyi olabilir.

hcl özellikle kalbi yoran bir ilaçmış mesela ve arkadaşım bazen kalp çarpıntısı daralma gibi şeyler yaşadığını, bununla ilgili kardiyolojiye kontrole gittiğini söyledi. sebebi covid mi yoksa covid'i tedavi eden ilaçlar mı bilmiyor.

herhangi bir tıp eğitimim yok. tamamen şahsi düşüncelerimdir, ben bu şekilde hareket ederdim. ama siz yine de doktorunuzun yönlendirdiği şekilde gidebilirsiniz.
  • antikadimag  (19.08.20 18:48:32 ~ 18:50:02)
@antikadimag:

geçmiş olsun.

zaten semptom yoksa, bence de hastanede yatmaya gerek yok.
sadece şu durumda semptom göstermesem de eğer pozitifsem başkalarına bulaştırmamak adına bilmem gerekir diye düşünüyorum.
karantinada oturuyorum gerçi, bir şey yaptığım da yok ama her ihtimale karşı.
sonradan semptom oluşursa o ayrı tabii.
  • blatta hiberna  (19.08.20 18:52:52)
arkadaşlar semptomunuz yoksa test YAPMIYORLAR. semptonlarınız olsa bile yapmıyorlar, ölmeniz lazım ki test yapsınlar, devlet de aynı, özel de.

boşu boşuna buradan test yaptırmalı mıyım vs.. diye düşünmeyin, zaten test yaptıramayacaksınız.

sırf bu sebeple sakın bi hastaneye gitmeyin, o test sırasında beklerken covid olmanız daha büyük ihtimal.

yine de illa içinize sinsin diyorsanız 170i arayın onlar sizi yönlendirsinler.
  • benaslinda  (19.08.20 20:20:52)
@benaslinda:

geçen hafta risk altında olan arkadaşım özelde hiçbir semptomu olmadığı halde test yaptırdı.
özelde gayet yapıyorlar, test yapılmıyor diye bir şey yok.
amerikan hastanesi'ndeki doktor neden test yaptırın der test yapılmıyor olsa?
  • blatta hiberna  (19.08.20 20:23:58 ~ 20:24:51)
@benaslinda
Ben ishal, bas agrisi ve mide bulantisi sebebiyle devlet hastanesine gittim. Hemen test icin yonlendirdiler. Test yapildi su an sonuc bekliyorum.
Acikcasi sosyal medya disinda hicbir yerde test yapilmadigi seklinde duyumlar almadim.

Yalniz su an okuduklarimdan sonra tek korkum; insallah negatif cikar da hastaneden de bir sey kapmamisimdir. Cunku yaklasik 1 saat kadar serum takildi ve bulundugum odada yuksek ihtimalle korona oldugu suphesiyle yatan 3-4 hasta vardi. Herkes maskeliydi, yataklar arasinda mesafe ve perde vardi ama ne kadar korunma saglamistir su an icim icimi yiyor. Keske cift maskeli gitseydim. :((((
  • diyor bir arkadas  (19.08.20 20:46:24)