Beleşçilik ya da dilencilik olduğunu düşünmekte haksız mıyım?

arkadaşlar son zamanlarda bazı facebook gruplarına üye oldum.

Bunlar kalabalık ve mahalle çevresinde dayanışma amacı ile kurulmuş gruplar.

mahalle ise kira bedeli olarak ülke ortalamasından pahalı bir mahalle.

Paran yoksa oturma sığlığında değilim. Oda kiralama, ev paylaşma kültürünü son derece makul buluyorum.

Üniversite eğitimi olarak ise dağ başında bir bölüm okumaktansa gençlerin gerçekten büyük bir şehre gelip hayatı tanımalarını savunuyorum.

ikinci el eşya sorabilirsin, sürekli değiştirilen ürünleri sorabilirsin (tabaktır vesairedir) anlayabiliyorum.

Fakat x kişisi geliyor y sokağında ev açtım (en pahalı popüler sokak)

maddi durumum olmadığından aşağıdakilere ihtiyacım vardır:

aşağıdakiler ise çamaşır makinesi bulaşık makinesi ocak fırın bildiğin ev düzmemizi istiyor paşam. Perdesinden ütü masasına kadar.

bu tarz bir başlığa tepki gösterdim ve bildiğin linç yedim.

Şehrin öte yanında bir sürü arkadaş birleşip ucuza ev açan gençlere ayıp olmuyor mu bu tarz şeyler?

x semtinde y sokağında ev açma sen de, z semtinde yarı kiraya otur eve çıktığında ocağın yatağın olsun en azından. Yanlış mı düşünüyorum allasen? bu tarz olay sergileyen bir sürü insan var.

bir de bu tipler bu tarz sağdan soldan kendilerini acındıracak ilanlar açıyor, ev topluyor sonra da oda ilanı veriyor kira+ masraflar deyip 500-600 lirayı cepliyor.

siz ne düşünüyorsunuz acaba? bir sürü şey var böyle.

klima isteyen gördüm, klima.

Eğer kimsenin malını gasp etmiyorlarsa haksızsın. İnsanların bir şeyleri isteyebilme özgürlüğü var, senin de vermeme.

  • fobfilm  (17.08.20 16:57:11)
bunun adı sanal dilencilik ve bu dilenciler linkedin'e kadar gelmiş. geçen biri linkedin'de işsizim ayağına milletten para topluyordu. adama bakıyorsun daha önce beş firmada çalışmış. ulan ne yaşadın ki milletin yirmi lirasına tamah edecek noktaya geldin, ilginç.

letgo'ya ilan veriyorum üç kişiden biri hayrına bağışlamamı istiyor. bütün gün letgo'da beleş eşya peşinde koşan, buna mesai harcayan insanlar var.

facebook'ta instagram'da her yerde bir yardım kampanyası. her yerde birileri eğitimi, kirası, eşyası otu boku için para istiyor.

bunun adı dilencilik ama sanal ortamda yazınca dilencilikmiş gibi gelmiyor kimseye. o yüzden dilenirken utanmıyorlar.

ben cebimde perde alacak para yokken tek başıma ev tutmam ama millet tutuyor. ne de olsa keriz bol. biz mi çok onurluyuz bunlar mı yüzsüz anlamadım.
  • sir gawain  (17.08.20 17:02:19 ~ 17:05:30)
Bence de dilencilik. Net yüzsüzlük. Ben böyle şeylere cidden karşıyım. Ama son zamanlarda milletten bir şeyler dilenmek moda oldu.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (17.08.20 17:05:16)
bence de dilencilik. vicdanları rahatsa, ve insanları kandırmıyorlarsa diyecek bir şey yok. insanlar oturduğu sokağı göre göre veriyorlar sonuçta.

  • fezagezgini_4  (17.08.20 17:09:52)
ne acırım ne yardımcı olurum. ben de zor sartlarda okudum. kimseden bir şey istemedim.
çok haklısınız bu konuda, direkt ölücülük bu.

  • motley crue  (17.08.20 17:12:37)
kesinlikle haklısın ama insanların büyük bir kısmı pek düşünmüyor. topluluk nasıl hareket ederse o şekilde hareket ediyor ve böyle mantıklı bir eleştiride bile linç yemen normal maalesef.

  • black mamba  (17.08.20 17:16:15)
seninkiler gene iyi, uk de yasadigim icin ordaki turk toplumunun facebook gruplarina falan uyeyim. Tr'den surekli ogrenciler yazip duruyor, yok bilmem ne universitesinden kabul aldim, maddi durumum yok, duygu somurusu falan yapiyorlar, patreon bilmemne acmis bagis bekliyormus. Profiline bakiyorsun pelinsu, berkecan. Kardesim ingiltereye basvuruyorsun okul zaten senelik 10-12 pound okul ucreti var+ kalacak yer+ ulasimi, yemegi falan ciddi rakam, buraya basvururken bunlari goze alacaksin, bunlari bileceksin. kabul almayi cok buyuk basari olarak sunuyorlar bir de. Top okullar haric kabulu alirsin zaten onemli olan ucreti odeyebilmek. ciddi ciddi bagis yapanlar faan da cikiyor saka gibi. Bir laf soylesen kiskanmayin, biz okuyamadik onlar okusun. yok ulkemize yararli gencler yetissin falan gibi demogoji yapanlar cikiyor lince ugradiginla kaliyorsun

  • neck_and_neck  (17.08.20 17:31:00 ~ 17:35:28)
Dilencilik.net

  • le jeune turc  (17.08.20 17:33:32)
Gasp etmek zaten istemekle olmaz, çalmakla olur. Soru sahibi onu sormamış ki...

Bence dilenciliktir, belesçiliktir.
  • elorelia  (17.08.20 17:36:59)
nesi var bunun? insanlar taşınıyor başka ülkeye ya da şehre ama eşyalarını götürmek istemiyorlar eski olduğu için ya da taşınma masrafı yenisini almaktan daha pahalı olacak diye. o an satmak istemeyen biri ona verebilir.

  • sonsuz  (17.08.20 17:37:01)
Böyle geçinen bir arkadaşım var. 32 yaşında ama hayatında toplamda 6 ay ya çalışmıştır ya çalışmamıştır. Çalışası yok. Aynen böyle birilerinden geçinerek yaşıyor, lüks de yaşıyor. Bir de ibb'nin sosyal destek mi ne o yardımına başvurup aldı. Öğrenciyken de birilerinin evinde kira vermeden yaşıyordu.

Öğrencilikte ufak tefek temel eşya vs ihtiyacı olur o ok yine de, lüks için dilenmeleri ayıp. Ben de zor koşullarda öğrenci oldum, geçsinler bunları. Yüzsüzlüğü beleşçiliği hiç sevmem. Bahsettiğim arkadaşım gibi çalışmayı sevmediği için birilerinin sırtından geçineler zaten asalak, onlara acıyanlar da azıcık enayi.
  • pati  (17.08.20 17:41:21 ~ 17:42:02)
@elorelia Ben grupta verdiği tepkiyle ilgili haksız olduğunu söyledim. Sürekli birilerinin yardımlarıyla geçinen tiplerden ben de nefret ederim, konu onların yaptığı şeyin yanlış olduğunu düşünmek veya tasdiklemek değil. Eğer bu kişiler kimseye kasıtlı olarak zarar vermiyorsa veya yasal olarak suç teşkil edecek bir eyleme kalkışmıyorsa, onlara kamusal alanda tepki vermek çok anlamsız. Ahlaki ve hukuki olarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu evrensel hukuk kuralları ve normlar belirler, başlığı açan kişi değil.

  • fobfilm  (17.08.20 17:47:53 ~ 17:49:35)
selam,
moda grubundan mı geliyorsunuz :))

hayır, beleşçilik olarak görmüyorum. bu tip taleplerden bazıları kimi zaman yersiz ve abartıya kaçmış olarak paylaşılsa da böyle ilanların olması, olabilmesi bile güzel. isteyen verir isteyen vermez. kaldı ki cevap veren yani talepleri karşılayan da çok insan çıkıyor. öte yandan bazen sizin çok lüks sayabileceğiniz kimi eşyaları insanlar isteseler de elden çıkartamıyor, nereye vereceğini bilemiyor vs.

tepki vermeniz anlamsız. sizin hoşunuza gitmiyor diye herkesin sizin gibi düşünmesini bekleyemezsiniz. böyle bir ağ var ve olsun, olmaya devam etsin yani.

"Şehrin öte yanında bir sürü arkadaş birleşip ucuza ev açan gençlere ayıp olmuyor mu bu tarz şeyler?"
neilgisi var? bu tamamen safsata olmuş.
bir de şöyle bakın, çok para harcayıp bu tip paylaşımların olduğu bir semtte yaşıyorsa insanlar yani bir bedel ödüyorsa; mükafat olarak bu tip paylaşımlardan da yararlansın denebilir?
her yerde olacağını savunacak yerde hiçbir yerde olmasın demek tuhaf değil mi?
ben gençken yoktu ya da haberim yoktu ama ben süründüm şimdi onlar da çeksin çileyi demeye ne gerek var yani? kimse benim elden düşme eşyalarımla zengin de olmaz bişey de olmaz yani.

kira cepliyor kısmına da cevabım; bence hoş değil ama gencecik insanlar neden böyle ucuz hesaplara düşsün neden bu kadar fakiriz? alım gücü, paranın değeri neden yok diye sormak lazım asıl. o evlere çıkanlar da salak olmasın yani :D ya da onların yanlarına taşınmaktansa sıfırdan eve çıkmanın fayda/zarar analizini yapıp ona göre karar versinler.

fobfilm+1 diyorum.
not: modaspor,gençlere yardım eden bi abla :)
  • jimjim  (17.08.20 17:51:22 ~ 17:55:35)
Haklısın. Sosyal medyada dilenen insanların asalak olduğunu düşünüyorum.

  • ruhen hastayim ben  (17.08.20 18:25:25)
@jimjim

merhaba,

evet doğru tahmin ettiniz moda grubundan geliyorum.

daha farklı semtlerde oturan insanlar da benzeri yardımlardan faydalanabilir. Moda grubunu örnek olarak verdim. Başka gruplarda da istanbul genelinde bu tarz istekler oluyor. Tabi ki arada beleşçisi de olsa da moda grubundan farklı olarak gerçekten ihtiyacı olan insanların moda grubununa kıyasla daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca burada kastımın sürünmek ya da çile olmadığı bence çok belli. Cebinde telefon var ne fakirliği diye konuşan dayılardan değilim hiç merak etmeyin.

Fakat gelip de ev ihtiyaç listesine kaktüs, bitkiler, süsler dahil eklemezsin. Biraz da sen emek ver değil mi?

yoksa tabi ki ikinci el buzdolabı vesaire soracak, spotçu kan emicilerdense oradan bulsun dayanışma olsun güzellik yapılsın bu başka şeyler.

fakat ben ısrarla ikinci el klima satan var mı diye sormak ile ihtiyaç listesine klima eklemek arasında çok fark olduğunu ısrarla düşünüyorum.

Hayrına verilmiş bir eşyaya talep olmakla millete hayrına ev düzmek arasında da çok ciddi bir fark olduğunu düşünüyorum.

ek olarak kira cepliyor kısmının da maddi koşullardan dolayı olduğunu da düşünmüyorum. Milyonları olan insanlar da cepliyor. Bununla ilgili güzel bir alıntı yapacağım her ne kadar tamamını hatırlamasam da,

"ihaleye fesat karıştırmamanızın sebebi kötülüğe karşı olmanız değil, ihaleye fesat karıştıracak konumda olmamanız, yoksa gündelik hayatınızda ufak ufak dolandırıcılıkları zaten yapıyorsunuz"

evet düşüncem bu yönde. Aynı semtteyiz bir gün güzelcene oturup tartışabiliriz de, ilk bira benden.
  • anneterligi  (17.08.20 18:37:30)
evet ya,
ikinciler de benden olur o zaman :)
bakış açına katılıyorum ama dünya tek tek bu böyle olmaz, şunu da şöyle yapmak gerekir diyerek düzelecek bir mekanizmaya sahip değil. bırakmak lazım. bizim doğrularımız bize, başkalarının doğruları başkalarına kalmalı. tabii ortada bir hak yeme, özgürlük ihlali yoksa. yoksa başkası da gelip sizin yaptıklarınıza bunu böyle yapmamalısın diyerek sizden linç yiyebilir. falandır, filandır.
  • jimjim  (17.08.20 19:48:08)
Bence de dilencilik. Benim şartlarım hadddinden zor olduğu için okulu bırakmak zorunda kalmıştım, bunları gördükçe üzülüyorum.

Öyle bir hayat yok.

Bir lira vermem.
  • hayirsiz  (17.08.20 20:41:14 ~ 20:44:08)
@ dumbest_man_alive

Golf sopası hoş cidden, farklara bak.

Şaka maka benim kastım şu;

Mesela siz ilan açarsınız buyrun alın hayrını görün yeter ki evimden çıkarın dersiniz. Son derece makul, bir tür win-win durumu.

Bir öğrenci yazar, kışın ortasında kombisi bozulur, der ki elinde atmayı düşündüğü kombi olan, ya da değiştirmeyi düşündüğü kombi olan. Aynı şey buzdolabı, çamaşır makinesi vs için de geçerli

Benim kızdığım nokta a kişisinin elinde hiç bir şey olmadan gayet pahalı bir semtte ev açıp, gelecek bu yardımlara güvenmesi. Yani bu kişi ev açtım ocağım eksik kaldı, yok mu çıkaracak ocağı olan demiyor. Bütün bir ev listesi hazırlıyor, milletin ona ev düzmesini bekliyor.

Kastım budur. Yoksa bu freecycle kültürünü sonuna kadar destekliyorum.
  • anneterligi  (17.08.20 21:17:08)