aşırı uyku hali

evet bir dr olarak şahane bir soru ile karşınızdayım. aslında tıbbi bir sorudan çok, yaşam tarzı ile alakalı bir soru olarak cevaplayabilirsiniz.

bu aralar çalıştığım yerdeki aşırı hasta yoğunluğundan dolayı, kahvaltı öğünlerimin üzeri çizildi. ilk yemeğimi 12 gibi yiyebiliyorum. bu da hali ile metabolizma hızımı inanılmaz düşürdü. ve öğle yemeğinden inanılmaz bir uyku bastırıyor. tamam yarım saat uyuyayım diyorum, ama bütün öğleden sonrama yayılıyor, hasta aralarında 40-50 sn de olsa kendimi uykuya dalmış, ya da uyumak isterken buluyorum. hiç kendimden beklediğim ve yakıştırdığım hareketler değil. cık cık cık. ve bu durum 3'e 4'e kadar sürüyor. bugün biraz önce kahve çekirdekli drajelerden yemesem kendime gelemeyecektim sanırım.

kahveye direnmeye çalışıyorum oysaki. ve hayatıma öyle bir bağımlılık katmak istemiyorum. spor yapıyorum. vitamin değerlerim süper. koenzim q10 kullanımına alıştıramadım kendimi, belki ona alıştırsam, kayda değer bir gelişme olur mu bilmiyorum. magnezyum, d vit, b12 düzenli aldığım sevdiğim takviyelerim.

hayat kalitemi etkiliyor bu durum. öğleden sonraki yaklaşık 50 kere uykuya dal çık dal çık seromonisi baş ağrısı yapıyor. çok pis bir alışkanlık oldu.

arkadaşlarıma sordum, vitamin eksikliğidir dediler. zaten doktorlar hiçbir zaman kendilerine tanı koyamaz. hep bir goygoy muhabbet şeklinde gider hastalıkları. şaka tabi :D

sizce ne yapmalıyım? siz neler yapıyorsunuz? öğleden sonra bastıran uyku mahmurluğunu nasıl aşıyorsunuz? bir iki sportif hareket yapayım desem, hem yemekten hemen sonrası olması hem de sıcak yapamam sanırım.

kahveye direnmeyi bırakıp gelişini kabullenmeli miyim? azıcık motivasyon lazım bana sanırım.

2 saat daha erken yatıp daha çok uyumak. Sabah da yarım saat erken kalkıp kahvaltı yaparsanız bence sorun çözülür.

  • sta  (17.08.20 17:50:51)
ben modiodal ile öğlen uyuklamalarımı engelleyerek uyku düzenimi yerine oturttum. kahve veya hareket ile elde ettiğim canlılık çok kısa sürüyordu. öğlen uyuklaması gece verimsiz bir uyku uyumanıza sebep oluyor muhtemelen. bir süre sonra geceleri iyi ve erken uyuduğum için yemek sonrası uyku isteğim de azaldı.

gece uykunuzu etkileyen bir burun tıkanıklığı, allerjik bir tıkanıklık olabilir mi ?
şeker durumuna bakmışsınızdır diye düşünüyorum.
  • orpheus  (17.08.20 17:58:57 ~ 18:04:15)
Kan değerlerinize baktınız mı? Babamda da sürekli yorgunluk uyku hali vardı, sodyum eksikliği çıktı.

  • inheritance  (17.08.20 20:46:36)
" öğleden sonraki yaklaşık 50 kere uykuya dal çık dal çık seromonisi baş ağrısı yapıyor. " uyku apnesi > narkolepsi?
yakında uyku lab. varsa bir randevu alabilirsiniz.

  • unalub  (17.08.20 21:14:42)
Insulininizi asiri yukseltecek seyler mi yiyorsunuz? Hafif seyler yemeyi denediniz mi?

Yorgunluk hali sabah da varsa gece uyku kalitesiyle ilgili olabilir. Yemek yemekten sonra olusuyorsa yediklerinizi gozden gecirebilirsiniz.
  • taurina  (18.08.20 04:48:25)