futbol-eski ve yeni yıldızlar-fiyatlar

Biraz karışık yazdım sanırım, okumaya üşenen en alta inebilir soru orada.

Dünki bayern barça maçında mest oldum, uzun zamandır futbol maçları çok sıkıcı geliyordu ve eski turnuvaları, futbolcuları özlüyordum. ''yav bizim zamanımızda x,y vardı, şimdikiler topçu mu'' mentalitesinde değilim. 19 yaşındaki Davies'e bayıldım mesela bayern maçında.

Fakat, maç öncesi ve arasındaki şu reklam denk geldi. Pepsi'nin sterling, salah, pogba, messi'li ''en iyilerden oluşan'' reklamı
www.youtube.com

Yine pepsi'nin eski bir reklamı.
www.youtube.com
Henry, beckham, carlos, ronaldinho, torres, lampard var bu sefer sterling, pogba yerine.

Pepsinin eski reklamındaki kişileri, ve o dönemki onlarca oyuncunun ''yıldız''lığı tartışılmazdır herhalde. Bugün sterling'in boş kaleye atamadığı golden sonra yeni reklamdaki yıldızların yıldızlığı daha da tartışılır olmuştur diye düşünüyorum.

Fakat bu durumun aksine gelmiş geçmiş en pahalı 50 transferin 32'si son3 yılda, 44'ü son 10 yılda gerçekleşmiş.
en.wikipedia.org

Üstteki rakamlara göre neymar'ın 3 zidane etmesi hoş bir durum değil. yaklaşık 100 milyon euro eden stoperleri yolda görsem tanımam.

Yaşımı çok belli etmek istememekle birlikte 2014'ten önce futbolun çok daha iyi futbolcularla oynandığını düşünüyorum ama tabiki böyle bir iddiayı somut olarak kanıtlamak mümkün değil.

SORU-1:Pepsi'nin sterling, pogba, salah, messi'li reklamına bakınca '' vay be ne oyuncular var'' hissine kapılıyor musunuz?

SORU-2:Sınırsız paranız yok ama maddi olarak fena durumda olmayan bir takım sahibisiniz, neymar için pazarlığa oturduğunuzda kaç milyon euro vermeyi teklif ederdiniz?

SORU-3: Tamamı türkiyede oynamış futbolcular olmamak şartıyla, en sevdiğiniz futbolcuları ve yaşınızı yazar mısınız?

1. Messi dışındaki kişileri yüz olarak tanımıyorum. O hisse kapılmadım.

2. 150 milyon Euro olabilir.

3. Cristiano Ronaldo. Yaş 27.
  • dissendium  (16.08.20 02:25:02)
1- hayır demem.
2- herhangi bir futbolcuya en fazla 100m Euro veririm. Neymar için max 70.
3- en sevdiğimden oluşan 11 (çok düşünmeden)

Kale: Oliver Kahn
Cafu- Stam- Maldini- Marcelo
Viera- iniesta- zidane- Guti
C.Ronaldo- gerçek ronaldo-
  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (16.08.20 03:12:22)
1- Bu konuda yazan çizen araştıran biri olarak cevabım, hayır. Dediğiniz gibi eski Pepsi reklamlarında o hisse kapılıyordum ama yeni Pepsi reklamlarında hayır. Pepsi bunu sadece futbol üzerinden değil pop kültür üzerinden de yapıyor. Micheal Jackson’ın olduğu Pepsi reklamları daha meşhur. Mesela Britney Spears, Beyonce, Pink ve Enrique Iglesias’ın olduğu reklam. youtu.be

Nike’da buna benzer reklamlar yapıyor. Bu reklamları pazarlama stratejisi olarak görmekle beraber futbolu sanallaştırıp robotikleştirdiğini düşünüyorum. Dediğiniz gibi 2014-2016 yolları dönüm noktası olabilir. Sayılı ama çok değerli futbolcular vardı ve herkes bu futbolcuları tanırdı. Şimdi karşımdan Sterling geçse yabancı ülkeden gelmiş üniversite öğrencisi zannederdim.. Nike’ı merak ediyorum, henüz yeni nesil futbolcularla reklam çekmedi.
youtu.be
En sevdiğim futbolcu reklamı: youtu.be

2- Futbol doğuşu itibarıyla kapitalisttir. İngiltere’de oynana modern futbol yine İngiltere’nin sömürgeci ve kapitalist politikalarıyla yayılmıştır. Osmanlı’da da futbolu ilk oynayan İngilizlerdir. Nasıl İngiltere dünya siyasetinden ve ekonomisinden kademeli olarak hegemonyasını kaybettiyse futbolda da bu durum yaşanmıştır. Özellikle soğuk savaşın bitiminden sonra Rus oligarklar, petrol zengini araplar ve Çinli konsorsiyumlar futbolun içine s.çtı. Eski tip futbol kulübü işletmeciliği yok, eski tip futbol da yok. Tamamen boş rekabet yüzünden futbol piyasasında futbolculara bu kadar para verildiğini düşünüyorum.

Cevap, Neymar 100-150 milyon eder yine de. Ama yeni nesil futbolcuların çoğu balon bence.

3- Zidane, Beckham, Eric Cantona, Zlatan, Beckenbauer.
  • Hallegadola  (16.08.20 08:49:44)
3- Sergen’i unutmuşum. Zeka olarak da çok üstün birisi Sergen Yalçın bence.

  • Hallegadola  (16.08.20 08:55:28)