ilk kez kamp yapacak birine oneriler

guncel olsun diye sormak istedim. neler almaliyiz yanimiza. duyuru kampcilari yardimci olursa sevinirim.

cadir ve mat disinda neler gerek. bilal'e anlatir gibi lutfen.

Özellikle şişme mat kullanıyorsan çarşaf
Plastik tabak-çatal vs, karton bardak, kettle, termos, tabi poşet çay
Uzatma kablosu
Kamp sandalyesi ve masası
Çadır lambası veya el feneri vs
Kamp ocağı, ufak tava ve/veya tencere, cezve
Rakı içeceksen kadeh, rakıya ayıp olmasın
Yedek terlik
Polar battaniye
Kibrit, çakı, kağıt havlu, tuvalet kağıdı, sabun, çamaşır ipi, mandal, ıslak mendil, bol bol boş poşet, powerbank
Tek kullanımlık her şey (zeytinyağı, tuz, karabiber gibi)
Yeterince su
Ortak alanlara koyduğun şeylerin üstüne adını yazmak için asetat kalemi
Bulaşık deterjanı ve sünger
Hamak :)

Aklıma geldikçe editlerim.
Not: tesiste kamp yapan hanım evladı

Edit: çarşafla billur geçen olmuş aşağıda :) ilk kez gittiğimde çarşaf almak aklıma gelmemişti, nasılsa uyku tulumu vardı. Abi o çadıra leş gibi ayaklarla giriyorsun, içeri koyduğun eşyalar da dışarıda yerlerde geziyor kirlenmiş oluyor (benim için öyle en azından). Sonra o mat öyle leş gibi oluyor ki. Temizlemesi de zor. Artık çarşaf alıyorum. Hanım evladı olduğumu yazmıştım zaten.şişme matın üstüne çarşaf seriyorum evet. Başkalarında da gördüm. Matı temizlemek gerçekten zor. Ha çadırın büyük matın küçüktür, pis ayaklarını mata sürmeden üstünü değiştirmeyi vs başarıyorsundur, pis eşyaları koyacak yer de vardır, o zaman uyku tulumu yeter.
  • pati  (14.08.20 21:56:15 ~ 15.08.20 08:54:59)
el feneri, sinek kovucu fıs fıs, şişme yastık al büyük lüks. bana bunlar yetiyor yaz günü. dağa mağa çıkacaksan ona göre giysi al gece serin olur.

  • alperz  (14.08.20 21:57:04)
Kafaya takılan ışık
Islak mendil

  • catch the arrow  (14.08.20 22:06:30)
ilk kampını tamamen ıssız bir yerde yapma. ilk kamp için -yanında deneyimli biri olmadığını farz ediyorum- kampingleri, diğer kampçıların olduğunu bildiğin yerleri, gerekirse diğer insanlarla rahat iletişim kurabileceğin yerleri tercih et. bu önemli.

  • unabomber  (14.08.20 22:39:27)
Köpek kovucu zımbırtılardan al. Her yer köpek ülkesinde.

  • plutongezegendegilmi  (14.08.20 22:42:02)
çarşaf yazmışlar :dd
ne kadar eşya alırsan al evi oraya taşıyamayacağına göre eksik bişeyler hep olacaktır.
temel şeyler dışında (eksiksiz yiyecek-içecek, mat , tulum, çakmak vs.) sinek kovucu yemek için kap bıçak vs. ışık mutlaka olması gereken şeyler kampa gidiyorsanız çift kişilik yatağa ihtiyacınız yoktur :) çift kişilik yatağa ihtiyacınız varsa kampa gitmeyin zaten
  • ishak77  (14.08.20 23:25:49)
Belli başlı temel şeyler var. Işık, ocak, vs. gibi. Ancak daha önemli şeyler gideceğin yerde saklı. Gideceğin yeri iyi tanıyıp ona göre planlarını hazırlamalısın. Çevredeki bitki örtüsü, hayvanlar, su kaynakları, hava durumu vs.

  • reyen  (14.08.20 23:59:00)
İlk kamplar için çok yabana gitmeyin. Kamp alanlarından ya da yerleşim yerlerinden çok uzaklaşmayın. Gündüzleri mangal vs yapılıp geceleri terk edilen piknik alanlarında kamp yapmayın. Açıkta yiyecek bırakmayın. Ateş yakacaksanız dikkatli yakın, rüzgarlı havada yakmayın, çimen üzerinde yakmayın, söndürdüğünüzden emin olmadan ateşi başı boş bırakmayın.

Temel şeyleri yazmıyorum; yanınıza powerbank, çöp poşeti, basit de olsa bir ilk yardım çantası, keser, peksimet gibi bozulmayan bir miktar yiyecek alın.

Birilerine nereye ve kaç günlüğüne kamp yapmaya gittiğinizi haber verin.

Aman bunlarla kim uğraşacak demeyin, her sene güya deneyimli tipleri arama kurtarma çalışmaları görüyoruz. Haberlerde 30 saniyelik jandarma görüntüleri ağırlıklı haber olursunuz diğer habere geçerler.
  • joker hakki  (15.08.20 00:18:17)
şişme yatak bence. bazı yerlerde mat, battaniye bir işe yaramıyor. portatif, aydınlatma için ışık/fener/lamba.

  • sparkle kiddle  (15.08.20 00:22:40)