mongodb&nodejs

nodejs mongodb kullanarak bi tane web uygulaması yaptım. yazılım alanında tecrübem var ama bu nodejs, mongo tarafını hiç bilmiordum. o yüzden biraz acemiyim bu tarafta.

uygulamada 5 sn'de bir alarm üreten bir işim var. bu işin sorgusu biraz karmaşık, çok fazla data olmamasına rağmen yaklaşık 3 sn kadar sürüyor.

ayrıca uygulamaya 3 kişi aynı anda girdiğinde iyice gecikmeler artıyor. monitoring yaptığım bi ekran var. orada tek kişi girdiğinde read operation execution time 100-150 ms civarındayken 3 kişi girdiğinde 500ms civarına geliyor ve geçiyor.

mongodb'de dökümanlara index falan koydum ama yanlış mı koyuyorum bilmiyorum. varsa bu işin üstatları yardım almak isterim. küçük de olsa belli bi ücret de verebilirim.

her baglanan kisi veya her 5 saniyede bir tekrarlanan is icin mongodb database yeni bir baglanti olusturuyor olabilir misin. cunku genelde database sorgusu cok zaman almiyor ama islemin tamami cok zaman aliyor ise baglanti sirasinda zaman kaybediliyor olabilir. "await client.connect();" islemi cok zaman alan bir islem.

cozum olarak baglantiyi her islem bittiginde kapatmak yerine ayni baglantiyi tekrar tekrar kullanabilirsin. daha kapsamli cozum icin ise "connection pool" olabilir.
  • emrahday  (14.08.20 10:47:42)