kendimden başarılı insanlar beni hayattan soğutuyor, ne yapmalıyım?

22 yaşındayım. iyi bir devlet üniversitesi mezunuyum ama bana sorarsanız boş bir insanım, çünkü herhangi bir alanda gelişmeye başlamaya karar verince o alanda çok iyi insanlar görmek beni nedense aşırı derecede sinir ediyor.
Hele de o insanlar o alana 22 yaşından önce başladılarsa tamam diyorum, ben bu alanda başarılı olamayacağım. misal biriyle sırtüstü yüzme anlamında yarışacak olsam ve o bu alanda benden daha tecrübeli olsa tamam yenildim diyorum. birçok alanda kendimi geliştirmeye bu yüzden başlayamadım. misal gitar çalacağım ama benden çok iyi gitar çalan biriyle karşılaşsam, hele de yaşı bana yakınsa ve diğer birçok alanda da benden iyiyse kıskançlık krizine giriyorum. tanıştığım biri benden yakışıklıysa mesela tamam diyorum dünyanın en çirkini benim. çocukluğumda bir turnuvada benden yaşça büyük bir kıza elenip derece alamadım diye satrancı bıraktım düşünün.
Sizce ne yapmalıyım?

Tedavi olmalısın, bu hayatta daima birileri seni bir alanda geçecek bunu kabul ederek ve gözlerini yumum kendi yolunda ilerleyerek hayatına devam etmelisin yoksa haytı kendine zindan etmeye devam edersin

  • basond  (12.08.20 13:37:21)
Herkesin hayat şartları farklı.O yüzden kendinizi başkalarıyla değil önceki halinizle kıyaslayın.Sizden iyi yüzen kişi belki çok erken yaşlarda yüzmeye başladı,iyi gitar çalan kişi senin gibi düşünseydi hiç bir zaman ilerleyemeyecekti belki de başlayamayacaktı gitar çalmaya. Çünkü her zaman bu işlere bizden önce başlamış deneyimli insanlar olacak hayatta. Hayat bir simülasyon değil herkes aynı zamanda aynı şartlarla başlamıyor yarışa.
Dünyada 7,5 milyar insan var. Kaçımız hollywood aktörleri kadar yakışıklı-güzel, ünlü sanatçılar,sporcular kadar yetenekliyiz ki? Hayat devam ediyor bir yerinden yakalamak lazım.

  • glavina  (12.08.20 13:47:57)
şöyleki o kadar yarış atı gibi yetiştiriliyoruz ki küçük yaşlardan itibaren hepimiz birer hırs manyağına dönüşüyoruz. bu nedenle böyle olman garip değil başta söylemek gerekirse ama şunları sorgulamanı tavsiye edebilirim.
yeni bir şey öğrenmenin kendi bireysel keyfi yok mu peki?
bir şey sadece birilerinden iyi olmak için yapılmaz ki? sadece evde kendi kendine çalacağın iki şarkı sana neden yetmiyor neden başkalarından iyi olmalısın? mesela sevgilin için dünyadaki en yakışıklı adam sen olacaksın zaten var mı daha önemlisi?
  • takunyali kokos  (12.08.20 14:02:02)
Henüz 22 gibi ruhu anne sütü kokan muhteşem bir yaştayken ruh sağlığı ve selametin için kelime dağarcığından çıkarman gereken ilk kelimeyi söylüyorum: Başkaları.

  • pass  (12.08.20 14:07:59)
tedavi olmalısın. bu hislerin bir şeyleri devam ettirmemek veya bitirmemek için bir kaçıştır belki ve bu kaçışın altında farklı sebepler vardır.

  • wmeh  (12.08.20 15:41:14 ~ 16:26:48)
Tedavi olmalisin.
Bu sekilde bir kiskaclik hayra alamet degil. Verdigin kararlari, calismak istedigin konuyu, alani falan etkiler. Gidip tez vakitte kurtul bu psikolojiden.

  • chitosan  (12.08.20 16:04:51)
bende mesleğim konusunda tam tersiyim benden daha iyi biri ile çalışmak isterim, ortamdaki en bilgili olan ben olmayayım ki daha çok öğrenebileyim. ben adamlardaki bilgiyi kıskanıyorum ama hasetlik şeklinde değil, o öğrenebilmiş ve yapabiliyorsa bende yaparım şeklinde. mesleğimle ilgili benden daha bilgili daha zeki insanlar görünce soruyorum hemen nasıl başladın, ne okudun, hangi sitelerde üyeliğin var/takip ediyorsun, neler yapıyorsun nasıl yapıyorsun falan diye. kıskançlığımı kendime olumlu bir dönüş için kullanıyorum. Bu aslında çok da işe yarıyor. çünkü meraklısın ve çaba gösteriyorsun bu fark ediliyor, daha fazla zam alıyorsun daha sık zam alıyorsun, insanlar sana o bilgili kişiye duyduğu saygı kadar saygı duyuyor. belki bir linus torvalds değilim ve olamayacağım ama zaten hedefim de linus olmak değil.

davul çalmaya çalışıyorum falan o konularda genç yetenekli insanlar biraz moralimi bozuyor açıkcası, bu adamın sol kolu kadar çalabilsem bana yeter diyorum ama o yetenek işi. mesleğim veya bazı başka işler ise bilgi ve tecrübe meselesi, bunlarla ilgili bir sıkıntım yok.

zaten biraz akıl yürütünce kitap dediğin şeyin bir başkasının bilgi ve tecrübelerini aktarma yöntemi olduğunu fark ediyorsun, demekki bilgi ve tecrübeyi dışarıdan edinebiliyoruz, evet bir usb stick ile henüz yükleme yapılamıyor ama kitap şu anda bunun en pratik hızlı yöntemi, tabii teknoloji ilerledi artık videolarda var hayatımızda onu da ekleyebilirsin ama yarım saatlik bir videodan edineceğin bilgiden kat be kat fazlasını okuyarak edinebilirsin.

santranç ustasına sormuşlar nasıl iyi bir santranç oyuncusu olurum diye, senden daha iyilerle oynayarak demiş. sürekli yendiğin biri ile oynarsan o kendini geliştirir ama sen kendini geliştiremezsin.

semih saygıner bilardo oynarken X şehirde çok iyi oynayan biri var diye duyum aldığında kalkıp o adamı bulup oynuyormuş. be like semih.
  • selam  (13.08.20 13:55:55 ~ 13:58:47)