eve aldığınız şeyleri hâlâ yıkıyor musunuz?

çoğu arkadaşım bunu bırakmış. ben hâlâ paketleri sabunlu suyla yıkamaya devam ediyorum.

sizde durum ne?

2 aydır falan bir şeyi yıkadığım yok. kimsenin markette paketleri yaladığını görmedim o yüzden saçma geliyor.

  • catch the arrow  (11.08.20 17:40:12)
Yıkamıyorum, yıkamıyordum da. Sadece kampta ortak buzdolabına koyduğum su şişelerini yıkıyorum eve gelince.

  • pati  (11.08.20 17:43:01)
Hiçbi zaman yıkamadım

  • mg3929  (11.08.20 17:47:44)
Her zaman yikiyorum. Belki büyük sehirde yasadigimdandir. Diyelim biri eline hapsirdi sonra paketi tuttu. Bence az da olsa riski var. Zor da gelmiyor açıkçası. Elimi sabunlarken iki tane ürünü de sabunluyorum. Bence bırakmayın. Insanlar önlemleri bıraktığı için vaka sayıları arttı.

  • howfaristhesky  (11.08.20 17:51:13)
Paketinden çıkarabildiklerimi çıkarıp başka pakete aktarıyorum ve ambalajı atıyorum (çerez gibi), diğerlerinin üzerine yüzey dezenfektanı sıkıyorum (eskiden sabunla yıkıyordum), yıkanınca zarar görmeyen meyve sebzeleri (muz gibi) suyla yıkıyorum, zarar görenleri (mesela salatalık veya marul, buruşuyorlar) temiz bir kaba koyup kaldırıyorum, yiyeceğim zaman yıkıyorum.

Dün markette ürünleri raflara maskesiz yerleştiren çalışanları görünce doğru olanı yaptığımı bir kez daha anladım.
  • gmzo  (11.08.20 17:55:27)
hiçbi zaman yıkamadım suya acıyorum. bozulmayacak paketlileri balkona koyup en azından 24 saat bekletiyordum, hala öyle yapıyorum.

  • muslugubozukhayrat  (11.08.20 18:05:25)
hiç yıkamadım +1 o gün açacaksam lavaboya yakın yerde açıp elimi yıkıyorum, ertesi gün veya daha sonra açacaksam öylece rafına koyuyorum.

  • engelbert humperdinck  (11.08.20 18:11:57 ~ 18:12:09)
Yıkıyorum. Eskiden de yıkardım.

  • thewomaninpurple  (11.08.20 18:17:04)
Marketten gelen her şeyi pandemi öncesinde de sabunla olmasa bile suya tutup, öyle dolaba yerleştiriyorduk. Şimdi sıklıkla sabunla yıkıyoruz.

  • GoodMorningTeacher  (11.08.20 18:30:29)
corananın yüzeyden bulaşması o kadar kolay değil diye bilimsel bir araştırma görmüştüm. elinizi ağzınıza burnunuza götürmemeniz gerekir diyordu. maske ve sık el temizliği yeterli gibi.

  • walter white kilikli  (11.08.20 18:36:24 ~ 18:36:50)
Artık yıkamıyorum, buzdolabına koyulacakların paketini açıp başka kaba aktarıyorum ve ellerimi yıkıyorum. Bekleyebilecekleri bekletiyorum. İçilecek şişeyse yıkıyorum sadece birebir ambalajla ağız teması olacaksa. Zaten onları coronadan önce de silerdim ya da yıkardım.

  • kullanıcıadımbuolsun  (11.08.20 18:41:16)
hiç yıkamadım, çamaşır suylu bezle siliyorum.

  • ma ya  (11.08.20 18:49:06)
Genelde direk şişeden tüketeceğim içecekleri sabun + suyla yıkıyorum (bira gibi)

Cips vb'ni ise ıslak mendille silip açık havada bekletiyorum min 2 3 saat
  • materyalist imam  (11.08.20 19:41:51)
yıkıyorum.

  • avianthem  (11.08.20 20:16:50)
Ilk zamanlar sabunluyordurm artik sadece yalandan bi suyun altina tutuyorum.
Bunu koronadan once de yapardim. Toz falan olabiliyor diye.
Yani virus acisindan bakarsak su an yaptigim seyle yikamamak arasinda bi fark oldugunu sanmiyorum.
  • Kittie  (11.08.20 20:47:33)
Hala sabunla yikiyorum ya da bir kac gun balkonda ya da kullanilmayan odada bekletiyorum.

  • 65 derece  (11.08.20 20:51:45)
paketli ürünleri sabunlu bez ile siliyorum.

damacanayı dezenfektan sıkıp siliyorum.
  • false pretension  (11.08.20 20:51:46)
acayip bir şekilde corona'nın başından beri eve aldığım hiç bir şeyi yıkamadım.

ki corona'nın o kadar da sakin geçmediği romanya'da yaşıyorum.
  • rain when i die  (11.08.20 21:17:00)
"hala" derken. ne degisti ki?

  • hot potato  (11.08.20 21:17:37)
Hiç yıkamadım, kapı önünde bekletiyorum bir süre o kadar. Kargo geldiğinde direkt elden aldığım için koliye dezenfektan sıkıyorum o kadar.

  • jazzabel  (11.08.20 21:32:09)
Birkac ay yikadik, baktik boyle yasamak cok zor biraktik :)

  • msb  (11.08.20 21:32:36)
ben hic yikamadim. hic ekstra bir sey yapmadim. koronanin az oldugu bir yerde yasiyorum.

  • yoggi  (11.08.20 21:52:47)
En başından beri hiç yapmadım. Marketten aldığım veya kargoyla gelen ürünü buzdolabı, dolap vs neyse yerleştirdim, yeri geldikçe kullandım/yedim/içtim. Bu tip davranışları fazla takıntılı ve abartılı buluyorum.

  • Lethe  (11.08.20 22:13:07)
Lethe +1
hiç yapmadım.

  • amelie poulain  (11.08.20 22:52:32)
Saldık gitti, artık poşetleri, ambalajları yıkamıyoruz.

  • kimlanbu  (12.08.20 10:30:19)
ambalaj yıkamayı bıraktık

  • gazozailacatmauzmani  (12.08.20 10:33:21)
Şu an salgın, ilk başladığından (Mart-Nisan ayı) daha kötü durumda. Hızlı bir yayılma var. Önlemlere dikkat etmekte, hatta artırmakta fayda var!

.
  • kartallar yuksek ucar  (12.08.20 10:52:18)
Biz de ilk üç ay yıkadık şu an yıkamıyoruz.

  • chicha_v2  (12.08.20 11:04:35)