Ev sahibi evi satmaya karar vermiş ev gösterme falan bilgisi olan varsa

Merhabalar;
haziran ayında sözleşmeyi yeniledik. Dün satış için emlakçıya vermiş. Beni de emlakçı aradı. Müsait misiniz ev göstermeye müşteri getireceğim diye. Ben de bir yandan araştırırken her zaman başvurduğum mecraya da bir sorayım istedim. Müsait miyim? ne kadar müsait olmalıyım ? Haklarım neler? ola ki satıldı beni neler bekler?

Not: Ödeme konusunda sorunlu bir profilim yok. Bu süreçte 3-4 ay daha ev değiştirmek de istemiyorum...

evi gösterme mecburiyetiniz mevcut ama her zaman değil. yani size önceden haber verilmek zorunda ve siz de müsait değilseniz şuan müsait değilim ama şu zaman müsait olurum diyebilirsiniz. en makulu aslında saat aralığı belirlemek. atıyorum haftada 2 gün 1'er saat gibi.

satıldıktan sonra yeni alıcı ihtarname ile çıkmanızı talep edebilir. ev satış aşamasında taraf olup 3-4 ay süre isteyebilirsiniz.
  • awlmi  (11.08.20 10:01:56 ~ 10:03:31)
İhtarname sonrası 6 ay süren var. Kontratın var korkma.

  • adivar  (11.08.20 10:24:08)
ben de benzer durumdayım. 6 ay bişey olmaz. satıldı diyelim, erken çıkmanız için baskı kurmaya çalışırlarsa taşınma masraflarınızın karşılanması vs'yi talep edin. durduk yere düzeniniz bozulacak sonuçta.

  • bumbum  (11.08.20 10:45:19)
Benim de muzdarip olduğum bir konu.
Bildiğim kadarı ile göstermelisin ama ben haftada bir gün 1 saat, sadece bir kişi 5 dk gezer dedim. Pandemiden dolayı.

Ayrıca evin satılırsa ve satin alan bir ay icinde ihtarname gonderip cik derse ihtarnameden sonra 6 ay vaktin var. Sonrasında evi alan hakli duruma gecer.

Alan kişi oturmalik mi yatırımlık mi alıyor önemli olan bu. Yatirimliksa kiraciliga devam , oturmalik ise durum yukarıdaki gibi sanırsam. Benim bildiğim bu.

Ben ev bakmaya başladım. Sen de bu 6 ay icinde durumunu netlersin.
  • Filinta61  (11.08.20 11:57:49)
yasal olarak ilk teklifi sana yapmış olması lazım, yapmadı mı ?

sen satın almak istemessen diğer gelenlere randevulu gösterirsin
  • technicalte  (11.08.20 12:29:44)