Muharrem İnce

Selamlar, Muharrem incenin son zamanlardaki söylentilerinin yandaş başında bolca yer alması ve hatta yazarları tarafından da köşelerine konu edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sözlükte de gördüm, daha önce baska partiyi destekleyen adaylar, Chp destekçisi gibi görünüp gazlıyorlar baya İnceyi. Kurulan diğer partilerden(deva vb) bahsetmeyenler, " ay parti kuracakmıs,şirin şey" moduna geçtiler sanki bir anda. Uzun süredir gündemi takip etmemeye çalışıyorum ama bu olay ilgimi çekti.

Burdan ne anlamak lazım?Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Benzer şekilde düşünüyorum. Bir lider olamayacağını kanıtladı, bu saatten sonra kendisinden bir hayır gelmez. Tek şansı vardı, onu da harcadı.

  • kimlanbu  (04.08.20 10:06:01)
18 secim kaybedip secimden
1 hafta sonra ortaya cikabilen kk en super lider su an.
Ama ince 1 gun sonra ortaya ciktigi icin siyaseten bitmistir.
Kaybedilmis secim aksami ortaya ciksa ne olacak onu da anlamis degilim
  • E.R.W.  (04.08.20 10:14:33)
muharrem ince parti kurduğunda oyları böleceğini akıl edemeyecek kadar düşük zekalıysa bunca yıl boşuna siyaset yapmış demektir. akp nin gazlaması da bu yüzden.

  • xrated  (04.08.20 10:16:28)
katılıyorum. muharrem ince ulusalcı aragazla çalışıyor.

  • mikahakkinen  (04.08.20 10:39:55)
daha önce de benzer bir konuda şu yorumu yapmıştım:

şu an başkanlık sistemi olduğu için oyların bölünmesi, parlamenter sisteme göre çok daha az önem taşıyor. pratikte meclisin çok bir yaptırım gücü olmadığı için ve yürütme organını cumhurbaşkanı ve onun belirlediği bakanlar kurulu işlettiği için muharrem ince'nin olası partisi oyların bölünmesine yol açsa bile nihai sonuca muhalifler açısından faydası olacağını düşünüyorum.

sebebi şu: her siyasi görüş kendi içinde fikir ayrılıklarına sahip. en basit örneği deva ve gelecek partiler. akp'den kopan bu iki kurmay siyasetçi aynı tabanda birleşmeyip farklı partiler kurdular. yine eğer ince parti kurarsa chp'den biraz oy çalacağı aşikar. peki bunun muhalif partilere faydası nasıl olacak?

şöyle olacak; ekmeleddin ihsanoğlu'nun çatı adayı olarak girdiği cb seçimlerinde rte ilk turda seçimi kazanmıştı. seçimin en azından ikinci tura kalmamasının en büyük nedeni chp'li seçmenin ekmeleddin ihsanoğlu gibi partinin görüşlerini paylaşmayan ve temelde rte'den farkı olmayan bir adaya oy vermek istememesiydi. bizzat kendi çevremde de çokça gözlemlediğim partiye küsüp oy vermeme eylemi rte'nin ilk turda seçimi rahatça kazanmasına sebep oldu.

sonraki seçimlerde ise adaylara bakacak olursak rte'nin karşısında chp ve hdp adayları vardı. bu da sağ siyasetin istemese de rte üzerinde birleşmesine sebep oldu. aşırı sağcısı da ona oy verdi, merkez sağcısı da. çünkü sağ seçmen asla rte alternatifi olarak bir sol siyaset adayını görmüyordu (istanbul haziran seçimleri buna bir istisnadır. ancak sebebini hepimiz biliyoruz). dolayısıyla sağa alternatif bir aday olmadığı için yine seçim ilk turda bitti. açıkçası muharrem ince'nin seçim kampanyasındaki sivri dili de biraz oy kaybetmesine sebep oldu diyebiliriz. özellikle apolet polemiği.

özetle, ince kendi partisini kurar ise, deva ve gelecek partileri kendi cb adaylarını gösterir ise hem solda hem de sağda alternatifler çoğalacağından oy vermeyen seçmen de kendine yakın bir aday belirleyip ilk turda oyunu verecektir. böylece rte'nin aldığı oy sayısı aynı olsa bile muhalif partilere gidecek oy sayısı artacağından rte'nin oy oranı düşecektir. Ben %50'nin altında kalacağını düşünüyorum (hatta eminim). önemli olan ikinci tura kalacak adayın diğer tüm muhalif adaylardan oy alıp alamayacağı. yani gelecek ve deva'ya oy veren seçmen ikinci turda gidip rte'ye verirse rte yine kazanacaktır.

bu anlattığım mantığa göre bence hem imamoğlu hem de yavaş cb adayı olarak gösterilmeli. çünkü biri (her ne kadar sağcı aileden gelse de) chp'nin evladı, diğeri de sağ seçmene hitap edebilen biri. böylece chp bu iki aday arasında bölünmüş olabilecek tüm seçmeni oy vermeye yönlendirecektir. ikisinden biri ilk turda eleneceği için o adaya oy veren neredeyse herkes diğer adaya da oy verecektir.
  • himmet dayi  (04.08.20 11:18:17)
Akp rakip olarak Muharrem Ince'yi istiyor. Muharremle birebirde polemik siyasetine gireriz, sonucta Reis alir diyorlar. Basortusu, Ayasofya, Muharrem Ince icki iciyor falan. Imamoglu, Mansur gibiler cikti felegini sasirdi AKP, Ocalanin mektubunu getirip, Trtye terorist cikartacak kadar beyinleri yandi. Diger gerizekali ortak da gelmis ulkede beka sorunu var diyor. Resmen AKP yonetemiyor ulkede beka sorunu var demek bu, o derece gerizekalilar bir kisi demiyor, hoop bana laf cakiyorsun diyemiyor:)

  • speedy  (04.08.20 11:20:43)
Şu anki sistemle çok dezavantajlı bir durum olmadığının bende farkındayım. Gündemde seçim kanunu değişikliği var. Eğer bu durum değişir ve yüzde 50'ye ihtiyaç kalmazsa,o zaman bu durum sorun yaratır gibi geliyor. Muhalaefetin ivme kazandığı bu dönemde yapılan bu hamle soru isaretleri barındırıyor.Büyük resim dedikleri olaya gerçekten her geçen gün daha çok inanıyorum. Bekleyelim, görelim bakalım.

  • ırene adler  (04.08.20 11:47:42)
seçim günü meselesi değil ki sadece. parti kurup kurmamasından ziyade sistem eleştirisi yerine kişiler ve günlük siyaset üstünden yürüme sorunu var kendisinde. tabii ki akp'nin işine geliyor. ayasofya'ya atladı, saraydaki chp'li denen deli saçmasına atladı. adam kazandı lafı da yapışmış halde kendisine. sürekli chp'deki entrikalarla kafayı bozan ahaber ve türevleri ne istesin daha.

  • not dark yet  (04.08.20 11:51:27)
bir emine ülker tarhan vardı, ayrıldı, parti kurdu, binde 5 oy aldı.

kabul ince biraz daha popüler ama alacağı oy tarhan'ın 2 katı bile değil.
  • altinci nesil caylak  (04.08.20 11:57:28)
Ve Parti kurup secime girerse chp baraj altinda %2,3 ile kalir ona da eminim.
Tarih tekerrur den ibarettir.Ecevit dsp ile nasil chp yi baraj altinda birakmis bir kontrol edin derim.

  • E.R.W.  (04.08.20 12:05:17)