Firmadan halı siparişi

Diyelim ki bir dükkandan halı almak istedik, gittik dükkana dedik ki benim yerimin ölçüsü şu kadar metre buraya uyacak bir hali, kilim vs istiyoruz. Dükkan sahibide diyor ki bizde siparişe göre çalışıyoruz elimizde hazır ürün yok sizin siparişinize göre fabrikalardan o boyutta halı kestirip getireceğiz. Sizde tamam diyorsunuz aradan 2 gün geçiyor dükkan sizi arıyor abi ürünlerin geldi, ustamız gelip ürünü teslim edecek. Sizde diyorsunuz ki yok ben vaz geçtim almak istemiyorum. Sonra satıcı da telefonda 2 saat sizin ile tartışıyor yok iptal edemezsin bu ürün size özel kesim olarak fabrikadan getirildi fabrika ürünü geri iade almaz ben zarar ederim vs gibi cümleler kuruyor. Sizde yok istemiyorum deyince satıcı tehdit eder gibi yok senden şikayetçi olacağım whatsapp mesajlarını göstereceğim vs gibi cümleler kurup telefonu yüzünüze kapatıyor. Bu durumda haklı olan taraf kimdir? Sonuçta sözleşme falan yapılmadı, kapora ödenmedi sadece telefonda konuşuldu.

Satıcı haklı. Milleti keyfi zarara uğratmanın bedeli olmalı.

Şikayet edeceğini bildirmek de tehdit kapsamına girmiyor.
  • armagan abanuz  (03.08.20 01:01:42 ~ 02:36:25)
Satıcı net haklı

  • mg3929  (03.08.20 01:07:27)
Halici hakli. Kapora almasi gerekirken musteriye guvenip almamis, hata etmis.

  • brkylmz  (03.08.20 01:21:26)
Satici hakli, adam soze guvenmis kapora bile almamis belli, ona gore kesim yaptirmis.

  • oscar  (03.08.20 01:58:31)
Satıcı (halıcı) haklı. Bu örnekteki müşteriye keşke toplumun birbirine güvenini sarsmaktan ceza verilse, taksim meydanında işlem yapılsa.

  • sekerse tehlike  (03.08.20 02:44:03)
Satıcı haklı. Borçlar kanununda akit, sözlü de olabilir. Hatalı olduğu taraf Kapora ya da ödemenin tamamını (kendini zarar ettirmeyecek şey neyse) almamak olmuş.

  • balik kraker  (03.08.20 08:33:11)
Vazgeçme sebebi nedir? Satıcının kusurlu yada orijinal olmayan bir ürün satması falan mı yoksa keyfi mi?

  • ykyt  (03.08.20 09:01:16)
Satıcı hatalı; ancak haklı.
Kapora almalı, fatura vermeliydi.

  • derleme  (03.08.20 09:38:28)
Kisiye ozel ebat ayarlanmis, desen degil.
Oyle bi satiyorlar ki o parcalari hic de zarar etmeden.
Kagit alsaymis madem oncesinde.
Hali ne kadar bilmiyorum da paranin beste birini ver direkt susar o dakka
  • Kittie  (03.08.20 10:40:52)
Satıcı haklı. Özel kesim ürün için ödemeyi alıp fatura kesmesi gerekirdi ama size güvenmiş ve ne yazık ki güvenini suistimal etmişsiniz.

  • cilekli pasta  (03.08.20 11:48:30)
Sözleşme yazılı dışında sözlü olarak da yapılabilir. Sözleşme yapmışsınız ve sözleşmeye uymamışsınız o yüzden satıcı haklı. WhatsApp mesajları varsa iddiasını da ispat edebilir belki. Bundan sonra kapora alıp fatura verir artık.

  • bayc  (03.08.20 11:53:51)