NBA'deki yeni oyun tarzı

Birkac sezondur nba izlemiyordum. Bugun biraz baktim iki maca, su anda da washington-phoenix macina bakiyorum. Hicbir maci da cok izlemedim ama gordugum su ki nba bombok bir sey olmus. Adam ribaundu aliyor, tek basina kosuyor kosuyor sut atiyor, karsi taraftan gard ribaundu aliyorsa o da kosuyor kosuyor sut atiyor. Hucumlarin buyuk cogunlugunda genelde en fazla bir pas veriliyor.

Butun maclar boyle mi? Nba bu mu oldu yani, insanlar bunu mu izliyor? Bombok bir sey olmus, bu nedir ya.

evet yaklaşık olarak buna dönüştü. sebebi istatistik verilerinin oyunu yönlendirmesi.

pas sayısı arttıkça basket bulma ihtimali düşüyor.
hücum süresi kısaldıkça verim artıyor.
orta mesafe yüzdesi daha yüksek olsa da üç sayı denemek daha verimli. orta mesafe neredeyse yok oldu bu yüzden.

kontrol edemedim ama yanlış hatırlamıyorsam bu videoda bu değişimlerden bahsediyorlardı:

www.youtube.com
  • bruges  (01.08.20 02:51:02)
Video bakacagim ama 3 sayi denemenin daha verimli olmasi vs. sacma geldi su an.

Uzunlarin isabet ortalamasi yuzde 50-60 arasi oluyordu mesela. 3 sayi isabetleri ise yuzde 35-40. Anca cok iyiysen yuzde 45 oluyor vs. vs.

Yani gercekten inanilmaz sacma bir hal almis. Kos kos atis at, kos kos atis at. Antrenman maci gibi. Kim izler ki bunu ya?

Koskoca, guzelim nba ne hale gelmis, inanamiyorum.
  • ahm1  (01.08.20 03:14:46)
evet bu. kos kos ucluk salla.

30 takim da ayni basketbolu oynuyor. farkli bir taktikle, kurguyla oynayan takim yok.

sosyal medyanin bos beles istatistikleri pompalamasi sonucu bu hale geldi.

bir takim ortalama 120 sayi yiyorsa o takim savunmada sutu kullansalar da ben hucum yapayim diye dusunmekten baska bir sey yapmayan takimdir. hali saha mantigi yani. herkes forvette olunca daha cok gol atarim, daha zevkli olur diye dusunuluyor ama tam tersi.
  • baldur2  (01.08.20 04:32:17)
normalde bu kadar kotu degildi, simdi pandemi donusu iyice salmislar gibi duruyor ama yine de haklisin. genel olarak vaziyet budur yani. vicik vicik, yavsak, teknik-taktikten yoksun, igrenc bir seye donustu.

  • alevli deniz sortu  (01.08.20 10:37:36)
@baldur2: "sosyal medyanin bos beles istatistikleri pompalamasi sonucu bu hale geldi."

Ben Golden State yuzunden boyle oldu diye dusunmustum.
  • ahm1  (01.08.20 11:07:22)
@ahm1

evet golden state ve stephen curry basketbolu degistirdi. stephen curry sayesinde herkesin 3'luge tarihte verilmemis kada onem vermeye basladi.
  • baldur2  (01.08.20 11:57:17)
üçlüğe önem ver de yani her şeyin de bir ölçüsü vardır ya. üçlüğe önem vermek, koşup koşup üçlük atmak mıdır? bu ne boktan bir şeydir. gerçekten çok sinirlendim. bu kadar saçma bir şeye insanların, en başta koçların tepki göstermemesini anlayamıyorum.

adam ribaundu alıyor, koşuyor koşuyor üçlük çizgisine gidince topu potaya atıyor; sonra karşı takımdaki gard alıyor, gidiyor gidiyor üçlük deniyor. arada içeriden de sayı oluyor tabii, onda da ribaundu alan gard gidiyor gidiyor, içeri girip potayı zorluyor ya da birine pas veriyor, o potaya gidiyor.
  • ahm1  (01.08.20 13:20:46)
evet beni de çok üzüyor bu durum. özellikle duncan, shaq gibi alçak post oynayan, nowitzki gibi yüksek post oynayan oyuncuları çok özlüyorum. al horford'dan nefret ediyorum. pivot dediğin şut atmamalı bence :)

tek çözüm galiba 80 öncesine dönüp üçlük çizgisini kaldırmak. ama tabii kimse istemez bunu.

koçlar neden itiraz etmiyor demişsin ama eskisi gibi koç ağırlığı da kalmadı zaten oyunda. yıldız oyuncular çok ön planda ve bu yıldız oyuncular arası rekabet de lige ilgiyi daha çok arttırıyor.

eskiden koç istemezse rest çekebiliyordu ama şimdilerde yıldız oyuncu ile problem çıkmasın diye koç bile gönderilir oldu.
  • aziz dostum jack  (01.08.20 15:10:17)
Ben de GSW yüzünden diyecektim gece gördüğümde. Maalesef şu anki trend bu. Her takım tarihin en iyi ilk beş üçlükçüsünden ikisini aynı anda kadroda bulunduramıyor ama.

  • armagan abanuz  (01.08.20 16:07:42)
Birkac sezondur en azindan istatistiksel bazda takip ediyordum nba'i. Bazen maclarin box score'una bakiyordum, draft edilen genclere falan bakiyordum ama dunku maclari izledikten ve bu cevaplardan sonra bunlari da yapmayacagim sanirim bundan sonra.

  • ahm1  (01.08.20 16:41:48)
Doncic'in istatistikleri muthis mesela, Giannis'inkiler de super ama boyle bir oyunda bu istatistiklere ulasmis olmalari basarilarinin degerini azaltiyor bence. Cunku oynanan oyun duzgun bir oyun degil. Sacma sapan bir oyun tarzinda istedikleri kadar ucsunlar, istatistikleri tarihsel degerlendirmelerde daha degersiz sayilmali bence. Bilmem katilir misiniz...

  • ahm1  (01.08.20 18:01:41)
sana tamamen katılıyorum. çocukken ben isterdim ki takımlar 100 sayıya ulaşsın. çocuk aklı işte, 90'da kalınca falan üzülüyordum, 100'ü geçsinler istiyordum. şimdi vallahi inan şöyle bi' 97-93 biten maç görsem monitörü okşayıp ağlamaya başlayacağım, o hale geldim. la az biraz savunma yapın, normal bi maç izletin ya.

vallahi kemik seslerinin geldiği, üçlük atanın alcatraz'a kapatıldığı, detroit'in 75 sayı yediği maçtan sonra "bu ne biçim savunma ırzını sevdiklerim" diyen öfkeli kalabalık tarafından linç edildiği günlerin basketbolunu çok özledim ben. şimdiki tıraş.

abi oyun devam ederken müzik çalıyo ajjsfskj böyle bi şey var mı ya. tamam kardeşim spor en başta eğlencedir, eyvallah gidip adam bıçaklayın demiyorum ama resmen salonları alışveriş merkezine çevirdiler, millet popcorn yiyip bi şeyler içmek ve çocukları oyalamak için gider oldu maçlara. her saniye bi aktivite, bi şey... e kadar sıkılıyosanız sktirin gidin birader basket maçında ne işiniz var, ben anlamıyorum bu amerikanları.

bu duyuru için teşekkür ederim, ben bu konuda çok doluyum, biraz sakinleştim şimdi iyi geldi. savunma ve HUKŞAT düşmanlarını yeneceğiz.
  • alevli deniz sortu  (02.08.20 00:16:12)
çözüm üçlük çizgisini kaldırmak sanırım eskisi gibi.

zaten 1980'de gelmiş bir sistemden bahsediyoruz.

benim anlamadığım böyle bir ligde giannis nasıl mvp oluyor o zaman? hiç takip etmiyorum bilgi amaçlı soruyorum.
  • antikadimag  (02.08.20 00:22:14)
Ucluk cizgisinin kaldirilmasina karsiyim (zaten oyle bir seyin olmasi mumkun degil de). Tadinda ucluk atislari keyif veriyordu. Her guzel seyin bokunu cikarirsan o sey cekilmez olur sonuc olarak.

Zihniyetin, oyunun tekrar degismesini bekleyecegiz mecburen. Ama eski gunlere donulmesi zor. Muhtemelen yeni, farkli bir oyun tarzi bulunursa bu oyun tarzi terk edilir.
  • ahm1  (02.08.20 01:28:06)
Sanirim Giannis'e veriyorlar topu, o da aliyor gidiyor tek basina giriyor iceri basiyor smaci vs. oyle kopmus gitmistir muhtemelen. İceriden oyun sifirlandi diye bir sey yok ama iceriden oyun şoyle oluyor: herkes geride dururken topu tutan adam yanindakine veriyor topu, onun da cani ucluk atmak istemedi diyelim, giriyor iceri kimseye bakmadan, sayi yapmaya calisiyor.

Hucumlar tek basina gerceklesiyor yani. Bir hucumu sen yapiyorsun, bir hucumu ben yapiyorum vs.
  • ahm1  (02.08.20 01:31:29)