BES'te kalmak mantıklı mı?

sisteme 5 yıl önce girmişim.
pek de bir getirisi olmadı. bu kadar parayı dolara, altına yatırsam daha çok param olurdu.
şimdi çıksam yüzde %25'in %15'ini alırmışım. bir yıl sonra çıkarsam da %35'ini.
56 yaşıma kadar kalmayı hiç düşünmüyorum.
ne yapmalı?
eskiden mantıklı gibiydi ama TL'nin değeri o kadar düştü ki şimdi hiç avantajlı görünmüyor.

Bes altın fonu alsaydınız, altın kadar getiri elde ederdiniz. Altın getirisi elde etmek için bes’ten çıkmanıza gerek yok

  • okumakserbestbegenmeksart  (31.07.20 22:50:23)
yatırımınızın hangi fonda değerlendiği çok önemli

  • sunriseee  (31.07.20 22:59:03)
altın fonundayım zaten.

  • yetkili birine benzeyen abi  (31.07.20 22:59:14)
Vakti gelince bese de çökülecek. Kıdem tazminatına çökenlerin, bese çokmyeceğini düşünmek saflık bence. Ben olsam çıkardım.

  • sorularimicinfeykhesap  (31.07.20 23:09:42)
@sorularim
evet işin o kısmı da var.
aslında altın fonunda olduğum için yatırdığım paradan daha çok getirisi olmuş.
şimdi kontrol ettiğimde kazançlıyım epey.
ancak devletin ne yapacağı belli olmaz.
  • yetkili birine benzeyen abi  (31.07.20 23:11:19)
Evet altina gore daha az getirili
Evet, devlet ilerde bi bahane ile çokebilir, benzer örnekler var

Fakat aynu durumda olan ben çikmadim, minimum tutar ne ise onu yatiriyorum,100 tl sanirim
Hangi fondayim onu bile bilmiyorum cunku her ay otomatik cekilen , yatirimi cesitlendirmek icin yaptigim bi olay
Kurumsal firma tesvik etmese zaten girmezdim o ayri
  • technicalte  (31.07.20 23:55:36)
bes'de kalmak mantıksızlıktan öte salaklıktır.
aaa neden salaklık canım diyorsanız, siz kalmaya devam edin.

  • aslindasorunumpsikolojik  (01.08.20 01:46:05)
neden salaklıktır diyorum evet.
bir görüşünüz varsa bunun sebebi de vardır.
açıklarsanız anlarız. yoksa o salaklıktır, bu aptallıktır diyerek cevap verilmez.
  • yetkili birine benzeyen abi  (01.08.20 13:54:49)
Tek ekonomi bilgisi ekşi sözlük ve özgür Demirtaş olan tiplerin salaklık demesi normal. Herhangi bir aracıdan fon almakla bes sisteminde olmanın farkı yok. Devlet bes e çökecek diyorsanız o zaman cebinizdeki paraya da çöker, malınıza da el koyar. Fantastik fikirler bunlar.

Çıkmak yerine fon seçiminde daha aktif olun.
  • catch the arrow  (01.08.20 16:32:43)
Benim BES birikimim 22 bin, fon getirisi 29 bin. Böyle bakıldığında borsada fonda paramı değerlendiriyorum gibi. Yani kalmak daha mantıklı gibi.

  • yetkili birine benzeyen abi  (01.08.20 21:16:03)