kredi ile araç almak mı, birikmişle altın/euro/dolar vs. almak mı?

ikinci el piyasası manyak gibi arttı. 130-140k civarı, -yarısı kredi ile- ikinci el bir araç satın almak mı, yoksa 70k'yı doğrudan altın/döviz gibi herhangi bir yatırım aracına dönüştürüp bekletmek mi daha mantıklı?

ikinci el böyle devam edecekse en karlısı o gibi duruyor.

hangisi?

ben evimi satıp altına yatırdım. yeni değil yalnız. iyi kar ettim, tl de kalsam ettiğim karı ne kira nede evin değer artışı sağlardı. sen goygoya bakma tl hep zarar . kredi kartına borçla geçinen çocuklar burada ahkam kesiyor da malın olunca öyle olmuyor .

  • x571  (27.07.20 20:32:01)
doviz tabaninda bakarsan biri negatif ROI, digeri pozitif ROI, tamamen ters ve soru bile degil aslinda. yatirimda durmadin her an uzun vadeden zarar, arac ne ederse etsin.

roi: yatirimin geri donusu
  • christopher nolan  (28.07.20 03:17:40)
normal şartlarda düşünecek olursan bankanın kredi için senden aldığı faiz tutarı, beklenen enflasyona göre doviz artış oranının üstünde kalır. banka da parayı buradan kazanır. banka da gidip dövize veya altına parasını yatırabilir ama sana kredi ile borç vermek onun için daha karlı olduğundan, sana borç vermeyi seçer.

fakat türkiye gibi kırılgan ekonomilerde, anlık bir kriz gerçekleşebilir. bir anda döviz veya altın fırlayabilir. faizler de fırlar tabi hemen. ama senin kredi borcun sabit faizli olduğu için senin borcun sabit kalır.

kredi borcu konusu böyle, yani eğer ani bir döviz/altın yükselmesi bekliyorsan kredi çekmekten ziyade bu şekilde değerlendirebilirsin.

öte yandan kredi çekip araba almak da farklı bir durum. araba fiyatları da yükselim eğiliminde, yatırım için düşünüyorsan mantıklı değil piyasa zaten şişmiş durumda bu yükselme ne kadar devam eder, devlet müdahale eder mi, sıfır araç girişleri eski rakamlarına ulaşır mı belirsiz. hal böyle olunca yatırım yapmak da riskli bence.

ben olsam yerinde, kredi borcuna girmeden eğer bulabilirsen nakit paran kadar bir araba al, ihtiyacın varsa onu gidermek için. ya da çok cüzzi miktar kredi çek.
  • reanarchy  (28.07.20 09:51:38)