istanbul- izmir otoyol tercihi

yola 300 küsür lira vermek fazla geliyor. istanbul'dan giderken en mantıklı tercih nedir sizce? ben pendikten arabalı vapura binip, bursa'dan sonra paralı otoyola mi girsem diye düşünüyorum. pahalı olmayan yolda çok fazla tuzak radar olduğu da söyleniyor, kararsız kaldım.

mantıklısı şu. kopruyu kesinlikle kullanma. negmar ile geç. vapurdan sonra istersen bursaya çıkışına kadar otobanı kullanabilirsin. 30-40 lira birşey. bursadan sonra 110 a koy aracı bas izmire kadar. öyle 50 ye 70 e radar koymuyorlar o yolda. 110 nun üstünde öpüyorlar ama. Bursa- İzmir arası en az 3 radar görürsün.

  • paudi  (23.07.20 11:32:42)
Bence en mantıklısı osmangazi köprüsünden geçip bursaya kadar otoyolla git. Ardından bursadan sonra yeni otoyoldan devam etme eski yoldan git. bu şekilde 150 lira gibi bi tasarrufun olur.

Evet köprü pahalı kabul ediyorum ama alternatifleri de ucuz değil. Yenikapı-Yalova ido arabalı vapuruna da neredeyse aynı fiyata geldi bana geçen hafta. (2 kişi + 1 araç 130 tl verdik vapura. 50 lira yakıt tasarruf etmiş olsam vapura 80 tl vermişim.)

Körfezi dolaşmak çok yorucu kesinlikle önermmiyorum.
  • nuevo  (23.07.20 11:44:43)
körfezi dolaşma. Yenikapı yalova yapabilirsin
130a geliyor veya eskihisar topçular olur o da 80.

sakın körfezi dolaşma bir kere yaptım hayattan soğudum.
  • KaraSakall  (23.07.20 11:50:55)
Ben de köprüden geçip, otoyolu kullanmamaya çalışıyorum. Köprü gerçekten zamandan çok tasarruf ettiriyor ama istanbul izmir otoyolu eğer bayram falan değilse gereksiz. Körfezi dolaşmak gerçekten çok zaman kaybettirir. Osmangazi'den sonra ilk çıkıştan çıkıp mavi tabelaları takip edeceksin.

  • roket adam  (23.07.20 12:06:39 ~ 12:08:22)
kesinlikle köprü + mavi tabela. hız sınırları dahilinde gidicem diyorsan eğer kaybın en fazla 1 saat olacak. yalnızca köprüye para vermiş olacaksın.
körfezi dolanmak saçmalık her halükarda gölcük taraflarında şehir içinde çok oyalanacaksın ve ekstra kilometre yapacaksın.

ben karacabeyden sonra hiç otoban kullanma gereği duymuyorum.

neredeyse iki haftada bir gidip geliyorum, hiç ceza yemedim. hatta yarın tekrar gidicem.
ama hız sınırları dahilinde gitmek hepimizin sağlığı için en iyisi. yarım saat geç gidiver bişey olmaz dostum ya.
  • baharat  (23.07.20 16:10:06)
Sadece otoyol maliyetini düşünme. Rdar riski hariç sürekli dur kalk var, aracın yıpranma payı var, stres var, yakıt tasarrufu var, vakit tasarrufu var,vs.

En rahatı ve hem araç hem sürücü dostu olan yeni otoyol+avrupa yakasındaysan mudanya-yenikapı ido. Anadolu yakasındaysan da yeni otoyol+eskihisar topçular arabalı vapuru.
  • iwasbornonamountainside  (23.07.20 17:02:28)