Speaking evde nasıl gelişebilir?

İngilizcem iyi ama speaking açısından pratik eksikliğim var. Evde, tek başıma, bir program/uygulama vb. kullanmadan nasıl pratik yapabilirim? Örnek IELTS soruları falan pek yardımcı olmuyor çünkü hepsi sınava yönelik ve hep benzer sorular var. Bunun dışında bir konu anlatayım diyorum ama o da birkaç dakikada bitiyor ve başka konuşacak bir şey bulamıyorum.

evde deli damgası vuracak kimse yoksa, bütün gün boyunca ne yaptığını kendi kendine anlat. buzdolabını açıyorum, elmayı çıkartıyorum, şimdi yıkıyorum, bir ısırık alıyorum, elmanın tadı hiç güzel değilmiş, dişimin arasına kaçmış... bir adım sonrasında cümlelerini bağlamaya başla. az önce buzdolabından aldığım elmayı şimdi yıkıyorum. elmadan bir ısırık almamla, dişimin arasına kaçması bir oldu.

  • co2s2  (22.07.20 15:58:10)
"shadowing english speaking practice" olarak aratarak bilgi edinebilirsiniz.

  • marlonbranda  (22.07.20 15:58:16)
kendi kendinize konusun.

bir geyik vardir dusta kendi kendime yaptigim her tartismayi ben kazaniyorum diye. bunu türkce degil ingilizce yapin.
  • duygusuzromantik  (22.07.20 17:07:32)
Bir tiyatro oyunu/senaryo vs alip/download edip yuksek sesle, rol yapar gibi (tercihen ayna karsisinda) okuyun.

  • kuehles blondes  (22.07.20 17:23:27)
@duygusuzromantik duş tartışmasını okuyunca kahkaha attım :D
Ve evet; eğer dile hakimseniz her ne yapıyor, aklınızdan geçiyor iseniz bunu sesli bir şekilde ingilizce yapın. Hem kendi sesinizi dinler gerçekten duyarsınız hem de sadece zihninizden geçirmez gerçekten var etmiş olursunuz.

Ben İspanyolca öğreniyorum ve ödevlerimi yaparken, ders çalışırken, okurken filan hep temiz, tane tane ve yüksek sesle okuyorum. İçinizden okumayın derim.
  • burka  (22.07.20 17:38:35)
evde arka planda hep ingilizce dinleyin. ilginizi çekerse, tvdeki karakter ile konuşun.
bitkiler varsa onlarla konuşun, nasıl büyüyecekler göreceksiniz, win-win!

konuşmanın temeli dinlemektir. bilinçsiz dinleseniz de kelime hazneniz genişler.

ayrıca online speaking dersleri veren bir sürü insan var, native speaker. ben de verdim bir ara. ders başı düşük ücretle bunu da yapabilirsiniz.

if there is a will, there is a way.
  • janderzel zartanyan  (23.07.20 13:05:32)
sarkilari eslik et.
sevdigin film repliklerini taklit et.
ac bbc'yi makaleleri sesli oku.
ielts cambridge test serilerindeki speaking kisimlarinda kendini test et.
  • baldur2  (23.07.20 13:12:32 ~ 13:30:40)
herkesin dediği gibi evde yüksek sesli konuşmak iyi bir pratik. hem gündelik hayatta 'oha bunun ingilizcesini nasıl söylerim ki' diye şaşırdığınız bir sürü şey karşınıza çıkıyor ki bu da kelime hazinesini geliştiren bir şeye dönüşüyor aslında. youtube'dan IELTS speaking örneklerini mutlaka izlemişsinizdir diye düşünüyorum ama o da bir tavsiye olarak dursun burada. progam/uygulama olmadan demişsiniz ama bence en güzeli italki'den native speaker bulup onunla pratik yapmak ve aslında birçok opsiyona göre (özel hoca tutmak, kursa gitmek vs.) en ekonomik olanı. ingilizcesine güvendiğiniz bir arkadaşınız varsa, onu telefon ile arayıp size sorular sormasını da isteyebilirsiniz ama bu sanırım istediğiniz değil zira tek başıma demişsiniz. neyse silmedim belki benzer konuda arama yapan başka birine fikir verir... bol şans!

  • gokyuzu gibi  (23.07.20 13:21:50)