Ayasofya'daki ikonlar

Simdi bazilari bu ikonlarin, fresklerin silinmesini/sokulmesini istiyor ya, e fatih zamaninda da bu ikonlar o duvarlarda degil miydi? Yuzyillarca insanlar bu sekilde namaz kilmadi mi?

Yoksa o zamanlar silinmisti de son zamanlardaki restorasyon sirasinda mi onarildi gunumuzdeki ayasofya'da olup da "bir camide olmamasi gereken" her sey?

bildiğim kadarı ile Fatih zamanında sıva ile kapatılmış. kapatılmayan kısımlarda var.
Daha sonra müzeye çevrileceği zaman sıvayı kaldırmışlar.

  • fezagezgini_4  (19.07.20 19:01:58)
Fatih zamanında ince bir sıva ile kapatılıyor ve sıva duvar resimleri ya da ikonalara zarar vermiyor. Müze olurken kaldırılıyor bunlar. Fatih ayasofyayi cami yaptığı halde bu resimleri yok etmedi.

Ebubekir sifil denilen şahsın daha önce de toplumda yankı uyandıran, tepki çeken açıklamaları olmuştu. Dikkate alınacak biri değil. Bahsettiği şeyin yapılacağını düşünmüyorum.

Namaz kılınan yerde yüzü olan figürler bulunmaz. Onun dışında bu figürlerin İslamiyete zıt bir yani yok. Namazın farzları bellidir, namaz kılınacak yerin şartları bellidir. Bu ve benzeri milli(?) şahıslar vahabi zihniyetiyle yaşıyorlar.
  • biseysorcaktim  (19.07.20 19:54:34)
şöyle bir haber var: www.bbc.com

"Bornovalı, tarihi belge ve çizimlerden İstanbul'un 1453 yılında fethedilerek yapının camiye dönüştürülmesinin ardından, bu mozaiklere yönelik herhangi bir örtme ya da kapatma yapılmadığının altını çizdi."
  • ahm1  (24.07.20 14:55:03)
theotokos adı verilen hz. meryem freski'nin altında birçok sultan (fatih, yavuz, süleyman vb.) namaz kılmış. 1750 yılına kadar kimse bu freski kapatmamış bile. şimdi perde çekti bizimkiler. din algısının geldiği hal utanç verici

  • burya  (24.07.20 15:15:47)