fayans yapıştırmak

derz için fayans aralarını kazırken bir tane fayansın altı kabarmış nemden dolayı. onu çıkardım. çatladı sonra yapıştırdık. onu tekrar nasıl yapıştırabilirim? kalekim ile mi mi yapıştırılıyor? şu an derzin olduğu yerleri temizledim. diğer fayanslar sağlam sadece bir tanesi yok.

Kalekim.nalburdan al 1 kilo,çıkan fayansın altını güzelce temizle,tesviye seviyesinden az yukarıda taraklı şekilde sür.sonra yapıştır.kırık kötü gözüküyorsa görülmeyen bir yerden bir tane sök,onunla yer değiştirt.

  • duptıs  (14.07.20 13:18:56)
black mamba, nasıl söktün, yazar mısın?

makinayla mı, elle mi kazıdın, kimyasal bişeyle mi söktün, kaç gün uğraştın, çok yoruldun mu, ortalık pislendi mi?

ben duyuruna cevap vermiştim çünkü zamanında çok araştırdım denedim, baktım ki çok zor olcak ellemedim o yüzden.

tecrübelerin benim için çok faydalı olacak.
  • hem şişko hem deli  (14.07.20 13:43:26 ~ 13:44:25)
seramik yapistirma harci ile yapistir. halk arasinda kalekim de derler. isin asli duvara dikine seramigine yatagina tarakli mala vurman lazim da bir tane seramik icin malaya verdigin paraya yazik. tahta parcasi ile sursen bile yeter. derz aralarina dikkat et ayni kalinlikla parca sok. mesela kalin kibrit copu.

  • turbo sadık  (14.07.20 14:52:36)
@hem şişko ilk başta tornavidayı aralara sokup tokmakla sökmeye çalıştım. tornavida büyük olduğu için fayansın yanları hafif kırık oldu. sonra ıspatula ile yaptım. köşesini dayadım ve tokmakla vurdum. banyo yapılan yer nem aldığı için orası çok kolay çıktı. daha az uğraştım. asıl sorun da oradaymış zaten. ben sadece zemini yaptım. duşakabini dışındaki yerleri biraz daha yüzeysel kazdım. çok kazmadım. orada sorun yoktu ve su gelmiyordu çünkü. bu yüzden su gelmeyen yerleri yüzeysel bir şekilde kazmak işime geldi. sadece rengi güzelleşsin diye oraya da derz çektim.

derin kazınca baya uğraştım. yorucu bir de. makinayla yapan varmış ama makina pahalı geldi. belki ücretli bir şekilde yapan ustalar vardır. bak bir istersen. eğer alt katta rütubet varsa oraları derin kazabilirsin. su gelmeyen yerleri de yüzeysel bir şekilde çok derin olmadan kazısan olur sanırım. diğer türlü gerçekten çok zor olurdu. bizim banyo 6 metrekareymiş o bile zor geldi.
  • black mamba  (15.07.20 02:18:11)
Tek bir seramik için yapıştırıcıya gerek yok, hazırda elinizin altında varsa eyvallah ama yoksa silikonla yapıştırabilirsin.

Derz verdikten sonra derz seramiği tutacaktır zaten, daha önce çok kez tecrübe ettim afaki konuşmuyorum.
  • John Bloor  (15.07.20 12:00:43)