Maskeyle sorunu olan var mı?

Benim var mesela. Taktığımda nefes almakta güçlük çekmeye başlıyorum ve anksiyete yapıyor. Sonrasında da gözlerim kızarıyor, yanıyor ve başım ağrıyor. Baş dönmesi yaşadığım da oluyor bazen. Zaten oksijeni azalttığı ve kendi karbondioksitimizi solumamıza neden olduğunu gösteren kaynaklar var: (git: www.bitchute.com ). Takmak istemediğim için bu işkence aletini, dışarı bile çıkmıyorum doğru düzgün. Ekim'de üniversiteler açıldığında da devam ederse bu zorunluluk, okula bile gitmemeyi düşünüyorum hatta. Maske yerine siperlik takılabilir mi, onunla da ilgili net bir bilgi paylaşmamış sağolsun valilik. "Ağzınızı burnunuzu kapatın"ın ötesine geçmeyen bir bilgilendirme var. Bence açık alanda bile zorunlu hale getirilmesi tam bir insanlık dışı uygulama. Koruyup korumadığıyla ilgili de çelişkili bilgiler var zaten ki ben şahsen inanmıyorum koruyuculuğuna. Ne kadar devam edeceği de belli değil bu zorunluluğun ama bugün şöyle bir araştırdığımda 24 ay boyunca bile sürebileceğini söylemiş bilim kurulundan birileri! Ben ki hiç bir konuda depresyon yaşayan bir insan değilim normalde ama bu durum beni depresif bir hale getiriyor. 2 yıl daha sürekli maske takmak zorunda olma ihtimali nedir arkadaş!!

Sizde durumlar nasıl?

Not: Lütfen "maske karşıtı olduğun için malsın, salaksın, cahilsin" şeklinde yazacak olan maske fanatikleri bu sorudan uzak dursun bir zahmet.

Siperlik ile maske aynı şey değil; siperlik agzi, burnu komple kapamiyor ki.

Ben de taktıktan bir süre sonra gözlerim yaniyor ve kulaklarım ağrıyor ama yapacak bir şey yok; hastalıktan korunmak için su anda maske, mesafe ve dezenfektan disinda başka bir çözüm yolu yok. Kaldı ki koruyup korumadıgi tartışmalı değil ki, koruyuculuğu herkes maske kullanıyorsa oldukça yüksek. Siz başkasını korumak için maske takıyorsunuz aslında. Sizi de karşıdaki kişi maske takmıyorsa %90 oranında korumasa da az bir oranda koruyor. İkiniz de maske takiyorsaniz koruyuculuk %90in üzerinde. Bu açıdan bakmak gerek.
  • fraise  (11.07.20 20:58:23 ~ 20:59:34)
Koranovirüslü kişi eğer takıyor sen takmıyorsan %70,
Koranalı takmıyor sen takıyorsan %30,
Her ikisi de takıyorsa %97 koruyor.
En son denilen buydu bilimsel olarak.
Açık havada ve kalabalık olmayan yerlerde çıkarabilirsiniz elinizi yüzününe değdirmeden bence.
  • coca cola  (11.07.20 21:02:30)
Ben su hastane tipi maskelerden taktim boyle rahatsız bir sey olamaz. Butun nefes gözlerime gidiyor, agiz tarafim surekli sicak/nemli.
Sonra sirket ve yaşadığım bölgenin valiligi ikiser adet penye maske yolladi da rahatladim. En az %60-70 daha az sikintili.
Ek olarak çalıştığım şirkette maske ile bir probleminiz varsa size bir test yapilabiliyormus maske kullaminiza karsi bir durum var mi diye, ona göre size başka çözüm buluyorlar.

Tabi burada sokakta maske takmak zorunlu değil o yüzden o kisma bir bir önerim yok :(
  • logisticsmanager  (11.07.20 21:11:48)
twitter.com

Sizin gibi düşünen birkaç duyuru kullanıcısı daha var, benzer eleştirilerle ilgili yine duyurular açılmıştı.

Maske takmanın hiçbir zararı yok. 3 katlı şuan kullandığımız basit maskeler, cerrahi maskeler, ffp1, ffp2, ffp3 tipindeki hiçbir maske insan sağlığına zarar vermez ki. Yani doğru şekilde üretilip, kullanılan maskelerin zarar verme ihtimali yok. Hastanelerde, fabrikalarda, madenlerde çok daha kalın ffp2 tipinde maskeler saatlerce kullanılıyor.

Maske kullanımının bu kadar tepki almasının nedeni zorunluluktan çok, bu yeni yaşam şartlarımızın bize ağır gelmesinden kaynaklanıyor. Toplum yeteri kadar doğru, sağlıklı şekilde bilgilendirilmedi. Asya ülkeleri maske takmaya çok daha çabuk alıştı. Çünkü zaten ülkelerinde gerek hava kirliliği, gerek alışkanlıkları, gerek daha önce hem kendi ülkelerinde hem komşu ülkelerinde salgın hastalıklar görüldüğü için alışkınlar. Buna birde toplumların ne kadar kurallara bağlı yaşadığı da etkili. Ne yazıkki Batı ülkelerinde aynı durum söz konusu olmadı.

Bana kalırsa kendiniz için doğru maskeyi almalısınız. Şuan günlük kullanım için satılan ve üretilen 1 liralık maskeler cerrahi maske değiller. Ocak-Mart aylarında satılan maskelerle hiç alakası yok. Kimi maske çok aşırı terletiyor, kimisi yokmuş gibi, kimisinin kumaşı çok sert karton gibi. Biraz deneme yanılma yaparak, belki desenli kumaş maskeleri alarak ya da kendi maskenizi yaparak maskeye alışabilirsiniz.

Ben maske takmaya, sosyal medyada Çin'deki salgın hastalıkla ilgili söylentiler çıkmaya başladığı sıralarda başlamıştım. Galiba şubat ayından beri maske ve dezenfektan ile salgının gerektiği şartlara uyum sağlamaya çalışıyorum. Psikolojik açıdan, ekonomik açıdan, sosyal açıdan zor bir süreç oldu benim için ama elimden geldikçe bu süreci kendim için kolaylaştırmaya çalışıyorum.
  • GoodMorningTeacher  (11.07.20 21:19:10)
Ben :( sabah 7.30’da takıp çıkıyorum evden. Akşam 6’da eve gelince çıkarıyorum. Kulaklarım artık acımıyor, bize verilen maske o anlamda iyi ama fark ediyorum ki maske yüzümdeyken ben burnumdan değil de ağzımdan nefes alıyorum. Sanırım yetersiz kalıyor nefes burnumdan alınca, bilinçsizce ağızdan almaya başlıyorum. O nemlilik hissi ve sıcak nefesin göze çıkması rahatsız edici. Bir süre sonra gözlerim yanıyor zaten. Ama yapacak bir şey yok. Nasıl maske yüzünden işe gitmemezlik yapmıyorsak, okula gitmemezlik de olmaz diye düşünüyorum. Dersler böyle bir şey için aksatılır mı?

  • irene  (11.07.20 21:20:11)
@GoodMorningTeacher

Verdiğiniz linkte; tek bir lafına bile inanmadığım, işi gücü bizi eninde sonunda aşılatmak olan ve bunun provası olarak da maske takmaya zorlayan M.Ceyhan "karbon monoksit" demiş. Bizim solumamız neticesinde oluşan şey karbon monoksit değil "karbon dioksit". Buradan da nasıl bir "bilim insanı" olduğunu anlayabiliriz. Onun kafası bacadan, egzozdan çıkan karbon monoksite gittiği için de öyle ekstrem ve alakasız bir örnek vermiş. Yersek!

Buyrun kendisi burada da (git: www.egepostasi.com ) "Sağlıklı olanların maske takması yanlış. Bu insanlar hasta değil ki. Bu kişilerin taktığı cerrahi maskeler tek kullanımlıktır, yüzde 30 engeller bulaşmayı. O kişide sağlıklı insanda virüs olması ihtimali zaten çok düşük. Ama bu maskeler virüsün kolaylıkla yerleşip yaşayabileceği materyallerdir." demiş. Ne kadar da tutarlı bir "profesör" cidden!

Ayrıca tabiki kendi karbon dioksitimizi solumaktan ve oksijen azlığından kaynaklanacak sorunlar bir anda çıkmıyor ortaya. Bunların uzun vadede kalp ve solunum yolu hastalıkları olarak baş göstermesi olası. Sözde covid'den kaçalım derken, bir kişiyi ömür boyu etkileyecek bu tip hastalık ihtimallerine karşı da hazırlıklı olmak lazım.
  • Thredith  (11.07.20 21:29:21 ~ 21:48:39)
sizi rahatsız ettiği için koruduğuna inanmak istemiyorsunuz ya da ön yargı ile yaklaşıyorsunuz. ekstra solunum/kalp/ciğer sıkıntınız yoksa bir zararı yok bence. işi nedeni ile sürekli maske takmak zorunda olan insanlar var.

lafım size değil yeri gelmişken yazayım, bazı insanlarda maske üzerinden devrimcilik/yönetime başkaldırıcılık yapıyor çok komik geliyor.

hızlı yürüdüğüm için nabzım yükseliyor bazen, bir de evde otur otur, vücut dinamikliği kaybetmiş, hızlı nefes almaya başlıyorum havada sıcaksa rahatsız ediyor biraz burnu dışarı çıkarıyorum. onun dışında normal nefes alırken ya da serin ortamlarda bir rahatsızlığını hissetmedim.

siz de rahatsız olduğunuzda burnunuzu dışarı çıkarabilirsiniz.
  • fezagezgini_4  (11.07.20 21:33:16)
Zaten sıcak olan havada bir de maske yüzünden çıkamayan havanın gözlerime sıcak sıcak vurması çileden çıkartıyor ama o teli öyle bi büküyorum ki artık zanaatlar gibi, mümkün olduğunca hava geçirmeyecek bir şekilde burnumun ergonomisine göre ayarlıyorum o baya fark ettiriyor. Fakat yine de çok az hava çıkıyor böylece güneş gözlüğü buhulanma sorunu oluyor hep.

Bir de şu lastiğin kulağı sıkması hatta resmen tahriş etmesi durumu var ki ona da başka marka maskeler deneyerek Çözüm getirdim. Bazılarının lastiği çok daha kulak dostu.

Tek bi sorun var hava sıcak ve çok kısa bir süre sonra maskenin altı ıpıslak oluyor. Bir tek buna çare bulamadım.
  • jamiro  (11.07.20 22:00:00)
Normal maske takıyorum ben. Taktığımda nefes almakta çok zorlanıyorum. Nabzımın yükseldiğini hissediyorum. Geçen gün hava da sıcaktı kafamda damarların şiştiği hissettim desem yalan olmaz. Bir de gözlük takıyorum nefes alıp verdikçe sürekli buğulanıyor. Önümü göremiyorum neredeyse. O da zorluk çıkarıyor.

Tüm bunlara rağmen Sürekli takıyorum. Yapacak bir şey yok. Zorluyor beni
  • zugas  (11.07.20 22:29:18)
@Thredith

Bakış açınız çok yanlış. Üstelik yeteri kadar doğru bilgiye sahip değilsiniz. Elbette eleştiri, yorum yapabilirsiniz ama bana kalırsa bunları yapmadan önce doğru bilgiye ulaşın. Ondan sonra yorum ve eleştiri yapsanız daha sağlıklı olur.

Maske kulanımı sayısız sektörde var. Otomotiv, inşaat, madencilik, mermer üretim, kömür üretimi, taş ocakları her alanda çalışanlar saatlerce maskelerle iş yapıyorlar. Hastanelerde zaten doktorların saatlerce süren operasyonları oluyor. Doğru üretilmiş, doğru şekilde kullanılan maskelerin kişinin sağlığa zararı yok. Her şeyi geçtim, lösemi hastaları bu maskeyi kaç zaman takıyorlar. Ağır işlerde çalışıp, saatlerce maske takanlar var ki onların taktıkları ffp2 gibi çok kalın maskeler.

Mehmet Ceyhan'ın tweetini paylaşma nedenim maskenin zararı olmadığına dair, enfeksiyon hastalıkları üzerine eğitim almış, bu alanda gerçekten de uzmanlığı bulunan birinden bunu aktarmaktı. Sizin paylaştığınız paragraf bir televizyon programında bahsettikleri kesik kesik yazılmış. Aşağıya bu konuyla ilgili açıklamasını bırakıyorum:
youtu.be

Bu arada amacım, bak bu adam doğru konuşuyor ya da kendisini savunmak değil. Zaten bu açıklamaları mart 2020 tarihine ait. Marttan bu yana virüs ve salgınla ilgili çok daha fazla yeni veriye sahibiz. Ama adam kendisiyle çelişmiyor. Üstelik sürekli virüsün mutasyon geçirip kendiliğinden ortadan kaybolma, etkisini geçirme ihtimalinden bahsedip duruyordu. Yani sizin iddia ettiğiniz gibi eninde sonunda bizi aşılatma çabası yok.
  • GoodMorningTeacher  (11.07.20 22:49:30)
@GoodMorningTeacher

Aynı şekilde ben de size ana akım medya vasıtasıyla bizlere aktarılan konulara direkt ikna olmak yerine bazı karşıt görüş, öneri ve araştırmalar konusunda bilgi sahibi olmanızı öneriyorum. Araştırın ve okuyun lütfen.

Bahsettiğiniz maske kullanım alanlarının tamamı profesyonel sektörler. Zararı kanıtlanmış kimyasalların neden olacağı ve ölümcül olduğu kesinlik kazanan rahatsızlıklardan korunmak amaçlı kullanım mevcut. İnsanlar gönüllü olarak ve zaten bu bilinçle buna uyuyorlar. Günde 8 saat çalışıyorlarsa, 8 saatin tamamında da şu anda olduğu gibi maske takmıyorlar zaten. Covid kapsamlı maske kullanımı ise biz normal ve sıradan vatandaşa dayatılmış, hatta ucunda yüksek meblağlı cezası olan, zorunlu ve açık havada dahi oksijen alma özgürlüğümüzü kısıtlayan bir uygulama. Covid'in öldürücülüğü ve olumsuz etkileri de o sektörlerdeki toksik ve kanserojen kimyasallarla karşılaştırılamaz. Profesyonel kullanımla bunu karşılaştırmak mantıklı değil. Özellikle cerrahların kullanımıyla karşılaştırmak hiç ama hiç değil.
  • Thredith  (11.07.20 23:19:54)
Benim çok sorunum var maskeyle. Maskeyle değil de aslında zorunlu olmasıyla zorum var. Maske taktığımda beni tek rahatsız eden şey dudağımın çevresinin, çenemin vs yüzümü yıkamış gibi terlemesi. Kalabalık yerlere, kapalı alanlara girdiğimde takacak bilinçte bi insanım, öyle ortamlara da çok girmiyorum zaten mümkünse. Ama kaldırımda yan yana yürüyüp geçtiğim insan suratıma aksırıp tıksırmadıktan sonra nasıl bulaşabilir? Biz bi saniye kaldırımda yan yana geliyoruz bulaşıyor da, kafeler restoranlarda insanlar oturuyor, bulaşmıyor mu bu? Tamaaaamen gaz alma amaçlı bi uygulama olduğunu düşünüyorum. Net. Tutarsızlık da sinir ediyor beni. Alemin enayisi bizmişiz gibi..

  • olutaklidi  (12.07.20 00:28:51)
Az önce yazdığım gibi, yeteri kadar doğru bilgiye sahip değilsiniz. Elbette eleştiri, yorum yapabilirsiniz ama bana kalırsa bunları yapmadan önce doğru bilgiye ulaşın. Ondan sonra yorum ve eleştiri yapsanız daha sağlıklı olur.

"Ayrıca tabiki kendi karbon dioksitimizi solumaktan ve oksijen azlığından kaynaklanacak sorunlar bir anda çıkmıyor ortaya. Bunların uzun vadede kalp ve solunum yolu hastalıkları olarak baş göstermesi olası. Sözde covid'den kaçalım derken, bir kişiyi ömür boyu etkileyecek bu tip hastalık ihtimallerine karşı da hazırlıklı olmak lazım."

Şu yazdığınız şey maske düzgün kullanıldığında mümkün değil. Maske kullanım alanlarından bahsetme nedenim, bu alanlarda kullanılan o kadar kalın, yüze tam oturan maskeler bir sağlık sorunu oluşturmazken, günlük kullanılan 1 liralık, cerrahi maske bile olmayan basit maskenin zararı olmaz.

1 liraya satışa sunulan maskeler çok basit maskeler. Cerrahi maske kalitesinde üretilmiyorlar. Ffp1,ffp2,ffp3 gibi yüze tam oturmuyor. Bu 1 liralık maskelerin şuan öncelikli amacı ağızdan çıkan damlacıklara karşı koruyuculuk sağlaması. Hem maskeyi takanı, hem de maskeyi takanın etrafındakileri koruyor.

Araştırıp okusanız da fikrinizin değişeceğine inanmıyorum. Çok katı, yanlış bakış açınız var. Bu şekilde hayatı kendinize zorlaştırıyorsunuz.
  • GoodMorningTeacher  (12.07.20 00:29:58)
@GoodMorningTeacher

Bence de sizin benim araştırıp okumadığım konusunda çok katı ve yanlış bir bakış açınız var :) Bu bakış açısına da nasıl vardığınızı anlayamadım gerçekten. Ayrıca olay sadece okuyup araştırmak da değil; mantığımı ve aklımı kullanıp, düşünüp, bana çelişkili gelen durumlarla ilgili de bazı sonuçlara varıyorum. Sonra okuduklarım, araştırdıklarım da bunları teyit ediyor zaten.

Maske düzgün kullanıldıktan sonra şu bahsettiğiniz hastalıklar söz konusu olmaz demişsiniz. Fakat benim bahsettiğim o hastalıkların maskenin düzgün kullanılmasıyla alakası yok ki! Maskeyi düzgün kullanmak, benim sanki hiç maske takmamışım gibi %100 oksijen almamı ve verdiğim karbondioksiti %100 dışarı atmamı sağlayacak mı? Eğer o maske benim oksijen ihtiyacımı %0,1 oranında dahi azaltıyor ve gereksiz karbondioksit solumama neden oluyorsa, zaten o hastalıklara zemin hazırlıyor demektir. Ama şimdi, ama 20 yıl sonra çıkacak bir hastalık zemini. Mesela kansere de anında yakalanmıyor insanlar ama yılların getirdiği birikim ve maruziyetler, ya da hasarlar buna neden oluyor.

Görünen o ki sizin beni, benim de sizi ikna etmem mümkün değil. O yüzden cevaplarınız için teşekkür ediyor ve iyi geceler diliyorum.
  • Thredith  (12.07.20 00:57:00)
kimsenin günde 4 tane maske degistirdigine inanmadigim için ciddiye alamıyorum. yani bu konudaki alakasız mantıksız gidişat olmasa belki de, sokağa çıkma yasaklarının tuhafligi,insanların maske takma biçimi ya da kafede otururken takma zorunluluğu olmaması vb.

dediğiniz sorunu ben de yaşıyorum, madem ki zorunlu olmasa takmam diyorsunuz tesadüfen bir maske denk geldi; oval değil de dikdörtgen;sadece ağız burun kısmını kapatıyor çene vs. değil. bu tek kullanımlık olanlardan işte. öyle bir tür maske bulun. nefes alma vb. konusunda bir nebze daha rahat.

ben eşarp bagliyordum Western filmi haydutları gibi ^^ o da yasakmış deniliyor da o çok daha rahat.
  • encokbenisevinnolur  (12.07.20 12:51:05)
paco de lucia +1
gözlükle kullandığımda da burnuma doğru yerleştirdiğim için sorun yaşamıyorum.
sadece öğle sıcağında veya çok yürümem gerekirse falan terlettiği için (ki benim yüzüm çok terler normalde de) sıkıntı geliyor bir süre sonra.
  • blatta hiberna  (12.07.20 13:34:07)
bugün maske takın anarşistleri diye dolaşanlar çok değil 3-4 ay önce siz doktor musunuz ne maskesi çok tehlikeli siz takmayın diye dolaşıyordu. dsö dahil bunlara. n95 falan alanlarla dalga geçiyordu.
doktorlar 8 saat temmuz sıcağında sokakta mı ameliyat yapıyor bu nasıl argüman.
maske size bulaşmasını önlemiyor. rahatsızsan burnunu açıkta bırak demişler bi de niye taktırıyorsunuz o zaman bunu ne anlamı var burnu dışarıda bırakacaksak.
telli maske mi var piyasada? son kullanma tarihi geçeli asır olmuş ıslak mendillere lastik takıp maske diye satıyorlar eczanelerde.
  • Wasking  (17.07.20 00:07:44)