Almanya Diş Hekimliği Denklik

merhaba,

ülkemizden diş hekimliği diplomasına sahip olan ve b2 seviyesinde almancaya sahip bir şahıs almanya'da diş hekimliği denkliği yapmak için hangi yoldan ilerlemesi lazım?

konu hakkında forumlarda birçok post ve youtube'da birkaç video var fakat hiçbiri nasıl ilerleneceğine yönelik değil. hepsi de "vazgeçmeyin, çok isteyince oluyo" temalı. denklik alıp giden birine de ulaşabilmek mümkün değil, yardımcı olabilecek biri bulmak imkansız. konsolosluk da biz bilmiyoruz diyip geçiştiriyor,

yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik ama boşa kürek çekmek yerine gideceğimiz yolu bilip ona göre hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum. şimdi masraf yapıp uğraşıp sonrasında tamamen gereksiz olduğunu görmek çok koyacak.

şansımı bir de buradan denemek istedim belki bu yollardan geçip halden anlayan biri bulunur umuduyla.

şimdiden teşekkürler.

merhaba. öncelikle almanya'da hangi şehre gidecekseniz o şehrin eyaletiyle görüşün onlar daha bilgilidir. diyelim hamburg'a gideceksiniz. hamburg eyaletinin şöyle bir sitesi var mesela yeni gelecek olanlar için: welcome.hamburg.de

buradan ilgili konuyu sorabilirsiniz onlar daha çok yardımcı olur. eminim diğer eyaletlerin de buna benzer bir platformu vardır.
  • elektr10  (10.07.20 14:38:15)
www.kmk.org

surdan bir bakar misiniz denklik var mi okulunuz icin hic ugrasmaniza gerek kalmadan zaten alinmisi olabilir. ben aldim bu arada ama bilisimdi alanim. olmadi su an vaktim yok bana özelden yazarsaniz ben anlatayim süreci.

dogru link su: anabin.kmk.org
burada suchen kismindan okulunuzu ve diploma tipinizi arastirin. devletin resmi sitesi bu. eyaletler ilgilenmiyor bu isle.

önce okul gecerliligi sonra diploma gecerliligi bakmalisiniz. yani önce üniversitenizi buradan sonra diplomanizi bölüm bazli aramadan yapacaksiniz.

edit: diploma kismi da buradan bakarsaniz dis hekimligi ilk basta cikiyor. istanbul ve ankara üniversitesi kabul ediliyormus, umarim oralardan mezunsunuzdur, cünkü bu durumda bu sayfanin ciktisi size yetecek.
anabin.kmk.org
  • kaputt  (10.07.20 16:26:34 ~ 16:34:16)