erasmusta aldatma cok mu yaygın

önceden böyle seyler okurdum ama cok da ciddiye almazdim. bu son konusulmaya baslayan flood'tan sonra biz de whatsapp grubunda bunun geyigini yapiyorduk. orada konu acildi ve zamaninda degisim programina katilan arkadaslar bunun asiri yaygin bir sey oldugunu soylediler. oyle mi gercekten?

ben katilmamistim bu programlara firsatim olmasina ragmen ve yanlis hatirlatmiyorsam ben yillar yillar once okurken de bu kadar yaygin degildi bu erasmus vs. olayları.

orada bircok turkun mevcut sevgilisinu ya aldatip iliskiye devam ettigi ya da yeni bir sevgili bulup turkiyedekini biraktiklarini, hatta bazilarinin bu yeni sevgilileriyle evlenip avrupaya tasindiklarini falan soylediler. bunlar istisna olmasina ragmen insanlarin gozune mi batiyor, yoksa gercekten de oran olarak cok mu fazla bu durumlar?

simdi bir oturup dusununce gercekten de oyle bir ortamda cok yaygin olabilir gibi geldi bana.

Aldatacak kişi her yerde aldatır. Haberin de olmaz. Aldatmayacak kişi de aldatmaz.
Bir de ilişkinizin ne düzeyde olduğu önemli. Örneğin 2 aydır sadece cikiyorsaniz ama beraberliginiz yoksa, 6 ay kalacağı eğlenceli ortam için 2 - 5 aylık ilişkisini neden feda etmesin ki. Belki Erasmus'ta hiçbir eğlenceye katılmayacak sevgilisi için ama sevgilisi burada onu çoktan aldatmış olacak. Neden olmasın?
Üstelik kimileri de evlenmiş. Gayet mantıklı. Demek ki buradaki ilişki istenileni vermiyormuş. Neyse özet olarak, benim 2 aylık 5 aylık sevgilim olsa kafeye şuraya buraya giderek zaman geciriyorsak, Erasmus'taki eglencemden onun için vazgecmezdim. Erasmus da sadece seks değil bu arada, aldatmanin da sadece seksle sınırlı olmayacağı gibi.
  • howfaristhesky  (10.07.20 13:06:55 ~ 13:10:41)
Hocam öyle söyleniyor ama nasıl bilelim, nasıl istatistik tutalım. Herkes burda erasmusa giden arkadaşı varsa onun aldatıp aldatmadığını mı söylesin, anket açmak lazım.

  • fezagezgini_4  (10.07.20 13:10:36)
ya kadın/adam hayatında belki ilk ve son defa bi hans/mark/alex/mia/eva görecek. bırakında iki macera yaşasın. çok şeeyapmayın.

her şey olabilir babuş. gidene git gelene gel.
  • duyurukullanıcısı  (10.07.20 13:20:53)
ben erasmus'ta iken partilerde neler dönüyordu. orada tanışıp evlenenler oldu. kendi ülkesinde sevgilisini olduğunu bildiğim bazı insanlar başka tanıştığı insanlara gayet mesafeliydi ve sadakatsızlık yapmadılar bildiğim kadarıyla. elbette aldatanlar olmuştur, oluyordur. benim sevgilim yoktu o zamanlarda, rahattım. olsaydı ne yapardım bilmiyorum. sanırım aldatmazdım.
bir kız arkadaş da vaktinde erasmus'a gitmişti. o da kimseyi aldatmamış ya da gereksiz samimiyete girmemiş söylediği kadarıyla. doğrudur.

velhasıl, erasmus orgasmus adında sevmediğim bir ifade çok yalan olmasa da, genel geçer bir ifade olarak bunu kabul etmek çirkin. her erasmus'a gitmiş kız ya da erkek hakkında aldatmış ifadesini kullanmak doğru değil.

öte yandan, erasmus'tan sonra ya da oradayken ilişkiler çoğu kez bitiyor sanırım. insanlar değişiyor, beklentiler değişiyor çünkü. ancak sizin söylediğiniz durum biraz dikkat çekici olduğu için göze batmakla ilgili.
  • biseysorcaktim  (10.07.20 13:37:06 ~ 13:38:55)
Yaygın değil diyen yalan söylüyordur. Evet veya hayır diye basit cevap arıyorsanız eğer cevap belli bence. Evet, yaygın ama tabii ki aldatacak kişi her türlü, her yerde aldatır.

  • bitchesaintshit  (10.07.20 13:56:55)
baya yaygın evet doğru. 3-4 kişi tanıyorum oraya gidince sevgilisini aldatan, terkeden. erasmusa gidip de aldatmayan yoktur heralde öyle bi istatistik var diyim sana.

  • nahtoderfahrung  (10.07.20 15:00:29)
Vegasta olan vegasta kalır.

  • duptıs  (10.07.20 16:01:58)
aklıma geldi, bir arkadaş anlatmıştı,bi ara Türk kızlar sevgililerini aldatmamak için birbirleri ile öpüşmeye başlamışlar. libido nasıl arttıysa.

  • fezagezgini_4  (10.07.20 16:31:51)
hastalik falan kapmadiktan sonra bir sorun yok bence.

  • hot potato  (10.07.20 16:54:16)
kendi hayatımdan iki örnekle katılayım,
1) öğrenci değişimine vietnam'a gittim ve tüm değişim öğrencileri birbiriyle sevişiyordu, memlekette kimin sevgilisi vardı kimin yoktu bilmiyorum ama içlerinden sevgilisi olduğunu bildiğim 3 örnek var, belki daha fazladır.
2) bu sene malaga'daydım ve 3 erasmus öğrencisiyle birlikte oldum, hepsi ”uzun süreli ilişkim vardı gelmeden ayrıldım” dedi. Belki de ayrılmamışlardı bilmiyorum. Bir tanesiyle birlikteyiz hala 4 aydır. O da 6 senelik ilişkisinden ”ayrılıp” gelmiş. Doğrusunu bilmek imkansız olduğu için ifade edilenleri söylüyorum.
  • tejeve  (10.07.20 18:33:44)
Bence bu şekilde genellemek doğru değil. Şöyle demek lazım, aldatma eğilimli insan için aldatma fırsatı sunuyor. Çünkü 1) Birkaç bin km uzaktasın, sevgilin seni eskisi kadar kolay kontrol edemez 2) Avrupalı insanların cinsellik konusunda kafası daha rahat. Benim gidip gelen arkadaşların hepsi de akademik hırslarla giden insanlardı, sevgilisi olanlar aldatmadığı gibi sevgilisi olmayanların da o çeşit ortamlara katılmadığını biliyorum. Hepsi dil öğrenip, referans toplayıp yurt dışına kapağı atma derdindeydi. Çoğu ders verip ders saydırarak okulu uzatmadan bitirdi vs. Yani kişinin bu değişim programına ne amaçla gittiği ve ne çeşit bir karaktere sahip olduğu bu konuda göz ardı edilemez.

Genele vurmak lazım diyene de tek denebilecek şey "kişi kendinden bilir işi", herkesi kendiniz gibi sanmayın. Bu tarz genellemeler hatalı olduğu gibi yapılan imalar çok çirkin ve yer yer onur kırıcı oluyor. Özellikle de erasmus yapan kadınlara yönelik cinsiyetçi ifadeler ve çirkin ithamların önünü açıyor. Cidden yazık.
  • doruklara sevdalandım  (10.07.20 20:30:32 ~ 22:06:11)
Bence genele vurmak lazım. Genele uyarlarsak eğer her 1216 çiftin 1206'sı filan çatır çutur aldatıyor. Millet orada acayip bir karaktere bürünüyor. Kendini tanımıyorum ama arkadaşımın arkadaşı denilebilecek biri sırf başka ülkede diye ''Çok eğleniyorum. Ortamım süper. Çok havalıyım'' vs vs triplerine girip hemcinsi ile öpüştüğü videolarını koyuyordu. Eş cinsel filan da değil ha. Alakası yok yani. Yabancı arkadaşları ile yaptığı konuşmalar tam kırinç.

Eğlenen dibine kadar eğlensin tabi. Ona bir şey dediğim yok. Anlatmak istediğim şey insan ortamını bulunca bambaşka bir kişiliğe bürünüyor. Girdiğin ilk ortamda bulamasan 10.sunda bulursun. O kadar çok şansın, seçeneğin var ki.

Ha gerçekten ama gerçekten aldatmayan var mıdır? Elbette var. Öyle biri bulunduğunda o kişiyi pamuklara sarmak gerekir o zaman.
  • bitchesaintshit  (10.07.20 21:05:15 ~ 21:07:06)
(bkz: turkish girls on erasmus are easy) diye bi Finlinin serzenişi var internette
hatta
erasmusu.com
"Why is it so easy to hook up with Turkish girls?"
  • mimo  (11.07.20 17:37:40)
Portekiz'e gitmiştim erasmus için.
Üniversite oryantasyon haftası içerisinde çeşitli bilgiler içeren bir torba vermişti herkese.
ve içinden prezervatif çıkmıştı.

lakin olay karakterle alakalı.

2. haftada kendine portekizli erkek arkadaş bulup evinde kalmaya başlayan da vardı mesafeyi koruyup okulunda dersinde olan da vardı.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (11.07.20 18:22:23)