Stok fotoğrafçılığı ile para kazanmak

İnsanlar bu işten aylık düzenli gelir elde ediyor imiş, duyduğum kararıyla 8-10 bin civarında gelir elde ediyorlarmış, açıkçası inanamadım şehir efsanesi gibi geldi. Bu tutarları kazananlar tek tük müdür yoksa genel olarak böyle bir kazanç mümkün mü yapanlar varsa bizi aydınlatabilir mi?

Kazanan var.
Güncel fotoğraf video daha çok gidiyor.
Sana şöyle anlatayım. Elimde devasa bir arşiv var. Gaziantep ve İstanbul şehir görüntüleri. Yemek videoları. 500'e yakın video yükledim. Yarısı bazı sebeplerle kabul edilmedi. 250 tane satışta videom var. Toplam 26 satış yaptım. Hesabımda 400 dolar var.
Satılan farklı video adedim ise 3! Birer kere satılan iki video. Gerisi ise aynı video 24 kere satılmış. Videonun başlığı "Corona nedeniyle İstanbul'da boş çocuk parki". Demek istediğim şu; güncel değilsen işin çok zor. 7 ay uğraştım. İlk parayı sokağa çıkma yasağında kazandım. Sen düşün 7 ay 400 dolar. Ama o videoyu güncel olan kazandı. Ona göre hesap et işte. Bu arada ciddi bir arşivim var. Tahayyül edemeyeceğin bir arşivden bahsediyorum. Alexalar reddlerle çekilmiş bir arşiv.
  • allah yazdiysa bozsun  (09.07.20 21:50:36)
ayda 8-10 bin kazanmakta mümkün ama tam zamanlı olarak bu işe yönelmek şart. yattığın yerden para kazanmak diye bir durum yok. günceli takip edeceksin, düzenli içerik üreteceksin, son 1 aylık gelirim 358 usd bir siteden, 220 usd kadar diğer bir kaç siteden. ki tam zamanlı yapmadım. 10 içerik atıyım gelsin ayda 300-500 diye bir mantık yok maalesef.

  • komikolmakuzen  (09.07.20 22:00:23)
ben uğraşıyorum benim kazancım öyle yüksek değil çünkü ciddi emek ekipman ve ekip istiyor.

mesleği fotoğrafçı olup , zatem hali hazırda ajansta çalışıp, iyi bir çevresi ve şu günün parasıyla 200bin tl civarı ekipmanı olan bir arkadaşım en ölü ayda(nisan - ağustos arası) 1500-2000 dolar civarı kazanıyor.

tabi çok eski , senin aynı kalitede görsel üretsen bile bu kazançlara ulaşman ortalama 3 yıl sürer.

ayrıca en iyi kazanç elde ettiğimiz 3 site gettyimages, eyeem ve shutterstock bize ödediği payları yüzde 35 den yüzde 10 a hatta gettyimages bir de fiyatları 5 centlere kadar düşürdü.

srıf bu yüzden artık stok müzik üzerine çalışıyorum.

ayrıca fotoğrafla sınırlandırma, fotoğraf, vektör, video.

stoklara başlayanların yüzde 95i bir süre sonra pes edip bırakır.

türkiyedeki fotoğrafçıların ortalama 16bin fotoğrafı var stok sitelerinde.

satacak fotoğrafı tasarlamak, çekmek, fotoşopta işlemek, ayrıca ingilzce açıklama ve keyword girmek sonra tek tek sitelere yüklemek gerekiyor,

bazı ücretli uygulamalar tek tıkla bunu yapıyor ama 200 euro gibi bi fiyatı var aylık.

ayrıca gözün alışması color correction yaparken ekranın kalibre olması, retina mac ekranlarına bile kalibrasyon yaptırman lazım.

bir de fotoşop deyip geçme bazısı 2 dakka bazısı yarım gün sürüyor.

bu kadar sermaye, emek ve ustalık harcadıktan sonra insan ne iş yapsa zaten o paraları alır.
  • hem şişko hem deli  (10.07.20 11:14:34 ~ 11:23:42)
Zamanında ( 2010-2011 ) istockphoto sitesine üye olmuştum. Cundaya yerleşecektim. Studyo açıp oturdugum yerden para kazanacaktım ^^ 250 fotoğrafımdan 16 tanesi falan kabul olmuştu. Burada biraz benim naifliğim de söz konusu tabi canon 50D ile çektiğim şeyleri koymaya çalışıyordum.. Her neyse şuanda mesela o fotoğraflarım satıldı mı ne oldu hiç bir fikrim yok.. accountuma dair hiç bir şifre ve üyelik adı hatırlamıyorum..

sonuç pes ettim. :) ama aklımın bir köşesinde hep kaldı..
  • denizmaniaherif  (10.07.20 11:26:50)
işsiz kalan herkes 2bin liraya makina laıp çekim yapıp para kazanma kafasında olduğu için o iş yalan oldu. fotoğrf 80lerde 90larda meslekti.

  • x571  (10.07.20 12:39:01)
geçen bende hesap yaptım ama foto değil realistic render ile stock yükleyeyim dedim.

denildiği gibi siteler asıl işi yapan kitlenin komisyonlarını çok kısmış durumda.

günde 200-300 görsel upload etmen lazım ki standart bir kazancı yakalayabilesin. onun için de ekip kurman lazım zaten.

kazanılan paralara inanma yani.
  • duyurukullanıcısı  (10.07.20 13:05:16)
gercekten emek verip, iyi ekipmanlar ile ugrasirsan karsiligini alirsin. 1-2 arkadasim bu islerle ugrasiyor ve cidden iyi para kazaniyorlar. en son yeni bir makine vb filan aldi biri 60 bin'e. ama gittigi her yerde nasil foto cekerim filan surekli bunu dusunup duruyorlar, zor is.

  • sweetoffice  (10.07.20 13:48:10)