Neden yeni nesil tüm araçların multimedya ekranları aynı?

Arabalar ile oldukça ilgili biri olarak genel bir kaynak bulmakta güçlüük çekiyorum ve geçerli bir fikir bulamıyorum. Özellikle yeni nesil mercedesden tutun audisine kadar ülkemizde satılan ve premium diyebileceğimiz araçlardan ford ve fiatına kadar tüm araçların multimedya ekranları adeta orta göğüse yapıştırılmış ucuz bir çin malı tablet gibi görünmesinin sebebi nedir? Neden eskisi gibi bu panelleri göğüse direkt gömme yapmıyorlar? Ekteki resim ford pumaya ait. Yeni bir araç ama bakıyorsunuz durum aynı, yani bu demek oluyor ki trend bunu gösteriyor. Peki sebebi nedir?

konsol tasarımı modüler olsun ve aracın satışta olduğu diğer paketler için de tek üretimden çıkabilsin diyedir. multimedya ekranı söktüğünüzde oraya girebilecek en ucuz alternatife göre tasarlıyorlardır. sonuçta bu aracın multimedya ekranı olmayan paketleri de vardır.

  • nahtoderfahrung  (09.07.20 19:13:05 ~ 19:13:23)
bunu sanırım ilk mercedes başlattı.

tahminim yeni multimedia sistemler çok ısınıyor. bunu konsola gömse soğutması zor olacak. ısıdan ve güneş ışınından lcd ekran sararmaya başlayacak hatta bozulacak. tablet veya telefon gibi kapanmıyor da bu ekranlar. yolculuk boyu sürekli açık.

9-10" bir ekranı konsola sığdıracak yer bulmak da zor. bu şekilde pop up yapmak kolay oluyordur. denildiği gibi multimedia olmayan modelde de oraya ufak bir kapak veya basit bir ses sistemi takılır. kocaman delik olsa kapatmak çok zor.

otomotiv aynı paneli-parçayı onlarca araçta kullanma üzerine uzmanlaşmış bir sektör.
  • orpheus  (09.07.20 19:39:20 ~ 19:40:58)
Ayniydi ama degisiyor. Mesela Mercedes'te artik Tesla'ninkine benzer sekilde asagidaki gibi olacak:

robbreportedit.files.wordpress.com
mercedesblog.com
  • crown  (09.07.20 19:47:51)
İki aracım var. Birinin ekranı konsolda, diğeri üstte. Şahsi görüşüm yukarıda konumlanan ekranlar göze yakın konumda olduğu için kullanımı daha kolay ve dikkati daha az dağıtıyor. Özellikle şehir içi trafikteki navigasyon kullanımında çok rahat oluyor. Gözünü yoldan pek ayırmadan görebiliyorsun.

  • nhtzmc  (09.07.20 20:35:58)
Çeksem kırılacakmış gibi, sevemedim ben de.

  • antihero  (10.07.20 00:47:08)