excel yardım

selamlar-

excelcilerden yardım rıca edıyorum :) mean ve median

elimde gecelik fiyatları farklı olan 4 otel var.
hangi otelde kac gece kalındıgının ve harcanan miktarın toplam tutarı da var.
resim ekli.

mudurum bana mean ve median ı cıkar dedı fakat nasıl yapacagımla ilgili hiçbir fikrim yok.

cok tesekkur ederim sımdıden

=mean yazıp paranteziniçine sütunu komple tara. Median da aynı şekilde.

Fakat google’dan da bulabilirsin çok basit birşey bu. Mean ve median kavramlarını da bir ara öğren tabi. İstatistik bilgiini geliştirmeye çalış hocam çok faydalıdır.
  • dougsampson  (06.07.20 23:04:57)
=mean
=median

formüllerini kullanarak çok kolay bulabilirsiniz ama bir konuda dikkat! gecelik fiyat kolonu text olarak dolar işareti yazılmış gibi. eğer kolonlar numerik (veya general) formatta olmazsa hiçbir şey hesaplayamazsınız.
  • ala09  (06.07.20 23:08:18)
formulun nasıl oldugu degıl sorum, elmalarla armutları nasıl birbirine baglayacagımı soruyorum. bır daha okumanı rıca ederım @dougsampson

  • pain sustains  (06.07.20 23:19:38)
tesekkurler fakat nasıl yapacagımı anlamadım?? @ala09

  • pain sustains  (06.07.20 23:21:25)
Mean ve median diziler için kullanılır. Dolayısı ile hangi diziyi hesaplayacaksan (gecelik fiyatlar vb) bunlara formülleri uygulayacaksın. Peki bu ne kazandırır, bence hiç bir şey. 4 tane sayı için anlamlı bir şey olacağını düşünmüyorum. Belki farklı bir şey yapman gerekiyordur, bir data set olabilir mi elinde? Sadece bu tablo zaten özetin özeti

  • conta  (06.07.20 23:33:44 ~ 23:34:35)
mean ve median kavramlarının tanımını bilmediğin için elmayı armudu bağlamaya çalışıyorsun. Ben de bu kavramların ne anlama geldiğini öğrenmeni tekrar tavsiye ediyorum @pain sustains.

  • dougsampson  (07.07.20 10:39:15)