tabanca sorusu

askerde kullandığım g3 dışında elime silah almışlığım, ateş etmişliğim yok.

tabancaların çalışma sistemini biliyorum ama kafama takılan bazı noktalar var. teknik olarak yanlış terim kullanabilirim, mazur görün.

toplu tabancalarda... filmlerde falan görüyorum. rus ruleti falan oynanırken adam horozu eliyle çekip klik diye sona oturtuyor. e her atışta bunu mu yapıcaz, tak tak tak diye arka arkaya tetiğe basınca atmıyor mu? atıyorsa horozu elle çekip klik yapmanın esprisi ne? anca artislik mi? ya da tetiği başından sonna kadar çekerken nişan bozulmasın, tetik kolay düşsün diye mi? yani horozu elle çekmek tabancanın ateş alabilmesi için zorunlu bir hareket mi, değil mi?

şarjörlü tabancalarda... şarjörü taktıktan sonra sürgüyü çekip ilk mermiyi namluya sürüyoruz. bu arada tabancanın horozu da geriliyor. ateş ettiğimiz horoz düşüp mermiyi ateşliyor, geri tepme ile sürgü kendiliğinden geri geliyor, hem şarjörden yeni mermi alıp namluya sürüyor, hem boş kovanı atıyor, hem de yeniden horozu kaldırıyor.

1. ateş etmemiz bitti diyelim, silahı belimize geri takacağız. e horoz havada kaldı, bunu geri nasıl indireceğiz?

2. hadi indirdik, ama tekrar çekip ateş etmemiz lazım. sürgüyü çeksek namluda duran ateşlenmemiş mermiyi dışarı atacak. horozu elimizle mi kaldırmamız gerekiyor? yoksa horozu kaldırmadan tetiği çeksek horoz tetiği çekme süresi boyunca kendiliğinden kalkıp, sonuna kadar çektiğimizde mi düşer? yani yukarıda sorduğum toplu tabanca horozuyla bununki farklı mı?

eski tip revolverlar single-action: tetik sadece horozu düşürüyor
yeni tip double-action: tetik hem horozu kuruyor, daha çok çekince de düşürüyor

  • malheiros  (06.07.20 00:34:17)
Sr38 toplu tabancam var. Toplu tabancalarda hem horozu kaldırarak hem de kaldırmadan ateş edebilirsin. Horozu kaldırdıp tetiği çektiğinde hem iğne kapsüle daha hızlı vurur, hem de horozu kaldırmak tetiğin boşluğunu alır. Yani tetik ağırlığı düşer. Tetik mesafesi de kısalmış olur. Böyşece kaşdırmadan uygulayacağın kuvvet ve tetiğin çekme mesafesi kısalacağından daha iyi nişan alabilirsin. Horozu kaldırmadan ateş ederken namlu daha fazla oynar.

2.durumda sürgüyü çekince mermiyi dışarı atmaz, atması için şarjörün takılı olmaması lazım. Horozu elinle kaldırabilirsin. Çünkü mermi namludadır zaten.
Pistollerde horozu indirmek için horozu hafifçe geriye bastırıp bi yandan da hafifçe tetiği çekersin ve horozu yavaşça kapatırsın.
  • antihero  (06.07.20 00:35:10)
toplu tabancanın tetik hareketine bağlı

genel anlamda 2 çeşit tetik var çift ve tek hareketli

tek hareketli tetik mekanizmasını kısaca tetiğe basınca sadece horozu düşüren tetik olarak özetleyebilirim (kovboy filmlerindeki tabancalar aklına gelsin) böyle bir tabancada her atıştan önce horozu elle kurman lazım

çift hareketliyse tetiğe asılmaya bağladığında horozda hareket edip kurulacak, tetiğe tamamen basma hareketi yapıldığında da düşecektir. ama çift tetikli bir mekanizmada da horozu elle kurarsan genel anlamda tetik hareketini kolaylaştırmış olursun yani o hareket hem şekil olsun diye hem de tetiğe tek hamlede hızla basılsın diye yapılıyor

1-bazı tabancalarda horoz düşürme mandalı olur ona basarsın, olmayanlarda genelde parmağı horozla silah gövdesi arasına koyarak veya horozu iki parmakla tutarak kontrollü bir düşürme yapılır. ayrıca glock vs türü silahlar striker fire olarak geçir türkçesini unuttum şimdi, bunlarda horoz olmaz mesela

2-evet bu durumda horozu elle kurmak gerekir, veyahut yine çift hareketli bir tetik söz konusu ise tetik horozu kaldırır vs vs

en mantıklısı bunlarla uğraşmayıp şarjörü söküp güvenli bir alanda yataktaki mermiyi de dışarı atarak silahı güvenli hale getirmek elbette
  • edaddy  (06.07.20 00:37:52)
Hadi ortaya bir de "iğne ateşlemeli" tabancaları atayım da kafan iyice karışsın :)

SA (single action) DA (double action), bundan sonra sık kullanırsak kolay yazalım.

Bazı tabancalar SA, bazıları DA olarak tetik hareketine sahipler. SA olanların tek tetik yolu vardır, yani tetik tabanca kuruluyken veya değilken iki farklı konumda beklemez. Yeni bir çok iğne ateşlemeli tabanca SA tetiktir, eski tip horozlu ve toplu tabancalarda SA var mıydı düşününce aklıma gelmedi.

Horozlu ve yarı otomatik olan klasik tabancaların hemen hepsi DA tetiktir. Yani sürgüyü geri çekip horuzu kurmadan da tetiğe daha sert basarak horozun kurulu pozisyon kadar geri gelip tekrar düşmesini sağlayabiliriz.

DA tetikler horoz kurulu değilken ortalama olarak 5 kg ağırlıktalar, kurulu iken ise 2 kg kadar. Kurulu değilken tetik sağma mesafesi atıyorum 3 cm ise kuruluyken 1 cm filandır.

Aslında sorularına cevap verirsem daha kolay açıklarım;

Bilindik lüferver (Allah rahmet eylesin, Kemal Sunal sayesinde ağzımıza yapıştı bu kelime) toplu tabancalar şöyle çalışır;

mermiler dolu ve horoz kurulu değil iken, tetiğe basarken hem horoz geriye kadar gerilir ve top bir mermi turu kadar döner ve yeni mermi namlu ağzına denk gelince top kurulması durur ve horoz düşer.

Bu DA harekettir, tetik çok ağırdır ve nişan almak ve hedefi vurmak zordur.

Aynı tabancayla önce baş parmak ile horozu kurarsanız, top da bir tur döner ve yerine otorur, tetik DA pozisyondan SA pozisyona geçer ve geriye doğru yaklaşır, horoz tetik tarafından düşmeye hazır hale gelir.

Tetiğe az bir basınç uygulayarak horozu düşürür ve atış gerçekleşir, yarı otomatik tabancalar gibi otomatik kurulma olmadığı için her atışta bu iki yöntemden biri uygulanır.

Şarjörlü yarı otomatik tabanca için tarifin çok güzel ve doğru, sorulara geçelim;

1. Horozu indirmek zorunda değilsiniz, ama güvenlik için indirmek istiyorsanız (ki olması gereken bu) baş parmak ile horoz tutulur, tetiğe basılır ve horozu tutan kilit boşa çıkarılır, tetik parmaktan bırakılmadan baş parmak yavaş yavaş horozu indirir.

Yarı yolda filan parmaktanhoroz kaçar da silah patlar diye korkmayın, tam enerji ile horoz iğneye vurmadıkça patlama çok zor. Bu şekilde atım yatağı mermi dolu ve horoz inikk taşıyabilirsiniz.

2. Bu anda da kas hafızanız devreye giriyor, kendinizi nasıl alıştırıp eğittiyseniz o anda o şekilde davranırsını.

a. Tekrar baş parmak ile horozu kurup atışa hazır hale gelebilirsiniz (aceleniz yoksa)

b. Sürgüyü tekrar kurup patlamamış bir mermiyi feda edebilirsiniz (mantıklı değil)

c. Tetiğe ilk atış için fazla güç ile basarsınız ve horoz kurulup mermiyi patlatırsınız, mermi patladıktan sonra silah otomatik kurulacak ve tetik kurulu ve hafif hale gelecektir.

Panik halinde en mantıklısı (c) olur sanırım.

İstanbul'daysan bir gün gidelim poligona muhtar, ben iğne ateşlemeli tabanca sahibiyim, kafan iyice karışsın :)
  • John Bloor  (06.07.20 11:19:55)
rus ruleti, kowboy filmlerinde gördüğün tabancalar için, evet her seferinde bunu yapacaksın, bunu hızlı şekilde yapmanın yolları da var filmlerde görürsün, adam sağ elli ile silahı tutarken sol eli silahın üstünde gider gelir, burada yapılan sağ el ile tetiğe sürekli basılı tutup sol ile sürekli horozu kurmak, böylece daha hızlı atış yapabilmek. bu şekilde hızlı atış yapabilir ama hedefi tutturma olasılığı düşer. www.youtube.com burada her iki atış tekniğini görebilirsin.

1) horozu baş parmağın ile tutup tetiğe basıyorsun, kontrollü şekilde horozu düşürüyorsun, mermi patlamıyor. Bildiğim kadarı ile güvenlik kilidi, horoz kurulu iken de tetiği kitleyerek horozun yanlışlıkla düşmesini engelliyor ama ne gereği var emniyette olmak en mantıklısı.

bu dediklerimiz horozlu otomatik silahlar için geçerli, birde gizli horoz dediğimiz silahlar var, onda yapacak bişi yok, emniyeti açıp kılıfına koyuyorsun silahı. örnek: www.youtube.com

2) horozu elle kaldırman lazım, sürgü ile mermi feda edebilirsin elbette ama konu eğer çatışma vb. bir durum ise o bir mermiye ihtiyacın olacaktır. filmlerde de görürsün, adam ateş ettiği otomatik tabancayı bir iki sahne sonra tekrar kurarak atışa hazır hale getirir bunu yaparken sürgüdeki mermiyi eli ile havada yakalar ki ileride lazım olunca kullanabilsin tabii o mermiyi tekrar sarjör'e taktığını pek göremezsin.
  • selam  (22.07.20 11:17:35)