yunan heykelleri vücut geliştirme

bir hocadan duymuştum tv'de. yunan heykellerine bakın insanlar o zamanlar bile bu vücutları yapmışlar o yüzden günümüzdeki makinalara ihtiyaç yok falan diyordu. bana mantıklı geldi. o zamanlar nasıl yapmışlardır bu vücutları? sadece vücut ağırlığı ile mi? günümüzde neden makinalara vs. ihityaç duyuyoruz?

daha hızlı ve salonlarda yer kaplamıyor. gidip yel değirmeni ve keçi dana bulman lazım diğer türlü kas yapmak için.

  • kelepir  (05.07.20 13:57:15)
o zamanlarda masa başı işte yoktu, organik olmayan yapay yiyecekler de yoktu.
günlük çalışmanın büyük kısmı insan gücü kas gücü gerektirince, yemekler de doğal olunca fit bir vücut olabilir.

hala fiziksel olarak yoğun mesai yapan insanların çoğunun fit oldugunu görebiliriz.
  • ayin yazari  (05.07.20 14:01:01)
Antik dönem kas gelişimi için Krotonlu Milo’yu bi araştır.

  • angelus  (05.07.20 14:03:51)
@ayin yazarı masa başı işle açıklanamaz bence. Davut heykeli mesela. Define bir vücut. Masa başı çalışmayan, doğal beslenen kaç kişinin vücudu öyle? O vücut çalışılmış bir vücut.

  • black mamba  (05.07.20 14:08:27)
Conan bir macerasinda bir zigurattan gecip gunumuz dunyasina geldiginde vucut gelistirmeci bir adami tokat manyagi yapip "demir kaldirip indirerek kas gelistirmek olume karsi mucadele ederek kas gelistirmeye benzemez" demisti.

Tabi o donemde herkes olumle karsi mucadele etmiyor her gun ama gene de ya motorlu aletler olmadan ciftcilik yapiyor, yuk indirip kaldiriyor, demircilik yapiyor vb.
  • crown  (05.07.20 14:11:17)
Davut heykelindeki Davut model değil ki, yani Davut gelip Michelangelo’ya poz vermemiş Michelangelo kendi hayalinde o şekilde yorumlamış. Davut belki de dombili bir vücuda sahipti bilemeyiz.

  • angelus  (05.07.20 14:14:01)
vücut geliştirme için makinalara ihtiyaç duymuyoruz, spor salonundaki makinaların çoğu basit makina matığıyla çalışır yani işimizi kolaylaştırabiliyorlar. hani ya şu kas grubunu daha insanoğlu olarak çalıştıramadık dur şöyle bi makina yapalım demedi kimse. bahsettiğin dönemde olimpiyatların düzenlendiğini düşünürsek ve güç insan hayatında belki şimdi olmadığından daha önemli bir noktada idi. (avlanma, insan gücü vs) insanlar avlanıyor, protein alıyor, ve ağır kaldırıyorlardı. vücut geliştirme zaten temelinde ilkel bir spor. yani bu şaşırılacak bir bilgi değil
günümüzde bile makinasız evde kendi vücut ağırlığıyla youtubeda "çelınç" videoları çeken tonla adam var.
ilk gün 3 şınav çekersin diğer gün 5 diğer hafta 10 diğer ay 20.. kendini zorladıkça hiç yapmadığın bulunmadığın noktalara geldiğinde güçlenirsin kaslanırsın olay bu kadar.
  • Barbell  (05.07.20 14:16:49 ~ 14:18:40)
Ağırlığı eşit dağıtılmış, daha yüksek verimli ve kas dönüşümlü ağırlıklar yerine, şekilsiz tutması bile zor taşları indirip kaldırsın hocan o zaman.

Modern dünyada 1 sene içerisinde yaptığın vücut ve kası, eski dünyada yıllar yıllar içinde amelelik yaparak taş taşıyıp kazma sallayarak yapabilmişlerdir.

Neye gerek yok demiş anlamadım. Hocan “kalkın taş taşıyın boşverin” mi demiş
  • avatar is back  (05.07.20 14:21:40)
her şeyden önce yunanlılardaki ideal kavramını açıp okumak gerekir.

  • isveperver  (05.07.20 14:30:31)
Makinelere tabiki ihtiyac yok.

Gününü avlanarak gecireceksen, sürekli yuruyeceksen, sürekli uzerinde zirh elinde kilicla dolasip eğitim yapacak/savasacaksan, surekli daglara cikacak/tirmanacaksan.
Bu arada bir şeyleri heykellerde görüyoruz diye arka planda fakirlerin de böyle oldugu ya da cok zenginlerin böyle oldugu fikri nereden cikiyor bilmiyorum. Biz de heykel olarak sadece brad pitt, arnold, jay cutler falan yapsak gelecekte de boyle dusunurlerdi.

Simdi de yapabilirsin; yüksek protein oranli, sebzeli ye. Karbonhidrati biraz azalt, seker hic alma. Her gun barfiks, dips, row, sinav, squat turevleri, deadlift turevleri yap. Bunu yapan insanlar cok, ilk defa bulunan bir olay değil.
  • logisticsmanager  (05.07.20 15:00:58)
Antik donem yunan heykelleri tanri insani simgelesigi icin mukemmel vucuda sahip. Yani olayi o zaten. Insani tanrilastirmak... ideal insana ulasmak... kusursuzluga ulasmak. Bu sebeple hepsi kasli vs. Heykellerin idealize edilmis olmasi o donemde yasayan tum insanlarin kasli vs oldugunu gostermez. Cunku heykellerin yapilma amacidir zaten insanin mukemmel olmadigi ve ideale kavusma dusunceleri....
Ayrica davut heykeli baya sikintili, hic de mukemmel olmayan bir heykeldir. Onu da arastirin isterseniz. Mermerin dogal formu ve boyutlari yuzuden heykel anatomik oransizliklarla/hatalarla doludur.

  • nax  (05.07.20 16:46:32)
o yunan heykellerinin hepsi idealizm döneminden yani, kişinin gerçek hali değil; olması gereken, ideal, hayali halinin heykelleştirildiği anlayıştan. yoksa hiç mi şişman, kısa, göbekli, kel, çirkin yunanlı yoktu yani.

bu konuda bakınız: bbc, how art made the world
  • halanne  (05.07.20 16:51:40)
(bkz: calisthenics)

Basit/ilkel aletlerle dahi mümkün
  • filipis  (05.07.20 17:52:35)