Kedi tırmığı ve kuduz

Görece kırsal ve sitemizde takılan, her gün evime girip çıkan kediye sataşırken beni tırmaladı.

Bayağı derin tırmaladı kanlar vs aktı. Gittim kalıp sabunla elimi yıkadım üstüne de kolonya döktüm.

Bugün kedi gayet iyiydi (28 haziranda tırmaladı)

Açıkçası ben unutup giderdim bile tırmık meselesini. Fakat kaygı bozukluğu olan arkadaşım sonunda beni de kaygılandırdı. Sabahtan akşama kadar kuduzdan bahsediyor. En son youtube'dan kuduz olan iranlılar mı ne attı.

Sinirlerim bozuldu. En son geçen sene bu zamanlar kuduz aşısı olmuştum.

Şu korona döneminde hastaneye de gitmek istemiyorum hani.

Ne yapayım ben?

1)8 temmuza kadar kediyi gözlemleyeyim. Ölürse ya da görmezsem gideyim

2)acile gideyim aşı olayım ama olaydan 5 gün geçti bile.

Normalde hiç sallamam, ama artık ben de kaygılanmaya başladım gecenin şu saatinde kuduz olursam hastane görevlisine para versem beni öldürür mü diye düşünmeye başladım.

Bisey olmaz rahat ol.

  • luluki  (03.07.20 05:24:28)
5 gün geçtiyse artık yapacak bir şey yok kuduz bakımından. tetanoz aşınız yoksa risk altında olabilirsiniz ama. aile hekiminize danışınız.

  • jangbogo  (03.07.20 07:30:17)
Kuduz tırmıkla bulaşan bir hastalık değil. Salyanın bulaşması gerekiyor. Tırmıktan ancak yara iltahaplanır, tetanoz filan olursunuz. Benim de başıma benzer bir olay gelmişti, ancak kedi oyun oynarken bacağımdan ısırmıştı. O zamna gittiğim doktorun söylediğine göre kediden kuduz çok uzun zamandır görülmeyen bir şeymiş. bir de jangbogo haklı, 5 gün sonunda kudurmamışsanız hala olay bitmiştir.

  • SiyamkedisiZorro  (03.07.20 09:35:44 ~ 09:36:21)
Ben iki kere kuduz aşısı oldum, ilk olduğumda etkisi 1 yıl gibi dediler, 2. olduğumda karnenizi hiç atmayın kuduz aşısının etki süresi uzadı dediler. Yani siz geçen sene aşı olduysanız bence korkmanız gereken bir şey yok çünkü etkisi uzadı denen son aşı uygulamamın üzerinden 5 sene geçti.

  • ofelia  (03.07.20 11:20:20)
kuduz öyle her gün takip edilen kedide birdenbire belirip bulaşacak bir hastalık değil. cehaletin daha bulaşıcı olduğunu düşünüyorum.

  • not dark yet  (03.07.20 11:39:31 ~ 12:15:28)
bir şey olacağını sanmam ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. kedi salyalar saça saça yalanan bir hayvan değil, tırnaklarında salya olmaz genelde. kuduz da salya ile bulaşıyor zaten.

maksimum 5 gündü sanırım, o günden sonra da kedi yaşıyorsa hiçbir sıkıntı yok. ama tetanoz aşısı gerekli. doktora danışmakta fayda var.
  • avianthem  (03.07.20 12:10:02)
Kuduz olan iranlı videosu duruyorsa atar misiniz merak ettim :)

  • kendi dugunune gitmeyen kamber  (03.07.20 12:51:44)
geçen sene aşı olduysan 2 yıl koruması var bildiğim. aşı kartınla sağlık kuruluşuna git. en fazla hatırlatıcı bi doz yaparlar bide 5 gün geç kaldığın için azarı yersin. ben 15 gün geç kalmıştım ama benimki kanamasız bi tırmık olduğu için aşı vurmamışlardı. hala arada bir aklıma geliyo tırsıyorum çünkü ben bi daha kediyi görmedim. belki de bi yerlerde kudurup öldü. sen şanslısın ki gözünün önünde hala yaşıyo. :)

  • The Student  (03.07.20 13:25:29)
gerek yok aşı iki sene kadar koruyor, aşı kartında yazar bu -atmadıysan tabi- ek olarak tırmıktan kuduz bulaşır ama düşük ihtimal, şöyle ki: kedi patisini yalayacak da, patisinde belli bir kuduz yükü içeren tükürük kalacak da, seni tırmalayınca geçecek de... biraz uzun iş. yine de kediyi gözlemle ama son yıllarda kuduz vakası pek görülmüyor. ha bende okb olduğu için her tırmalandığımda gidip aşı oldum eğer aşı süresi geçtiyse, ama mesela en son gittiğimde doktor açık açık böbreği karaciğeri eline vericez yakında o olacak dediği için, mümkün mertebe kedilere sataşmamaya çalışıyorum. zaten kediye sataşmaya gelmez, manyak bireyler bunlar XD

edit: aşının sık olunması da zararlı, o yüzden doktor böbrek karaciğer vurgusu yaptı. zaten en son olduğumda normalde yaşamadığım birşey oldu: ateşim çıktı baya bir.
  • pasp  (03.07.20 13:29:10 ~ 13:31:05)
@kendi dugunune gitmeyen kamber

www.youtube.com

bir de bunun rus bir dayı versiyonu vardı sonunda beynini çıkarıp onu da inceliyorlardı. aha buldum

www.youtube.com
  • denizgonen  (03.07.20 14:59:34)
@not dark yet

evet sitenin yerleşik kedisi ama gene de akrep yılan avlayan bir hayvan bu.
  • denizgonen  (03.07.20 15:28:49)
@pasp

işte arkadaşta da kaygı nanesi olduğu için kendisi her sene mutlaka aşı olmaya gidiyor artık doktorlar aşı yapmayı reddediyor bu da cimere falan şikayet ediyor ya da hastane hastane geziyor. artık mimledi bu şehirdeki hastaneler onu gelince yolluyorlar hemen hastaneden.

o kadar darladı ki beni kafa kalmadı gerçekten.
  • denizgonen  (03.07.20 15:31:03)