KPSS câhiline yardım

Ankara'da yüksek lisans yapıyorum. ALES'ten dolayı elim sıcakken KPSS'ye girip Genel Yetenek Genel Kültür puanıyla B grubu kadrolarından birini yazayım diyorum, maksat bir süre düzenli hayat ve düzenli para.

Muhtemel bir sıkıntısı var mıdır? Diyelim bir yıl sonra istifa ettim, tazminat veya daha sonrası için kamuya alınmama gibi bir yaptırımı olur mu? Girerken güvenlik soruşturması vs. bekletiyorlar mı aylarca? Bu kadrolar da A grubu gibi mi yoksa iyi puanla torpilsiz de girilir mi?

Bayağı câhiliyim bu işlerin. Ucundan kenarından herhangi bir bilgi/tavsiye verebilirseniz sevinirim.

b grubu zaten açıktan atandığı için torpil yok.
güvenlik soruşturması aylarca sürebilir, bilemeyiz.
istifa eden memurun tekrar kamuya alınması konusunda teknik olarak bir engel yok. ama farklı şartları var sanıyorum. araştırmak lazım.
  • elorelia  (01.07.20 15:47:34)
Güvenlik soruşturmasi kalktı.

Memurluktan istifa edersen 1 sene beklemen gerekiyor tekrar kamuya girebilmek için.
  • westblack  (01.07.20 15:52:49)
güvenlik soruşturması kalkmadı, arşiv soruşturması geldi.

  • banacevaplazım  (01.07.20 15:54:57)
İkisi de kalktı anayasa mahkemesi bozdu kararı. Şu an tekrar mecliste yasa tasarısı var görüşülüyor. 2sinin de geri gelmesi için. Çok güncel bir konu hatta.

  • westblack  (01.07.20 16:34:51)
Bazı memurluklarda bir sene bazı memurluklarda altı ay diye biliyorum. Akademi için süre şartı yok mesela. Soru sahibi kendi durumu için araştırmalı bence.

  • elorelia  (01.07.20 17:52:36)