Böyle Bir Durumda İş Teklifini Kabul Eder Miydiniz?

Bir şirketle mülakatlarda son aşamaya kadar geldik, teknik yeterlilik anlamında karşı tarafı ikna ettiğimi düşünüyorum, ancak maaş talebimin şirket için biraz yüksek olduğu izlenimini edindim. Görüşme sonrasında 2,5 hafta geri dönmediler, bir follow-up maili attım ve olumsuz algılamamam gerektiğini, sürecin bu ay sonuçlanacağını söylediler. Bugün baktım süresi dolan ilanı başka bir platformda tekrar canlandırmışlar, yani anladığım kadarıyla yedekte bekletiliyorum, adaylarla görüşmeye devam ediyorlar.

Şimdi bu firma daha uygun bir aday bulamazsa bana geri dönüş yapacak, siz böyle bir durumda bu işi kabul eder miydiniz? Maaş şimdiden problem oluyor belli ki.

konu hiç sandığınız gibi olmayabilir. böyle varsayımlar üzerinden karar almamanızı öneririm.

  • benaslinda  (30.06.20 19:13:17)
ben alacagim maasa bakarim gerisi beni hic ilgilendirmez. ayrica tabii ki ayni isi daha ucuza yaptirabilecekleri birini arayacaklar is dunyasinin temellerinden biri bu zaten.

  • in vino veritas  (30.06.20 19:47:01)
Kısmetten öte köy yok. Başka sebepler de olabilir. İstediğim maaşı verdikleri sürece sorun yok bence.

  • hushhush  (30.06.20 19:48:33)
Şu anki işim için 1.5 ay sonra bana geri döndüler. Belli olmaz elbette, sonuçta bu bir ticaret de olumsuz dönecek bir ahlaka sahip bir şirketse bence acil bir pozisyon değilse 2.5 hafta çok bir şey değil.

  • denizgonen  (30.06.20 20:33:42)
benaslinda +1

bu kadar kesin yargılara varmanız yanlış. bazı şirketler işe birini alsa dahi o ilanları canlandırıyor. sizin işe girip deneme süresi bitmeden ayrılmayacağınız ya da çıkarılmayacağınız belli olmadığı için ilan uzun süre açık kalabilir.
  • himmet dayi  (30.06.20 21:38:04)
Ben kabul etmezdim. Bu tarz bir iş anlayışını doğru bulmuyorum.

Biz şirkette şöyle yapıyoruz: ilanı açıyoruz, gelen cv'lerden eleyip sınav gönderiyoruz. Sınav sonunda en beğendiğimizle mülakat yapıyoruz. Mülakat iyi geçerse direkt mülakat sonunda teklif yapıp, 2-3 gün içinde cevap vermesini bekliyoruz. Eğer olumsuz cevap verirse bir sonraki adayı çağırıp onunla mülakat yapıyoruz.

Bir adayı 1 ay 2 ay bekletemezsin, insanların bir hayatı var. Ayıp bir şey. İlanı açtığın sürede yeterli başvuruyu alamıyorsan sende sıkıntı vardır, reklam ver, para harca, başvuru almak zor bir şey değil. Başvuranlar arasından, mülakata gelene kadar en iyisinin hangi aday olduğunu anlayamıyorsan yaptığın işi bilmiyorsun demektir.

Tüm bunları yapabiliyorsun, ama yine de işi uzatıyorsan bir çakallık peşindesindir. Öyle bir iş ahlakı olan bir şirketle çalışmamak gerekir. Bugün bunu yapan yarın seni başka türlü kazıklamaya çalışır. Bunlara güven olmaz.
  • plutongezegendegilmi  (30.06.20 21:44:24)
Senin nasil is arama hakkin var ise adamlarin da eleman aramaya devam etme hakki var. Benim pazarlik/mulakat surecim hic 1 aydan az surmedi. Ilk isim icin 3 ay muhabbet ettim adamlarla, 3 farkli mulakata girdim vs.

Sen de bir yandan bakmaya, mulakatlara devam et. B/C planinin hazir olmasi lazim, esegi hicbir zaman tek kaziga baglamayacaksin.

Maas konusuna gelirse, sen kendine guveniyorsan, sirkete guzel para kazandirma potansiyelin de var ise korkmamak lazim ya, ben aklimdaki rakami soyluyorum, yerse. "Ama efendim piyasa ortalamasi soyle boyle", e git o zaman "ortalama" bir eleman bul kardesim..
  • cooperr  (30.06.20 22:08:44)
Yaptıkları doğru değil. Maaşı yüksek söyledin, yada bizim skalamız şu demeleri lazım. Aslında doğrusu iş ilanında yıllık maaşını söylemeleri lazım ama bunu yapan sıfır türkiyede. Sende ona göre yolunu çizersin. Ne öyle yeniden ilan açıp yedekte bekletmek.
Teklif gelirse ve başka iş bulamamışsam mecbur bu şirkette başlardım. Bu bekleme

  • morcivert  (30.06.20 22:36:42 ~ 22:39:36)
yedekte değerlendirildiğimi bildiğim bir işte çalışıyorum şu anda. şirkete beni sunan headhunter söylemişti "başkasıyla anlaşmak üzereler, sizi ilk alternatif olarak değerlendiriyorlar ama bence öbürünü alırlarsa hata olur, bu iş size dönebilir" diye. nitekim öyle oldu, 2 ay sonra bana döndüler. ilk tercihlerini işe almışlar, 2 hafta sonra bırakıp gitmiş.

benim yedekte olma sebebim maaş değildi ama başka yerde daha yüksek alabilecekken buraya girmiştim; sonradan kendimi gösterip yükseltirim diye. 1,5 sene sonunda ancak oldu o yükseltme, o da baya zorla. bu bir risktir, o işi maaş harici sebeplerle çok istemene sebep olacak şeyler varsa(kariyer gelişimi, iş öğrenme vs.) bu riski deneyebilirsin. ama maaş senin için hayatiyse ve başka açılardan sana katkısı olmayacak bir işse kabul etme. tabii başka teklif alır mısın, bunu kabul etmezsen mevcut işinde nasıl mutlu devam edersin; bunlar da önemli tabii.
  • Bruce  (30.06.20 22:46:35 ~ 22:50:49)