Ev almadığıma deli gibi pişmanım

2019 şubat mart gibi gözümü kararttım kredi çekip ev alacaktım. Tam ev fiyatlarının dip olduğu dönemler. Çevremdekiler kredi borcu falan filan diyip korkuttular ben de almadım. Şimdi bakıyorum evler deli gibi pahalı, krediler de düşmüş ve abartısız söylüyorum neredeyse 2 katına çıkmış o baktığım döneme göre. Evler tekrar düşer mi? 2 senedir kiradayım ve yıldım gerçekten ne berbat bi şeymiş allah kimseyi düşürmesin :(

Soru: ev fiyatları tekrar düşer mi? Yer istanbul.

Bu ülke 99 dışında ev fiyatlarının düştüğünü görmedi daha daha görmez
99 çok beklenmedik bir olaydı bundan sonraki depremin etkisi sınırlı olacaktır
İstanbul da yapılan yüzde 50 sinden fazla 7 ve üstü bir depremde sıva bile dökmez
O yüzden geç kaldınız evet
  • trgydl  (29.06.20 00:37:58)
2019 subat, martta nasil dusmus ya?

Bazi seylerin fiyati asla dusmez. Ev bunlardan biri. Bi de ev sahiplerinin cogu cok ac gozlu oluyor. Piyasanin ustunu istiyorlar. E veren de cikiyor. Sirf bu yuzden bile hep artista oluyor fiyatlar.
  • Kittie  (29.06.20 00:40:04)
Banka faizleri yüzde 15 seviyelerine geri döndüğünde ev fiyatları düşecektir. Şu anki fiyatların çoğu balondur, talepten dolayı afaki artmıştır.

  • un4given  (29.06.20 01:09:33)
Krediler düşünce fiyata 100 bin lira fazla ekleyenler 20-30 bin düşecektir.Gerisi düşmez

  • essoist  (29.06.20 01:15:39)
14-15 aydır parayı napıyorsunuz? Eğer değerlendirmediyseniz, TL'de duruyorsa zarardasınız.

Evlerin fiyatları düşmesi mevzusu TL bazında değil tabii ki...

Bence ev almak sadece oturacaksanız, sevdiğiniz bir yer varsa, ev sahibi vs. uğraşmayım diyorsanız mantıklı. Yoksa yanlış bir yatırım. Fiyatlar uzun vadede düşecektir. TL bazında değil tabii ki...

Uyarı: Fikirlerimi yazdım, yatırım tavsiyesi değildir!

.
  • kartallar yuksek ucar  (29.06.20 01:21:32)
evler nerede yükseldi ben göremiyorum. bizim istanbul göztepede 3+1 site içerisinde dairemiz var geçen senelerde şöyle bi fiyat araştırmıştık ve 450-475 arası satabileceğimizi gördük. şu anda sahibinden.com üzerinde muadil evlere bakıyorum 480-490 yazılmış. gene bu muhitte baktığım zaman benzer dairelerde de büyük bir artış göremedim.

ancak kira olarak baktığımda geçen sene 2250-2500 bandında gezen daireler şu anda 3500 civarı.
  • orpheus  (29.06.20 01:47:55 ~ 01:48:56)
@paco de lucia

Ben en temel ihtiyacım olan barınma ihtiyacımı karşılamak için ev almak istiyorum diyorum, sen ev kötü yatırım aracı diyorsun. Yatırım değil, barınma. Altını çiziyorum en temel ihtiyaç. Kiradan bıktım diye ev alınmazsa neden ev alınır tam olarak çok merak ettim?
  • mg3929  (29.06.20 02:16:55)
turk milletinin ev manyakligi dunyada kimsede olmadigindan ev fiyatlari bence cok az duser ama o dedigi seviyelere gelmez artik.

  • baldur2  (29.06.20 02:20:44)
Abi sonraya kalırsam yandım değil olay. Ben hayatımda hiç kirada yaşamadım, alışamıyorum, istanbulda fahiş kira verdiğim evden aldığım verim sıfır ve kendimi eve evi de kendime ait hissetmiyorum. Içine bi eşya almak, sağını solunu yapmak bile içimden gelmiyor. Bu nedenle kendime ait bir 4 duvar istiyorum. Yani olayın yatırımla vs ilgisi yok.

  • mg3929  (29.06.20 02:42:36)
bence düşer. özellikle bu corona olayı biraz daha uzarsa insanlar ellerindeki evleri de bir an önce satmak isteyeceklerdir nakit para ellerine geçsin diye.

bütçeniz nedir bilmiyorum ama şu dönemde çok yüksek meblağlara ev almak (2 milyon ve üzeri) bence akıl karı değil yatırım amaçlı almasanız bile. bence bir eve maksimum 1.300 verilmeli.
  • elektr10  (29.06.20 03:04:11)
Ev fiyatlarında bir anda yapılan fahiş artışlar biraz düşebilir belki. Şu an alım satım yoğun, bu durulursa belki bir nebze.

Yalnız asıl ev alınmazcıları boşverin demek istiyorum. Tr’de de dünyada da ev önemli, beş yıl önce Rusya’da bir göz oda 400 dolardı. Kiraya verilen para havaya gidiyor, imkan dahilinde bütçeyi de iyice felç etmeden uygun bir ev sahibi olmak lazım, Muhiti beğenmezseniz kiraya verir başka yerde oturulabilir, her türlü alternatif değerlendirilebilir.

Ev gibi ihtiyaçlar hiyerarşisinin temelinde olan bir konuda insanların bahsettiğiniz gibi çok rahat motivasyon düşürmesine dayanamadım, yazıverdim.
  • epitaf  (29.06.20 03:49:00)
evet şu ara bir patlama yaptı, illaki biraz sakinleşecektir. her yerde fiyatlar arttı fakat 2 kat artan yer görmedim, öyle bir durum varsa ilk talep azalmasında en çok düşecek yerlerden biridir sizin baktığınız yer.

ayrıca bu tip konularda çevrenizi dinlemeyin, hatta fikirlerini sormayın bile. bence en büyük ders bu olsun. ayrıca krediler gerçekten çok iyi yani oturmak için evi zorlayıp alabilirsiniz. her zaman kar-zarar hesabı yapmayın biraz zararı göze alabilirsiniz.
  • nuisance  (29.06.20 09:38:53)
Deprem dönemi dışında ev fiyatlarının düştüğü bir dönem olmadı. Eğer paran varsa bir an önce al gitsin. İstanbulda kirada olmak gerçekten büyük dert. En azından bi tane ev sahibi olmak lazım.

Fiyatların yükselmediği muhitler, zaten fiyatların şişik olduğu semtler genellikle. Onun dışında baktığım her yerde yükseldi.
  • roket adam  (29.06.20 11:01:02 ~ 11:01:43)
evet. tekrar krediler 1.40-1,60 olduğunda ev fiyatları düşer. ben 31 aralık 2019 tarihinde gözümü karartıp kredisiz peşin paraya ev aldım. tapu parasını ödedim ve bir simit alacak param bile yoktu bankada. o akşamı aç geçirdim.çünkü kredi kartı ile de doğalgaz aboneliği yaptırmıştım limit bitmişti. şimdi o ev 80 bin lira kar yapmış aldığım paraya göre.iyi ki almışım diyorum hayatım boyunca biriktirdiğim para idi.

  • orgyadakull  (29.06.20 11:43:35)
Aslına bakarsan ev fiyatları artmış gibi düşünmek yanlış, üklede enflasyon görünen değerlerin çok üstünde, bunu çarşıda pazarda görmek mümkün bunun etkisini ev fiyatlarında da görüyoruz tabi kredi faizleri düşürülünce talep arttı satıcılar da fırsat bilip fiyatları olması gereken seviyelere çekti biraz da abartan oldu.

Daha önce de benzer konuyu ben açmıştım neredeyse 10 yıldır kiradayım ev almaya karşıydım ama o kadar sorunlu ev sahibi ile muhatap oldum o kadar çok para döktüm ki bu kira işine, zamanında ev almadığıma çok pişman oldum ama kafamı duvarlara vurmadım her şeyin bir zamanı var dama diyince kararını veriyorsun işte.

Fiyatlar düşer mi sorusuna gelince; bu ülkede fiyatı artan bir şeyin tekrar düştüğü hiç görülmedi düşse de uzun soluklu hiç olmadı o yüzden eğer amaç yatırım değil de barınma ise bence riske girip almakta fayda var çok da uzatmanın alemi yok ama kredi çekeceksen çekeceğin kredi ile peşinatın birbiriyle orantılı olsun 50 bin tl peşinat verip 500 bin TL çekme en az evin yarısını ödemeye çalış.

Ha bir de şunu unutma kira her sene artar ama konut kredisi ödemen her sene daha da değer kaybeder pula döner.
  • solo  (29.06.20 12:31:45 ~ 12:35:44)
birikmiş paran yoksa senin için toplamda sonuç değişmeyecekti. kredi faizi yüksek iken alsaydın. bankaya ödeyeceğin tutar yüksek olacaktı. kredi düşünce alınca ev sahibine ödeyeceğin tutar yüksek olacak. ki ev fiyatları genel olarak sürekli bir artış içerisinde. sadece artışın tutarı bir yıl içinde %3 iken takip eden %7 olabiliyor. ev fiyatları artarak devam edecektir (tabi bir enflasyon düşüsü olursa düşüebilir ama bu sistemde zor). nakit olmadan ev işine girmek bence makul değil.

  • helenart  (29.06.20 12:35:15 ~ 15:30:50)
2019 subat-mart'tan bugune kadar 2 katina cikan ev hic gormedim, duymadim.

oturacagin ev her zaman alinabilir, ancak yatirim amacli ev alinmaz.

15-20 yil vade ile ev alan tum tanidiklarim hayat kalitelerinde hep dusus oldu. dandik bir ev icin deger mi tartisilir :)
  • sweetoffice  (29.06.20 13:05:38)