katlanır yatak yapmak

evde kullanmadığımız çift kişilik bir yatak var. bunu dolabın içine katlanacak şekilde yapmak istiyorum. biraz araştırdım hazır satılan mekanizmalar var ama çok pahalı. bunun daha pratik ve uygun bir yolu var mıdır? baza amortisör sistemiyle bunun bi farkı yok gibi. yani hazır satılan mekanizma yerine parça parça toplasam olur mu acaba?

(git:www.gozdenalbur.com)

(git:www.hepsiburada.com)

(git:www.hepsiburada.com )

Amortisör çokta elzem bir şey değil.

yatağın sabit olan noktasına rulman koymanız ve yatak dolap şeklinde kalktığında yan taraftan bir çubuk ile sabitlemiz yeterli olacaktır.

ahanda aynen böyle ; www.youtube.com
  • janavarorion  (28.06.20 16:18:30 ~ 16:23:49)
janavarorion teşekkürler bilgi için.
evet benimde aklımı bu karıştırdı zaten. yani hazır satılan mekanizmalar amortisörlü satılıyor. en basit haliyle belirttiğin gibi rulman görevi görecek bir şey gerekiyor. videoyu da izledim bu tip bir şeyi nerden nasıl bulabilirim acaba. biraz daha karıştırayım en iyisi.

  • scudman1  (28.06.20 16:32:37)
ben rulman dedim ama her rulman olmayacaktır. Sonuçta bir yük 30 kg bir yatak ve iki kişinin ağırlığı söz konusu. bu yükü taşıyacak bir seçim olmalı.

rulman da koymak zorunda değilsiniz. yatağın baş/alt kısmına sağ ve sol olmak üzere en az 45-50 lik 15-20 santim uzunluğunda çelik boru sabitleyip. dolapta da karşılık gelen yerleri boru çapından 2-3 milim geniş delmeniz durumunda yatak o eksen etrafında yıkarı aşağı 90 derece hareket edecektir. burada dikkat etmeniz gereken husus. dolabın dikme kalınlığı 18 mm dir. borunun geçeceği deliğin sağ ve soluna ekstra 18mm lik parça eklemeniz gerekecektir. yoksa zamanla o bölüm kırılır dağılır.

yatağı dikey konuma geitirp sabitleme pimi takacağınzı yer belirleyip o kısma da bir delik açmanız yeterli olacaktır .
  • janavarorion  (28.06.20 16:51:52)
  • janavarorion  (28.06.20 17:28:56)
Baza makasları 90 derece açılmaz yalnız, tam emin olmamakta birlikte 45-50 derece gibi açılıyor.

Ondan olmaz yani, ama illa ki bir mekanizma yapılır, zor bir şey değil.

Nadir kullanılacak bir yataksa @janavarorion'un verdiği youtube linkindeki gibi bir örnek yapılabilir, ama tek kişi zor açar kapatır.

Amortisör yatağı ayakta kapalı tutar, ve de açılıp kapatırken düşmesini engeller.
  • John Bloor  (29.06.20 12:44:25)