Cvnizde lisenizi ve not ortalamanızi yazıyor musunuz?

İlk kez profesyonel olarak iş arayacağım, dolayısıyla yaptığım stajlar ve eğitimler, bildiğim diller vs dışında çok dolu bir cvim yok.

Liseyi yurtdışında okudum; aynı zamanda o ülkenin vatandaşıyım. Özet ve uyruk kısmında bu bilgileri belirttim zaten ama bir de ekstra olarak okulun ismini vs yazmama gerek var mı? Üniversite bilgim yeterli midir? Siz yazıyor musunuz?

İkinci olarak fena olmayan bir not ortalaması ile (3.69), onur öğrencisi olarak mezun oldum. Bunu belirtmeye gerek var mı? Yoksa kimse zaten ilgilenmez mi?

Bir de bu benim ikinci üniversitem; birinci üniversitem çok alakasiz bir bölüm ve o bölümden iş aeamayacagim. Yine de yazayım mı?

Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Liseyi yazmıyorum ben çünkü öyle ahım şahım bir lise değil. Ancak önemli bir liseyse (galatasaray, robert, istanbul erkek ayarında) yazabilirsiniz.

Ortalamanızı yazın kesinlikle, onur öğrencisi olduğunuzu yazın. Bunu eğitim bilgilerinde yer alan ilgili bölümün altına yazın.

Diğer üni konusunda fikrim yok, yanlış yönlendirmek istemem.

Bir de europass formatını kullanabilirsiniz. Belki türk özel sektörü çok bilmez ama çoğu uluslararası kuruluş, avrupadaki kurum ve okullar bunu zorunlu tutuyo. Ki ben zorunluluk dışında da kullanışlı ve güzel buluyorum europassı.
  • kojonotsuki  (28.06.20 15:12:24)
Lise onemli ise yazilir, Atiyorum Kabatas, Galatasaray, bilmemne Fen Lisesi falan filan. Bunlar birbirlerini cok tutarlar, one cikarsiniz sirf bu lise muhabbetinden. Sizin farkli ulke gecmisiniz oldugu icin liseyi yazmaniz daha olumlu olur hatta. Cvde uyruk olmaz yazmayin bence, cover letter de su dilim iyidir, liseyi orda okudugum icin diye bahsedersiniz.

Onur ogrencisi falan mutlaka belirtin. Ozellikle sizin gibi is tecrubesi az cvler icin onemli.

Ikinci universite olaylari ikcisina gore degisiyor kimisi zenginlik olarak gorur, kimisi kariyer boslugu, yanlis tercih olarak degerlendirir o tamamen sansa kalmis bence.

@kojonotsuki europass iyi ama cok buyuk hatasi var cv'nin basinda curriculum vitae diye yazilmaz diyor otoriteler. Sonra ziplayan yildiz gibi amblemi var onu da sevmiyorlar civik buluyormus ikcilar. O kisimlari silin bence. Onun disinda online edit olarak cok kullanisli.
  • neverletyougodown  (28.06.20 15:32:02 ~ 15:33:00)
Cv dolu gozukmuyorsa yeni mezun asamasinda bence lise dahil yazilmali. Lise de yapilan kayda deger ortalama veya proje varsa belirtilmeli. Universite not ortalamasi kesin olarak yazilmali. Ama onur derecesinin yazilmasindan emin degilim, sirketin ise alim calisanlari genelde ezik tipler oluyor, kiskanclik yapabilirler. En vasifsiz insanlar her zaman polis veya insan kaynaklari calisani olurlar :)

  • ala09  (28.06.20 15:32:46)
yeni mezun için evet yazılmalı bence de. İş tecrüben oluştukça bu tarz bilgiler gereksizleşiyor o zaman kaldırırsın.

  • ayin yazari  (28.06.20 15:34:31)
Neverletyougo, uyruk kısmı ornek cvlerde hep vardı yaa; kariyer'de de olunca ekleyeyim dedim ben de.

  • fraise  (28.06.20 15:35:53)
lise yazılır daha öncesi yazılmaz. ha türkiye'de ne kadar önemli dersen neredeyse hiç değil ama yurt dışında okumuş olman güzel bir imaj olur cv'nde, o yüzden yazman çok çok iyi olur bence. 2. üniversiteyi de yaz bence. eğer özel sektörde patron firmalarıyla görüşeceksen europass gibi formatlara hiç girme europass formatını görünce cv olduğunu bile anlamama ihtimalleri var. fotoğrafsız cv mi olur hele hele türkiye'de?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (28.06.20 15:36:53 ~ 15:37:48)
Benim orta okul + lise onemli bi okul oldugundan yaziyorum.

Ilkokul da oyle sayilir ama hem onlar kadar degil hem de abarti olur diye yazmiyorum.

Orta okul ve lise ayni olmasa isme bakmaksizin hatta sadece liseyi yazardim.
Lise arti uni uygun bence.

Aman aman bi ortalamam olmadigindan not ort ben yazmiyorum ama iyise ki 3.69 gayet iyi bi de unvan var ustelik, kesinlikle yaz derim.

Alakasiz bolumlu uniyi de eklerdim ben olsam. Diger okullarin yaninda cok asiri asagi kalmayacaksa ama isim olarak.
  • Kittie  (28.06.20 15:54:26)
@ fraise Devlet isi ise belki, onun disinda uyrugun cv'de olmasi cok sacma.

  • neverletyougodown  (28.06.20 16:05:43)