yarı otomatik ile tam otomatik arasında çok büyük bir fark oluyor mu?

hiç araba kullanmadım büyük bir fark oluyor mu sevgili bilenler?

mantık olarak fark yok ikisi de otomatik oluyor.
felsefe olarak tam otomatik genelde çok yakar ama masrafsızdır.
yarı otomatik genelde daha az yakıt tüketir ama masraf çıkarabilir.
bu masrafların da genel kaynağı istanbul trafiğidir. yarı otomatiklerde aşırı trafikte manuel moda alıp kullanmak gerekir. o yüzden toyota mmt, vw yarı otomatik şanzımanları baya kötü şöhrete sahiptir. çünkü kullanıcılar bilgi kitapçığı okumaz.
  • ozdek  (27.06.20 18:04:47)
yarı otomatiği hiç kullanmadım ama yolcu olarak binmiştim, vites geçişlerinde filan normal vitesli araba gibi hissettiriyor.
fakat onun dışında bir fark yoktu, aynı vites d/n/r/p ve debriyaj yine yok. vites değiştirmek için otomatikte olduğu gibi yine frene basıyorsun.

özetle kullanımda bir farkı yok, motor kısmında fark var.

ha bir de yarı otomatiklerde yokuştaysan araba geri kaçıyormuş diye duymuştum yine burada bir soruda. çok önemli bir detay değil hatta aracın kendi yokuş kalkış desteği var olabilir ona da bakmak lazım.
  • aziz dostum jack  (27.06.20 18:06:31 ~ 18:06:58)
Kullanıcıya kullanımda yansıyan fark yoktur iki pedalınız olur gaz ve fren. Toyota'larda kullanilan mmt, opel'lerde kullanılan easytronic peugeot'larin 2017ye kadar kullandığı auto6r veya etg'si tamamen aynıdır. Sizin yerinize debriyaja sistem basar ve vitesi büyütüp küçültür. Bu sistem size en fazla manuel kadar arıza çıkarır çünkü teoride ve pratikte manuel gibi baskı balata volana sahiptir. Bunun dışında vw, seat, skoda'da dsg, renault ve nissan'da edc veya ford powershiftler çift kavramalı yarı ototmatik olarak geçer. Vites geçişleri pürüssüzdür sadece kalkışta çok az bir bekleme yapar. Ariza verirse ozellikle mekatronik vs. ocağınız söner. Bunun dışında son zamanların en iyi şanzımanı peugeot'un japon aisin ile geliştiridigi tork konvertörlü eat şanzımanları. Bakım gerektirmez dsg kadar iyidir ve sorunsuza yakındır.
Bunun dışında bmw ve bazı markaların kullandığı zf şanzıman çok başarılıdır. Ayrıca cvt vardir japonlar kullanır değişken oranlıdır. Araca gazi verseniz bile belirli yuksek devirde tutunarak şanzımanı kontrol eder. Kullanımı keyifsizdir. Ama sorunsuzdur.

  • karacigerim vur kadehlere  (27.06.20 19:24:00)
sıradan bir kullanıcı için özet:

tek kavramalı otomatik berbattır, manuel şanzımandan tek farkı debriyaja sürücü yerine robot basar. vites geçişleri sarsıntılı olur. yakıt tüketimini artırmaz ama hayat konforunuzu azaltır, yalnızca manuel kullanamayan insanlar almalı bence.

çift kavramalı otomatik ve tork konvertörlü olanlar genelde konforludur. çift kavramalı olanlar tork konvertörlülere göre daha az yakıt tükettirir ama masraf açtı mı çok masraf açar. (yeni nesil tork konvertörlüler yakıt tüketimi dezavantajını kapatıyor giderek)
  • signore  (27.06.20 21:09:51)