Aile hekimi istediğim testleri yapmak zorunda mı?

Aile hekimine gitsem ve genel kontrol amaçlı şu testlerin yapılmasını istiyorum desem yapar mı? Yoksa bir sorunun yoksa yapmam, muayane ol falan deyip başından savar mı?

İŞTE O TESTLER:
Tansiyon Ölçümü
Total Kolesterol ve Yağ Ölçümü
Diyabet Testleri (Açlık Şekeri, Açlık İnsülini, HbA1c, Tokluk Şekeri)
Karaciğer Fonksiyon Testleri (ALT/AST/GGT)
Tiroit Testleri (T3, T4, TSH)
Vitaminler (Magnezyum, Çinko, Demir, Demir Bağlama Kapasitesi, D Vitamini, B12, Folik Asit)
Tam Kan Sayımı
Kreatinin
Sedimantasyon Hızı
Hs-CRP
Homosistein (Bu ne ben de bilmiyorum, gerekli diyorlardı ekledim listeye)
HPV Testi, Smear, Ultrason (HPV ve Polikistik Over var zaten)
Solunum Fonksiyon Testi (Bunu isteseler de yapamazlar herhalde?)

Çok büyük ihtimalle yapmaz, bunların hepsini yapamaz zaten.

Edit: Yapmak "zorunda" değil elbette.
  • kobuzchu kiz  (24.06.20 18:55:02 ~ 18:56:04)
bastan savmak degil, yapamaz

  • ala09  (24.06.20 18:56:53)
Hepsini yapamaz,

Mesela smear, ultrason.. ekipmanlari yok, jinekologa gitmeniz gerekir.

Solunum fonksiyon testi de bi sorun yoksa yapilmaz genelde ama onun yeri de gogus hastaliklari uzmani (ama bence sikayet yoksa mesgul etmeyin)

Homosistein ne bilmiyorum.
Yag olcumu de sanmiyorum ama digerleri kontrol amacli bakilasi seyler gayet.

Ama gidip de “bana bunlari bunlari yapacaksin” dersen olmaz. Once muayene etsin, dinlesin filan. Sonra yapar cogunu zaten.
  • kuehles blondes  (24.06.20 19:05:01)
hepsini tek tek bilmiyorum da smear aile hekimliklerinde yapiliyor. bunu eklemek icin yazayim dedim. hatta yanilmiyorsam 5 yilda bir teste gitme hakkimiz varmis. sonucta sorun cikarsa hastaneye yonlendiriliyor ama smear yapiyorlar kesin bilgi.

  • in vino veritas  (24.06.20 19:11:08)
Hekimden hekime değişiyordur ama benim denk geldiklerim yapmıyor. Yapmak zorunda değil. Kendisi "gerekli görmüyorsa" yapmıyor (sanki fikrini soruyorum). Yazdığın testler özelinde değil de genel olarak böyle.

  • pati  (24.06.20 19:27:26 ~ 19:27:48)
benim aile hekimi şuan içeri bile sokmuyor kimseyi. binanın girişinde derdini anlatıyorsun. hatta kapıya 2 sayfa yazı asmışlar aile hekiminin görevi hastalık tanı-tedavi değildir şikayetiniz varsa hastaneye gidin tarzında bir şeyler yazıyor. şuan için bir tek bebek ve çocukların aşıları bir de hamilelerin takipi için gerekli testler yapılıyormuş.
ama normal zamanlarda birçok genel kan tahlilleri ve idrar tahlili yapılabiliyor.

  • astronom bey  (24.06.20 19:55:55 ~ 19:57:06)
@in vino veritas, smear aile hekimliklerinde yapılmıyor, ketem'de yapılıyor, sonucu aile hekimliğine gönderiliyor.

  • kobuzchu kiz  (24.06.20 21:22:21 ~ 21:22:32)
@kobuzchu kiz aile hekiminde smear aliniyor ben aldirdim? sonucu nereye gitti ordan onlara kim gonderdi de bana geldi orasini bilmiyorum ama aile hekimligindeki ebe aldi smear'i.

  • in vino veritas  (24.06.20 22:57:46)
@astronom bey +1

pencereden korkulukların arkasından konuştuk hekimle. Hayır ben de doktorum dedim, insan bi içeri alır sdhdshs

Yukarıdakilerin çoğu aile hekimlerinde yok bu arada. Bazılarını merkez laba gönderebiliyorlar ama tam liste nasıl çok hakim değilim. Bunun yerine bir üni hastanesine gidip dahiliyeciden isteyebilirsiniz belki (ya da paranız varsa özelde de yapılır.)

Homosistein'i niye istiyorsunuz, onu anlamadım ama?

Bi de bu listeyi nasıl toparladınız onu da merak ettim :)

@pati

aşkolsun yani karşındaki esnaf mı, doktor adam test yapma hakkı onda gidip sipariş verir gibi test istenir mi öyle :d tabi ki gerekli bulduğunda yapar :)
  • nundu  (24.06.20 23:51:29)
@in vino veritas belki değişiyordur ellerindeki donanıma göre falan o zaman, benimkinde yoktu öyle şeyler :)

  • kobuzchu kiz  (25.06.20 00:15:29)
@kobuzchu kiz aa ben de hepsinde uygulaniyor diye dusunmustum, oyledir o zaman :)

  • in vino veritas  (25.06.20 12:30:48)