Kamu kurumlarının birbirine üstünlüğü

Valilik ve kaymakamlık karar mekanizmaları iç işleri bakanlığına bağlı olduğu için sırasıyla il ve ilçe belediyeleri denetleme ve yetkilendirme üstünlüğüne mi sahip? E biz niye seçim yapıyoruz o halde? Yoksa sadece mahkemeden çıkan kararları uygulatma durumları mevcut?

Mesela adaların elektrikli araçlarını adalar kaymakamı engelleyebiliyor.
Erdek belediye başkanı vali tarafından görevden alınıyor (ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla).

"İdari vesayet" diye bir şey var. Anayasal bir mekanizmadır. Biraz araştırma insanlık veririm tam anlamak için.

  • fempusay  (24.06.20 00:51:19)
Evet. İdare hukuku derslerinde geçer İdari vesayet kavramı.
Doğudaki belediyelere kayyum atanma sebebini bu kavrama bağlı olarak düşğnebilirsiniz.
Bu mekanizma da olmazsa belediyelerin hendek açması, kafalarına göre sınırlarını çizmesi, az bir zaman sonra da pasaportla giriş yapmaya izin vermeleri çok zor olmaz.
Seçimin olması da, merkezden kendilerine kaynak ayrılan belediyelerin hiç bir dayanağı olmadan doğruluğu kendinden menkul işler , eylemler,uygulamalar yapmaları anlamına gelmiyor.
  • Erva  (24.06.20 09:45:35)