Gücüm bitti

3-4 haftadır kahvaltı etmeden, günde en az 16 saat aç kalarak ve diğer porsiyonları azaltarak sağlıklı yaşam amacına uygun yaşıyorum.
Şeker ve ekmeği doğrudan kesinlikle yemiyorum.
Şekeri meyveden, ekmeği börek falan yapılırsa bir veya iki kare olarak yiyorum.

Yine son bir haftadır düzenli yürüyüş ve antrenman yapıyorum. Düne kadar bir sorun yoktu.

Dün yeni hareketler ve setler ekleyerek antrenman yaptım. Köle olarak çalıştığım için gün boyu bifiil hareket halinde ve ayaktayım. Bunu da ek edeyim.

Her neyse akşam oldu ve 22:30 civarı uyudum. O kadar yorgundum. Gece uyandım tekrar uyudum ama bitmiş tükenmiş haldeyim.

Sabah dayanamadım bir haşlanmış yumurta ve bir kare börek yedim. Gücüm inanılmaz bitikti. Ki zaten şimdi de tam dinlenmiş sayılmam.

Kas ağrısı değil de yılmış haldeyim. Her yerimde enerjisizlik var.

Gücüm neden bitti ve bu durumda ne yapmak lazım?

Antrenmanı haftada 6'dan 5'e düşürmeyi düşünüyorum. Uygun mu?

sağlık ocağından kan değerlerine baktır.

  • love and trust  (23.06.20 10:40:22)
Çok sağlıksız beslenmişsiniz. Hatta beslenmemişsiniz. :(

Aç kalmak kilo verme konusunda işe yarıyor ama sağlığa çok zararlı. Hele bu şekilde uzun süre aç kalmak. Bir süre sonra bu aç kalmalarınızın acısı çıkabilir. Hele spor yaparken bu şekilde aç kalmak kesinlikle yanlış.

Sabah kahvaltısı, akşam 4-5 gibi akşam yemeği ve ara öğünler tüketin.
  • GoodMorningTeacher  (23.06.20 10:45:01)
Vur diyince öldürmüşsün.gün boyu ayakta çalışıp üstüne diyet üstüne 6 çalışma akıl karı değil.birinemi kızdın,biri kilo aldın şekerim mi dedi,yaza şu bikiniye giricem gibi hırs mı yaptın bilmiyorum.vücudun dinlenmesine müsade etmezsen,yeterli miktarda beslenmezsen sadece çöküşe sebep olursun.

Enerjine saygı duydum ama yapmayın böyle şeyler.
  • duptıs  (23.06.20 10:45:15)
dostum kusura bakma ama bu kasten adam öldürmeye teşebbüs.

karbonhidrat ve şeker tüketmemen senin sık acıkmanı önler.

mesela her gün 2 haşlanmış yumurta, madem o kadar dikkat ediyorsun, haşlanmış tavuk eti veya ızgara tavuk eti, 1 çanak yoğurt, 2 kayısı, 2 çiğ badem, 2 çiğ ceviz atsaydın çok farklı olurdu

kalori hesabı değil protein, yağ , karbonhidrat hesabı her zaman daha iyidir ben kendi tecrübelerimden bunu öğrendim.
  • hem şişko hem deli  (23.06.20 10:52:30 ~ 10:53:27)
beslenme uzmanı veya doktor değilim ancak açık olarak gördüğüm börekten enerji beklememen gerekirdi. kaliteli(!) börek değil alacaksan kaliteli karbonhidrat almanı öneririm. 16 saat aç kalmanın sebebini ise hiç anlayamadım.

  • emininsel  (23.06.20 10:56:59)
16 saat açlıkla if diyetine benzer bir program oturtmaya çalışmışsınız anladığım kadarıyla ancak bunun için öğünlerde düzgün beslenmeniz gerekiyor.

Şeker ve tahıl temelli beslenmeyi minümuma indirerek, sağlıklı yağ ve proteinlere ağırlk vermelisiniz.

Konuyla ilgili Rengin Börekçi, Mehmet Ergenoğlu vb doktorları İnstagram'dan takip etmenizi öneririm.
  • gergedan  (23.06.20 11:05:22)
İki sıkıntı var bana göre,

1- 16 saat aç kalmak mantıklı değil, intermittan fastingin olayı o değil.
2- sadece 1 günlük bir şikayetten bahsediyorsun, bu enerjisizlik birkaç gün boyunca devam ederse endişelenmen gerekir. yani yarınki ve sonraki günlerde durumuna bakarak karar ver.
  • humblebirth  (23.06.20 12:16:34)
beslenememişsin enerjin bitmiş.
bu duruma geldiğinde bir şeker almayı denedin mi? sanki hipoglisemi gibi geldi. ama bayılmamışsın olmayabilir de.

kan değerlerine bir baktır. muhtemelen açlık ve spor iyi gelmedi. spor yapmadan önce enerji verici bir şeyler yemeye çalış.

mazallah yıkılır kalırsın bir yerde dikkat et kendine.
  • ozdek  (23.06.20 13:30:37)
Arkadaşlar 16 saat aç kalmanın, 8 saat içinde iki öğün yemenin nesini anlamıyorsunuz? IF işte. 9 aydır mütemadiyen uyguluyorum spor ile birlikte, gayet de mantıklı bir düzen ama düzgün yaparsan mantıklı.

Karmaşıklık, IF'se amacın, düzgün bir şekilde saatli uygulayarak yap.
Yediğin iki öğün düzgün olmalı. Porsiyonlarını falan azaltma, belli alman gereken bir kalori var sonuçta.

Çalışma hayatın hem fiziksel, hem de haftada 6 antrenman yapıyorsun, hem de IF yapıyorsun ama öğünlerin çok da yeterli değil belli ki. Yaşadığın durum bu.

İki öğün düzgün ye (ki enerji ihtiyacını karşıla), haftada 4 antrenman yap (ki arada kalan günler dinlenme günü olsun)

Bu şekilde hala aynı şeyleri yaşıyorsan zaten IF senin metabolizmaya uymuyor demektir.
  • awareim  (23.06.20 13:40:22 ~ 13:41:12)
3-4 haftadır kahvaltı etmeden, günde en az 16 saat aç kalarak ve diğer porsiyonları azaltarak sağlıklı yaşam amacına uygun yaşıyorum.

böyle devam et acile kaldırırlar yakında seni..
  • jamswety  (23.06.20 14:09:20)