Ev alma işleri: fikir danışma

Eşimin ailesinin birikimiyle bir ev satın almayı planlıyoruz. Ama kriterlerimize göre o fiyata tam anlamıyla içimize sinen bir ev bulamıyoruz.
Önümüzdeki sene benim ailem de biraz daha destek olacak.
Biz de şuanki ana paramızın üstüne kredi faizleri de düşükken biraz kredi çeksek mi dedik? (300k)
Yatırım olarak da iyi değerlendirebileceğimiz bir daire bulduk, kredinin büyük kısmını da ona kullanacağız.
Elimizdeki parayı daha da değerlendiriyormuşuz gibi geliyor, geleceğe yatırım gibi.
Ama bir yandan da tüm parayı içinde oturduğumuz gayrimenkule gömmüş olmak korkutuyor.

Kriterleri ve beklentileri azaltıp bütçemize göre mi bir eve çıksak, yoksa yine kredi kullanıp ama çok az kullanıp elimizdeki parayı birikime mi yatırsak?

Edit: en iyisi ben miktarları da belirteyim, net olsun kafa karışıklığım:)
Bütçemiz 750k
Beğendiğimiz ev 1milyon
Çekeceğimiz kredi 300k
Seneye ailemden gelecek destek 150k

Az bi kredi al beklentini de az kıs bu fırsat kaçmaz

  • photo85  (22.06.20 23:17:48)
Yani önümüzdeki sene ailenden gelecek para yeterli olacaksa ve kesinse iyi bir ev al ya da 2 tane alıp 1 tanesini yatirimlik dusun.

  • Sellim  (22.06.20 23:19:53)
@sellim çektiğimiz kredinin yarısını karşılayabilecek kadar gelecek. Dubleks bulduk, belki ilerde üst katı kiralarız diye de düşünerek.

  • nıç  (22.06.20 23:21:53)
kredi ile yatirim yapilmasini tavsiye etmiyorum. riskli. ne olacagi belli olmaz.

ana paranizla yatirim yapin veya ev alin, paranizi buyutun derim ben.
  • Leonardo~Da~Vinci  (22.06.20 23:29:24)
Ya 750lik bütçe ile bi tane düzgün ev alın, ya da kredi çekip iki ev alın ya da bütçenizi aşmadan kenara koyacak paranız kalacak kadar para kalacak şekilde ev alın.

Tüm parayı tek eve yatırmak doğru olmuyor.
  • GoodMorningTeacher  (22.06.20 23:56:35)
Bütçenin yeteceği kadar ev almalısın ev için kredi çekme,bütçenin tamamını kullanıp kullanmamak size kalmış.İlla parayı değerlendirelim diyorsan bu altın döviz ise kesinlikle değmez,paranın katlanması lazım ancak şöyle yapabilirsin;500 bin tl lik ev alıp 250bin tl sini değerlendirirsin

  • shredd  (23.06.20 00:11:14)
ister kredi çek ister çekme ama her halükarda ev al. tarihte faizlerin bu kadar düştüğü başka bir dönem olmamıştır sanırım. direk yatırım gözüyle bak. çünkü şimdi almadığın hiç bir şey ilerde daha ucuz olmayacak. son 20 yıldır fiyatı düşen her hangi bir şey bulanmazsın. şuan bir şey alabliyorsan al, çünkü ilerde ah salak kafam diyeceksin. bende 750k'lık bir ev aldım. 5 yıl sonra en az 1 milyon'a elimden çıkaracağım. .

  • omembo  (23.06.20 01:02:20)
Küçük ya da büyük bir ev alın bu dönemde. Gerçekten tarihi bir fırsat olduğuna ben de katılıyorum. Bi tık küçük olsun, bi tık istediğiniz gibi olmasın ama alın gitsin.

  • roket adam  (23.06.20 01:11:14)
Biz bu aldığımız evde oturacağız. 750’ye de istediğimiz gibi olması zor bulmamız baktığımız bölgelerde. 1 milyona bulduğumuz ev de o bölgede gerçekten uygun bir daire diğerlerine kıyasla. Ve istediğimiz zaman satılabilecek bir ev, kusuru yok. Bu yüzden de yatırım olarak düşünüyoruz. Ama içinde oturunca çok da yatırım gibi olmayacak sanki işte :) paranın üstünde oturuyormuşuz gibi geliyor ve borç ödeyerek.
Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. Diğer yandan biz borca girmesek hayatta biriktiremeyiz o paraları.

  • nıç  (23.06.20 01:45:09)