pazardan aldığım meyve-sebze 2 günde hamur oluyor marketteki taş gibi

kabaca yazdığım gibi durum. marketten -hemen hemen- ne alsam pazara göre çok daha uzun süre dayanıyor. pazardan aldığım şeyler hatta fazla çabuk bozuluyor gibi. salatalık 2-3 günde çürür mü ya çok şaşırıyorum. marketten aldığım salatalık 1 hafta en az dayanıyor. bunun sebebi ne olabilir acaba tarımdan anlayan var mı cevaplayacak?

sebze de benzerdir ama meyve için durum şu; örneğin elma çabuk olgunlaşır ve olgunlaşan meyve bir "gaz" salgılar. bu gaz diğer meyveleri de olgunlaştırır. ham bir meyvenin olgunlaşmasını istiyorsanız elmanın yanına koyarsınız mesela. dolabın derecesiyle de alakalı olabilir. +4 derece ve altı olmalı mümkünse.

  • sparkle kiddle  (21.06.20 23:42:28)
Markette buzluktan çıkarıp koyuyorlar, pazarda artık.. Kim bili o sıcakta kaç pazar geziyor.

  • superfluid  (22.06.20 01:25:03)
Denk gelebilirsem pazardan alışveriş ederim. Yoksa markette ne varsa ona fit oluyoruz. Pazarda en pahalı standdan alıyorum sebzemi / meyvemi. Migros'tan daha ucuza geldiği gibi sizin dediğinizin tam tersi bir hafta çok rahat dayanıyor.

  • SiyamkedisiZorro  (22.06.20 10:49:21)
markette daha serin ortamda duruyor, hatta bazı kolay bozulan meyveler her aksam sogutucu dolaba kaldırılıp sabah tekrar getiriliyor.

  • nuisance  (22.06.20 11:39:51)