Saldırgan kedi yardım lütfen

Biraz uzunca durumu yazdım. Yardım lütfen.

4 yaşında sarman, kısırlaştırılmış, dişi kedimiz var. Henüz 4-5 aylıkken bizle yaşamaya başladı. 3-4 hafta önce balkona karga geldi. Bizim kedi ona saldırırken kardeşim onu durdurmak istedi ama kuyruğunu yakalayınca canını yaktı. O sabah kardeşime ciddi şekilde saldırdı kedi. Biz kardeşimi alıp başka odaya götürmesek saldırmaya devam edecekti.

O günden sonra özellikle başta kardeşime olmak üzere hepimize karşı çok gergin. Gün içerisinde çoğunlukla bizle problemi yok. Kendini sevdiriyor, yanımıza uzanıp yatıyor vs. ama ani hareketlerde veya yanından geçerken bize saldırabiliyor. Bu saldırılar ufak tefek değil. Ölümüne saldırıyor. Durmuyor. Kardeşim bana kitap uzatırken bir anda arkama geçip bana saldırdı kulağımı yırttı. Dün sabah kardeşimin yanında yatarken bir anda sinirlendi sonra yüzüne saldıracaktı son anda kurtardı kendini kız.

Sonra akşam mamasını doldurup verirken bir anda gerilip ayağına saldırdı kardeşimin. Banyoya kaçarak kurtuldu. Babam birimize birşey olacak diye kedinin gitmesini istiyor. Onu zar zor ikna ettik tatile gönderdik evde olmasın diye ama dün gece kardeşimin bacağında çok derin yaralar oluşturdu. Bunu görünce durduramayacağımızı anladık. Yaralar çok derin. Birinin yüzünde veya gözünde olsa kalıcı hasar oluşacak.

İlaç tedavisi denedik olmadı. İnternetten biraz baktık. Veterineri dinledik. Evde sakin davranın. Sinirlendiğinde ilgilenmeyin hareket etmeyin dediler hepsine uyduk ama olmuyor. 3-4 saat çok mutluyken bir hareketimiz ona ters geliyor ve bir anda saldırıyor.

Şu an sıkışıp kaldık. Kediyi dışarı bırakamıyoruz. Dışarıda kafayı yiyor. Alışkın değil orada yaşayamaz. Barınak gönlümüz elvermiyor ama evde de duramaz bu şartlarda. Benim aklıma hayvan otelleri falan geliyor ama oralar nasıl onu da bilmiyoruz. Kararsız kaldık öylece.

Kedinin fotosunu ekledim. Bu mesela hepimiz odadayken ve kardeşimin yanındayken olan hali ama sağı solu belli olmuyor.

Bize bu konuda yardımcı olacak her türlü fikre açığız. Teşekkürler.

Avını elinden aldığınız için olmuş sanırım. Hiç başıma gelmedi o yüzden ne diyeceğimi bilmiyorum ama şunları denemekte fayda olabilir;

1 sakinleştirici malt deneyin

2 bir iki gün kediyi evde yalnız bırakın, sizi özlesin, bir yere gitme imkanınız varsa gidin, evde yalnız kalsın. Belki bir işe yarar
  • Fusha  (21.06.20 12:49:16)
sarmanlar en saldirgan sokak kedisidir ne yazik ki, ben yaklasik 9 sene erkek kisir sarman baktim, biz dahil saldirmadigi kimse yoktu,eve gelenler, yardimcimiz, bakkalin ciragi...

tislamalar kabarmalar, kapi arkasindan bacaga tirnak gecirip delmek gunun olagan rutini idi. biz bir caresini bulamadik ne yazikki, ustelik daha 1 haftalikken olmek uzere bulup yasatmistim.
neyse uzun lafin kisasi, ya onunla onun sartlarinda yasamayi ogreneceksiniz yada bilemiyorum...
  • cairo  (21.06.20 13:23:43)
gerçekten çok zor bir durum, umarım en kısa sürede çözüme kavuşursunuz :-(

ilaç olarak ne kullandınız? 3-4 hafta ilacın etkisini tam olarak görmek için erken bir süre olabilir. veteriner hekimle görüşüp ilaç değiştirebilirsiniz, daha güçlü bir şeye geçebilirsiniz belki.

fusha'nın dediği yalnız bırakma durumu işe yarayabiliyor. benim kedimin ilk saldırganlaşmaya başladığı dönemde veteriner hekimimiz evi terk et, 24 saat gelme, sakinleşsin demişti. uzun vadede işe yaramasa da günü kurtarabiliyor, döndüğümde hep çok sakin oluyordu.

tırmalayarak çok saldırıyorsa kedilerin tırnaklarına geçirilen jel şeyler var, onlardan yaptırabilirsiniz.

ek: feromon diffuserları var kedilerin eve tekrar ısınmasına yardımcı olmak için. ben kedime kullandığımda işe yaramamıştı pek, büyük ihtimalle kapı pencere sürekli açık olduğundan uçup gitti. bu konuda gerçi kimisi bunlar hurafe diyor, kimisi bilimsel araştırmalar var, işe yarıyor diyor. yine veterinere danışıp kullanabilirsiniz işe yarama ihtimali varsa.
  • knight of cydonia  (21.06.20 16:10:49 ~ 16:12:29)
@knight of cydonia "veda" diye bir ilaç verdiler. onu mamasına kattık. suyundan içmedi. her akşam verdik ama bir fayda gördük mü emin değilim. gerçi şu anda yine sakin sakin dolaşıyor yatıyor evde ama sağı solu belli olmuyor işte. tetikte geziyoruz evde.

tırnak için jel meselesine izin verirse sakin bir anında deneyeceğiz bakalım. yalnız bırakma şu aralar mümkün değil ama onu da bir deneyelim fırsat bulunca. feromon diffuser'a da bir bakayım. teşekkürler
  • test user  (21.06.20 16:50:09)
Size Youtube'da ''Erdal Salih Uğur'' kanalını izlemenizi tavsiye ederim. Haydar isimli bir kedisi var. Sizin duyurunuzu görünce aklıma o geldi :D Kendisi kedi bedenine hapsolmuş psikopat bir aslandır.

  • bitchesaintshit  (21.06.20 16:52:57 ~ 16:53:35)
jelleri veterinerler takıyor zaten, sizin yapabileceğiniz bir şey olduğunu pek sanmıyoum. daha önce ihtiyacım olmadığı için araştırmadım gerçi, yanıltmış olmayayım.

veda kot bayoun sanırım, o bayağı hafif bir bitkisel takviye, ilaç bile değil aslında. antidepresan ya da sakinleştirici tedavisi görmesi gerekebilir.
  • knight of cydonia  (21.06.20 16:55:05)