alıcıların maillere cevap vermesini sağlamak

merhaba gönül dostları,

ben yakında ihracata başlayacağım.

2 yıldır bu iş üzerinde çalışıyorum.alt yapıyı kurdum fakat ilerleyemiyorum.

müşterilerin sitelerini buldum. oradaki contact - info maillerine yazdım ama geri dönüş 15 de 1 oldu. ve bunlar garanti alıcı !

daha önce uluslararası konuşma paketi alıp aradım ve çoğu açmadı ve meşgul çaldı.

hayallerim yıkıldı. işler planladığım gibi gitmedi. sitesini mailini buldum.tamam satarım artık diyordum.

şimdi ben bu firmaların satın almacı ve ithalatçılarına nasıl ulaşırım ya da bana cevap vermelerini nasıl sağlarım.

bazıları linkedin de var. facebook ta var. şimdi oradan saldıracağım ama yine cevap vermeyecekler büyük ihtimalle.

yeterli param olsa atlayıp uçağa kapılarına dayanacağım ama biraz satsam ilerde onu da yapacağım.

satanlar bu adamlara nereden nasıl ulaşıyor ?
onlar nasıl satabiliyor da bana dönüş bile yapılmıyor ?

aklıma şöyle bir şey geldi. aynı mail adreslerine satmak için değil de almak için mi yazsam acaba ? merhaba, sizin sitenizde gördüğüm şu maldan şu kadar almak istiyorum. kaç para ?

o zaman cevap verirler belki. ben de cevap veren maile diğer hesaptan satmak için yazarım.

iyice kafayı yedim. satmaya kafaya koydum.

ne yapmalıyım ? tavsiyelerinizi bekliyorum.

teşekkürler.

hacı ciddi ciddi okudum ciddi ciddi cevap yazıyorum.

2 yıldır altyapı hazırlarken bir kere mail atmadın mı ya?

yurtdışına mal satmak kolay değil. örnek veriyorum italya'da bir firmada çalışan satın alım uzmanı zaten malı bildiği firmalardan alır. sen ucuz fiyat versen bile ismin, markan olmadığı için 'bunun malında kesin sorun vardır, yada 3-4 sevkiyattan sonra göremeyiz bir daha adamı' diye düşünür.

o sebeple sana dönmeleri zor. mal almaları daha zor.

böyle mesaj, mail bombardımanına tutarsan işin daha zorlaşır.

güzel bir site yapıp mümkünse hangi ülkeye satmak istiyorsan oradaki bir fuara katılıp direk görüşebilirsin insanlar ile.

onun dışında tanıdık bir ismin veya markan olmadığı sürece çok zor yurtdışındaki firmanın senden bir mail ile ürün alması.
  • duyurukullanıcısı  (16.06.20 23:04:28)
fuarlarda, kongrelerde de oldukca taninirlik kazanabilirsin. yurt disina gitmek henuz bir secenek degilse bile sektorunle alakali en azindan turkiyedeki uluslararasi organizasyonlari takip edip yuz yuze gorusmeler yapmak her zaman cok daha mantikli. gonderdigin maillerin yarisi okunmadan siliniyordur, kalani da phishing filan diye ilgilenilmiyordur.

  • in vino veritas  (16.06.20 23:10:58)
bu is fuarlarda olur. insanlar bosuna ulke ulke fuar gezmiyor. kendini diger sirketler yerine koy. hic duymadigin bir firmadan birisi snaa mail atiyor urun satayim diyor. nijeryali prensten farkin yok adamlarin gozunde.

  • crucio  (16.06.20 23:14:16)
yanıtlayanlara cevaplar...

evet mail atmayı sona bıraktım. fuara gidemem çok param yok. hastalıktan dolayı fuarlar iptal oldu zaten.

hadi fuara gittim diyelim. fuarda üreticiler var zaten, adamlar neden benim gibi aracıdan daha pahalıya alsın ?

satacağım şey ham madde. markalaşma gerekmiyor.

+ neden tanımadığı birinden alsın ? kimse sana güvenmez.

- yükleme sırasında malın fotoğrafları çekilecek. ve bazı firmaların türkiyede experleri var. onlar onay vermeyince mal yola çıkmıyor.
  • iste o bendim  (16.06.20 23:22:37)
benim gibi aracıdan daha pahalıya alsın ?
satacağım şey ham madde. markalaşma gerekmiyor.

hacı abi sen baya başındasın işin. kolay gele.
  • duyurukullanıcısı  (16.06.20 23:49:49)
Her gün senin yaptığın yöntemleri onlarca adam deniyor, o adamlara onlarca mesaj ve mail gidiyor. Genellikle direkt çöpe tabii.

Satışçılar bu yüzden bir ton para ve komisyon kazanıyor. Sıfır tecrübe ile böyle bir işe girişmen net kayıp demek. Tecrübeli ve çevresi olan birini işe alıp, onun kontaklarını ve nüfuzunu kullanarak bir baz müşteri kitlesi oluşturup, sonra kendin bu işe soyunmayı denemeni öneririm.
  • roket adam  (17.06.20 00:05:55)
hevesini kirmak gibi olmasin ama yaptigin yorumlardan ben de digerleri gibi cok birsey anlamadim. seni diger saticilardan olumlu anlamda ayiran sey ne? yani kendini mail attigin insanlarin yerine koy.

* seni/sirketi tanimiyor
* mali ucuza satmiyorsun
* alaninda tek degilsin
* uretici degilsin
* referansin yok
* katma deger yok.

senin attigin mail ile benim su anda atacagim mail arasinda hicbir fark yok kisacasi. herhangi bir X kisisinin mali senden almasi icin herhangi bir sebep var mi?
  • crucio  (17.06.20 02:30:49)
Herkes +1.
Ben özellikle bir noktaya değinmek istiyorum, satacaginiz sirketler nasil sirketler bilmiyorum ama;
Gun gelir de bir insan evladi beni facebooktan ve linkedinden ayni donemde ekleyip bana yardirirsa ana avrat duze yakin kibarlikta cevap veririm. Zaten %99 yabanci firmanin satin almacisi da size bu cevabı verir.
Beni ayda bir kere birileri ekliyor;
-global sim kart satmak
-cin'den avrupaya tren
-avrupada turk oldugumdan turkiye ayakli isim vardir diye turkiye lojistik icin mail atanlar
-cin'de elektronik tedarikcileri

Bunlardan biri linkedinden bile sinirime dokunmustu çünkü adama diyorum yillik hacmi 20 milyar euroluk firma, ben sizin bahsettiginiz ürünü kim alir onu bile bilmiyorum. Adam diyorki bir sorsaniz arkadaslariniza. Hayal dunyasi, ben gidip millete sim kart satin almacisi kim diye soracagim, dünyada hangi ulkede onu bulacagim.

Sizin yazdıklarinizdan da bu noktaya gidiyorsunuz gibi geldi, gitmeyin.

Onun dışında satin almayla alakali biri olarak;
-uretici değilsiniz, araci olarak piyasaya girmeye calisiyorsunuz
-maliniz ucuz degil veya herhangi bir ek servis yok (nakliye saglayamazsiniz misal)
-hic is yapmamizsiniz, referans yok.

Benim bu isi yapan arkadasim var, 200bin lira falan harcadi ilk isini yapabilmek icin+esi de forwarder oldugundan nakliye, gümrük vs her seyi biliyordu. En az 5-6 fuar gezdi, 2 kere yurtdisina cikti musteriyle gorusmek icin. Bunlar sonunda 1-1.5 yil sonra yapti ilk ciddi isi.

Kısacası umarim daha iyi bir is plani yaparsiniz.
  • logisticsmanager  (17.06.20 04:31:46)