Gumrukte takilan sirket laptop'i

Ben home office calisiyorum ve calistigim sirket yurt disinda. Bana sirket laptop'i gonderdiler. UPS gumrukte tutuyormus ne yapmam gerektigini tam anlamadim. Soyle ki; ben fatura kesebilmek icin sahis sirketi kurdum ama sirket bana bu laptop'i ev adresime yolladi ve ismimi filan belirtti.

Ben simdi bu laptop sahsima gonderilmis gibi (ki oyle) vekaletname harici ek belgeleri falan saglamadan imzalayip gonderebilir miyim?

Daha once de bilgisayar yollamislardi ama hic boyle belgeler istememislerdi sadece satin alinmis muamelesi yapip gumruk vergisi almislardi. ben dekontu filan yollayinca laptop teslim edilmisti.

vekalet ver dhl e
adına çeksinler

  • kingcyrax  (15.06.20 16:49:17)
ticari işleme sakın girme , gönderin ticari statüde (resmi ithalat)değerlendirilir ise çok büyük masrafın olur.

şahıs olarak vergisini ödeyerek alacaksın. dhl'i ara gümrül bölümü var call center gibi sürekli destek veriyorlar. prosedürü sana anlatırlar. sorun çıkacak bir durum yok.

ekteki belgelere göre gümrük memuru senin laptopu ticariye sokmuş gibi öncelikle bunu şahsi gönderiye çevirmeye uğraş. aksi takdirde grekli evraklar vekaletler gümrük komisyoncusu falan masrafı büyük olur.

şahsiye sokamazsan bir seçeneğin de geldiği yere iade etmek. sadece taşıma ücreti ile geri gönderebilirsin.
  • orpheus  (15.06.20 23:07:50 ~ 23:11:08)
peki ordino ucreti filan diyor o nedir? odemem gerekiyor mu her halukarda?

  • nefertarii  (16.06.20 00:29:02)
ordino ödeyeceksin hocam
kacarın yok
öde cek malını
  • kingcyrax  (16.06.20 11:32:17)
su an odemiyorsunuz; belgeyi doldurup yollayin diyor sonra soyleyeceklermis ne kadar odeyecegimi.

  • nefertarii  (16.06.20 11:34:18)
  • nefertarii  (16.06.20 11:34:45)
@kingcyrax @orpheus dhl'i aradim bizim araciligimizla gelmedigi icin yardimci olamayiz dediler.

  • nefertarii  (16.06.20 12:07:25)
dhl ile geldi sandım dikkat etmemişim. ups'in de benzer hizmeti olabilir.

  • orpheus  (17.06.20 04:47:23)