patronun dümdüz yalan söyle demesi

bir iş var yapmadık yani patron yapmadı, yap dedim takip et dedim etmedi. işin temmuz sonuna kadar bitmesi lazımdı. benim sorumluluğumda da değil iş ama firmanın işi sonuçta ben oldu olmadı diyecek kişiyim.

patron şimdi diyor ki temmuz sonu kontrole gelcek olan adamı başka bir firmaya götürelim orada bizim yapacağımız işin aynısı var gösterelim sende anlat şöyle yaptık böyle yaptık falan diye.

adam yerse yer, yoksa zaten yapılmadı iş.

beni hali ile stress bastı. hayır desem patron ekşiyecek evet desem yalan söylemiş olucam + adam beni yalancı olarak tanıyacak belki sağda solda öyle anlatıcak.

ne yapmalı? piyasa malum. istifa, başka iş bulmak falan filan yalan.

Maskeni tak işini yap düzen bu

  • olaylar olaylar  (14.06.20 23:24:21)
o firmada sunum bitince 'onunuzde kiyaslayacaginiz bir örnek olsun diye buraya geldik, isterseniz bizim firmaya da gidelim ama yorulmussunuzdur, hayır hayır valla yorulmussunuz bakın gözlerinizin feri sonmus" şeklinde ikilemde bırakarak hem davet ve teklif ediyormuş gibi yapıp hem de bir yandan gelmemesini sağlayacak türden konuşmaya çalışın.

hem patron da gerilir böyle konularda çekinir belki sizden sonra olursa böyle bir şey, dolaylı olarak gözdağı vermiş olursunuz :)
  • encokbenisevinnolur  (15.06.20 01:18:21)
patron biraz delikanlı olsun ve doğruyu söylesin.

istediğin şey bu ahlaksız davranışa onay vermemiz ise kusura bakma ben veremeyeceğim.

keşke sadece adam seni yalancı olarak tanısa olay çok basit olurdu. kendine ben bu yalanı söyleyecek kadar nasıl alçaldım yahu demeyecek misin?

öteki taraftan da eğer bu yalanı söylemezsen işinden olacağını düşünüyorsan bunun günahı sana yazılmaz. rahat ol.

birinin önerdiği gibi patronu ispiyonlarsan da işini kaybedebilirsin. böyle öneri de görmedim yani hayatımda. evlilikte ve iş hayatında eşinin ve firmanın sonuna kadar arkasında duracaksın. firmasını satan adamı ben silerim.

o yüzden önerim patron farklı bir açıklama bulsun olacaktı aslında. sonuçta delikanlı olup bu iş yetişmedi ama ağustosa yetişecek demek çok zor değil. bana yalan söyleyen firmayla ben bir daha asla iş yapmadım ve patronuma sadece bunu söylediğimde bile o firmayı kara listeye almayı onayladı. bir de bu tarafı var işin.
  • ozdek  (15.06.20 02:08:14)
ben böyle işlerden pek anlamıyorum. yuvarlak yuvarlak bir iş vardı falan yazıyorsunuz, kafam basmıyor. ya olay örgüsünde bir saçmalık var, ya eksik anlatıyorsunuz, ya da ben anlamıyorum gerçekten.

şirketinize verilmiş bir iş var, yapmanız gerekiyor ama yapmamışsınız. sorunuzdan anladığım kadarıyla yapmayı da düşünmüyorsunuz. müşteriyi aynı işi yapmış başka firmaya götürüp onun işini kendiniz yapmış gibi tanıtacaksınız. sorunuzdan bunu anladım.

e adam işini isteyince ne olacak? ehehe git ordan al mı diyeceksiniz? oradan alıp getirip kendiniz mi vereceksiniz? öteki firmaya gidip "yav senin şu işi benim yollayacağım adama benimmiş gibi sat" mı diyeceksiniz?

başka firmaya gidip yalan söylemek işin kolayı. nasıl satacaksınız yav?

işi yapmaya niyetiniz yoksa gidip o firmadan alın getirin o iş neyse artık, ne olduğunu söylemeyip "bir iş" diye tanımlayınca benim aklıma üretilecek bir mal geliyor, alın getirin onu, kendiniz üretmiş gibi satın adama. yerse kendi dükkanınızda yesin. başka firmaya götürüp yalan söylemek nasıl olacak?
  • kibritsuyu  (15.06.20 13:28:07)
@kibrit,

anladığın gibi olay.

senin düşündüğün şeyleri patron düşünmüyor. sen düşünüyorsun ben düşünüyorum. patron günü kurtarma derdinde.

adamı başka firmaya götürdük adamların yaptığı şeyi biz yaptık diye anlattık yedirdik adama diyelim. adam bana da aynını yapın derse çok yoğunuz 6 aya yaparız diyecek patron. eminim yani.

bizim firmaya getiremiyoruz çünkü halen çalışıyor alet orada.
  • duyurukullanıcısı  (15.06.20 14:01:24)
bu zihniyetten sakat tipler nasil patron oluyor anlamiyorum. ben boyle bir kurumda katiyen calismam.

yalan yalani dogurur. is beklenmedik sonuclara yol acabilir. tavsiyem, yalan soyleme isini yapma. baska bir yerde is bulursan oraya gec.
  • Leonardo~Da~Vinci  (15.06.20 14:09:07)
Godfather'da vardı, Michael Corleone Las Vegas'ta kumarhane işiyle ilgili bir görüşmeye gidecekti. Karşı taraf, (ki içlerinden birisi kardeşi Fredo Corleone) Moe Green bu görüşme öncesinde Michael'ı ısrarla yemeğe oturtma, içki ve kadınlarla rahatlamasını sağlamaya çalışmaktaydı ancak Don Michael bunu reddederek konuyu doğrudan iş görüşmelerine getirtti. Şayet gevşeseydi ve ortama uysaydı bu onun kararlarını etkileyecek ve dezavantajlı duruma düşmesine sebep olabilecekti.

İşte sizin yapmanız gereken de tam olarak bu. Görüşme öncesinde güzel tasarlanmış bir ortam, işe başlamadan önce müşterinizin gönlünü hoş etmek ve keyfini çıkarmasını sağlamak. Ondan sonra ister başka fabrikaya götürürsünüz isterseniz deniz kenarına. Orası size kalmış.

Consigliere Burka
  • burka  (15.06.20 14:21:11)