Sıfır araç alımında takas ve etik sorunu

Arkadaşlar günaydın,
Sahibi olduğum aracı geçen ay ilana koydum. Razı olduğum fiyat 90.000 TL'ydi. En fazla 87.000 TL. teklif geldi, satmadım.
Geçen hafta sıfır araç alımı için bayiyle anlaştık. Satmayı düşündüğüm araç olduğunu duyunca önce 89, sonra da 91.000 TL'yi kabul etti. Yazılı bir şey yok bu arada. Gelecek hafta araç gelince 91.000 TL'yi satış fiyatından düşecek. Bu arada arkadaşlarım tarafından uyarıldım. Madem süre var, "ilana çık mutlaka daha yükseğe satılır" dediler ve dedikleri gibi 94.000 TL teklif geldi.

Şimdi ben ne yapayım? Bayi benim aracı alacak adamı bile ayarladı. Laf arasında ağzından kaçırdı çünkü. Arada 3.000 TL var. Az para da değil.

Ne önerirsiniz? Bayiye ayıp olmasın diyip 91.000'e direkt takasa mı vereyim yoksa 94.000'e kendim mi satayım?

Ben adama "tamam bu fiyattan sana veririm" dediysem benim için bu da bir sözleşmedir, başkası 2 katını da verse vermem, bu kerizlik olarak da görülebilir ona da saygım var ama ben sözümden dönmezdim, o nedenle sen de dönme derim ama yine de senin bileceğin bir şey tabii.

  • angelus  (13.06.20 10:51:14)
Bayi sana herhangi bir süreçte kıyak geçti mi? İndirim olsun, insani muamele olsun, kolaylık sağlamak olsun?
Eğer öyleyse 3bin için değmez bence. Ama ortada sadece işini yapan 2 taraf varsa sorun olmaması lazım. Bayiyi ara söyle böyle bi teklif geldi diye, bakalım ne diyecek. Belki o karını azaltmayı göze alıp 93e falan çıkabilir. Çünkü muhtemelen 94 sana geldiyse o fazlasına bile satacak olabilir.

  • Bruce  (13.06.20 10:52:33)
Ben de kesinlikle 91 bine verirdim. İsterlerse 150 bin versinler. Karakter meselesi tabii. Vermeyene de birsey diyemem.

  • giggs  (13.06.20 10:52:35)
Çevrenden böyle bir teklif geldiğini söyleyip belki aldığı fiyatı güncelleyip güncellemeyeceğini sorabilirsin. Ben de anlaştıysam uğraşmak istemediğim için takas olayını devam ettirirdim sanırım.

Bir de şu var, senin alım rakamın da sabitlendi değil mi? 91'e verip xx'e alacaksın. Hani bu aralar sıfır araç fiyatları da sürekli değişiyor diyorlar. Sen 94'e satınca sonra alacağın aracında 5 bin lira zamlandığını görme sonra?
  • nhk ni youkosu  (13.06.20 11:18:40 ~ 11:19:08)
Sağolun arkadaşlar, proforma fatura kesildi, fiyat sabitlenmiş oldu bir bakıma.
Arkadaş düzgün biri. Kredi konusunda da yardımcı oldu. Sıfır aracın siparişini girerken kapora bile istemedi.
Göremediğim noktalara değindiniz, sağolun, varolun.
  • flo  (13.06.20 11:21:49)
@giggs +

Vaadin de durma hani kişilik meselesi. Daha fazla kârı boş vermelisin.
Geçen haftalarda bir özel servis araç bakım giderini bedava yapmasına rağmen günler öncesinden söz verdiğim ustanın yanında ücretli yaptırdım.
  • Erva  (13.06.20 11:28:06)
yaptığın etik olan ama şunu da unutma pek çok bayi takasına giren adamlar senden baya ucuza alıp kendi baya yüksekten satar. genelde bu işi baya kendileri adına karlı kotarırlar. Adam samimi geldiyse, malum sitedeki ilanlarla uçurum yoksa bir kaç bin için sözden dönmeye gerek yok. Ama en ufak bir sinsilik algılasaydım adamda ben vazgeçerdim doğrusu.

  • bugisme  (13.06.20 12:31:12)