Hayvanları çok sevmek ama ele alamamak, dokunamamak

Kediler başta olmak üzere hayvanları çok seviyorum ama elime alamıyorum, rahatça sevemiyorum. Ani hareketlerinde korkuyorum ve panik oluyorum. Bir keresinde camdan kedi girmişti eve ve tam 20 dakika çıkarmakla uğraşmıştım elime alamadım için. :)

Bunu nasıl aşabilirim? Bu yavrulara doya doya sarılmak öpmek istiyorum çünkü.

Beni 10 yaşında köpek ısırdı, yerlerde sürükledi biraz. Travma olmasa da köpek fobi oldu. ufak köpeklerle oynayarak üstesinden geldim. Yetmedi yorkie edindim bir tane. Şimdilerde köpeklerle oynuyor büyükse boğuşuyorum. Bence çözüm yavrularla bir şekilde haşır neşir olmanız. Önceleri uzaktan gidip görüp hareketlerini izleyin, anlayın. sonra sevmeye başlayın yapabilirseniz.

  • monseur thenardier  (12.06.20 22:41:48 ~ 22:42:31)
yavrularla oynayabilirsiniz. bunu yaparken de nasılsa onlar ısırsa da, tırmalasa da canınızın neredeyse hiç yanmayacağını düşünürsünüz. aşama aşama aşılıyor o korku. hiç merak etmeyin:)

  • aramızda kalsın  (12.06.20 22:45:48)
yavru kedi köpekle başlayabilirsin. ısırmaya çalışsa bile canını yakmayacağından, oyun yapmak için yaptığından emin olarak rahatça oynayabilirsin. annemi küçüklüğünde köyde köpek kovalamış :D oyun yapmak için üzerine atlayan minik köpeklerden bile korkardı. en yakın arkadaşının bembeyaz tostopak bir maltese terrier'i var şimdi, diğer köpeklere karşı olan o korkusunu yenemese bile bununla yerlerde yuvarlanıyorlar şimdi hehe.

  • chezidek  (12.06.20 22:53:29)
Korkunuzu aşsanız da her kedi kendini sevdirmeyecek :( Ben de küçüklükten beri her türlü hayvandan çok korkardım, ama üniversite kampüsümüzde insandan çok kedi olduğu için o zamanla alıştım. Bir gün bankta otururken aniden bir kedi gelip kafasını kucağıma koyup uyumuştu, o gün bugündür kedi sevebilir hale geldim. Böyle uysal kedileri severek başlayabilirsiniz, mahallenizde falan vardır belki. Kedisi olan arkadaşınız var mı? O da yardım edebilir. Anneleri kızmıyorsa yavruları da sevebilirsiniz, onları tutup zaptetmek daha kolay olabiliyor. Anahtar o ilk adımı atmak. Köpeklerle hiç haşır neşir olmadığım için onlardan hala çekinirim mesela.

Bir de kedilerin neresine ellenir neresine ellenmez buna çalışın, kesin internette vardır rehberi. Kedi neresinden tutulur ona bakın. Belinin ortasından tutup havaya kaldırırsanız hayvan gerilip o korktuğunuz ani hareketleri yapabilir. Yahut yemek yiyen bir kediyi severseniz o kedi celallenebilir. Böyle böyle kedinin gözünden sevilmeye hazır olduğunu anlayacaksınız :)
  • wish i could find a way to disappear  (12.06.20 23:12:26)
öncelikle her kedi kendini sevdirmez. yavru kedi veya sıcak kanlı kedi bulmak gerek. onlara da siz hamle yapmayın. onlar size gelsin, belli bir mesafeden mesela 1-2 metreden yumruk sıkıp baş hizasına getirin kedinin, sırnaşık bir kedi ise gelir kafa atar, işte o kediyi yumuşak hareketler ile sevin. sakınırsanız, tedirgin olursanız onlar da tedirgin olur. başını sevin bayılırlar.

fıstık'ım ve ben:
www.instagram.com
  • surprise  (12.06.20 23:37:06 ~ 23:38:49)