balkonda mangal yapmak

merhaba,

5. katta oturuyoruz; üst katımızda daire, sağımızda solumuzda bir apartman yok. karşımızda apartmanlar var sadece, onlar da bitişik değil.

hizliresim.com

şu tarz küçük boylu bir barbekü tipi kapaklı mangal alıp balkonda yapsak, bir cezası yasağı var mı? kapıya polis gelir mi? ya da çok duman çıkar da itfaiye gelir mi? :)

***

dipnot: apartmanımızın altında ocakbaşı var, aktif olarak her akşam açık ve onların ocakbaşı kokuları bize geliyor. tabii biz işletme değil daire sakini olduğumuz için, belki daire balkonunda yapmak yasaktır bilemiyorum.

***

n11'de bu bahsettiğim mangalı satan satıcıya da sordum, şöyle dedi:
meşe kömürü olursa fazla duman çıkmaz yanlız odun çıra kullanmayın. üzerine jel dökün. küçük bir kağıtla tutuşturun. yelpaze ile 10 dakika sallayın. korlaşır zaten bir 10 dakika hafif duman çıkar. beyazlaşınca hiç çıkmaz. 1 ton meşe odunundan 250 kg meşe kömürü çıkıyor. geriye kalan 750 içindeki dumanı dışarı atılıyor, yani gazı. bu yüzden meşe kömürünün çok dumanı çıkmaz. odun çıra yakmayın. öyle itfaiye gelecek kadar bir duman çıkmaz. zaten üst katta kimse yoksa duman aşağıdan yukarı gider. yukarıdan aşağı gitmez. daha tedirgin olurum derseniz akşam yakın kimse bilmez bile sadece et kokusu gelir. ceza olacağını sanmıyorum. şimdiye kadar balkonda mangal yaktı diye ceza yiyeni bilmiyorum. bu konuda bilgim yok ama ben hiç duymadım. 35 yıldır mangal ve meşe kömürü satıyorum. meşe kömürüde ürünler arasında var. çok kaliteli.

ne kadar anlayışlı insanlarsınız ya tebrik ediyorum. balkonda mangal yapmanın sıkıntısı yok, cezası da yok bildiğim kadarıyla.

en büyük sıkıntı komşular olur. bir de bizim mahallede eskiden vardı annem balkonda mangal yaptırmazdı. canı çeken olur kokusu gitmesin diye. bu yüzden her gün et yiyebilecek durumdayken (rahmetli babam mangal için canını verirdi-mangal yakalım desen iskelede bile mangal yakardı hiç acımazdı) çoğu gün sebze vs yerdik.
  • ozdek  (09.06.20 20:47:30)
Üst katta otururum mangal yapıyorum. Duman çıkıyor hatta şiş yaparken kuyruk yağı da koyuyorum bayağı duman oluyor... Şimdiye kadar ceza meza duymadım. Rahatsız olup bana gelen olmadı. Olsa da umrumda değil. Alt kattaki adam cama, balkona çıkıp sigara içiyor cam açık olursa ev sigara kokuyor ben içmiyorum. kimse böyle şeylere dikkat etmezken de umrumda olmaz yani.

  • x571  (09.06.20 21:34:38)