8 yaş çocuk için seyahat izni

8 yaşındaki çocuğu ankara'dan ürgüp'teki dedesi ve anneannesinin yanına götürebilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Her kafadan bir ses çıkıyor, güncel ve geçerli bilgiye ulaşamadım.

Bonus: 94 yaşında nenesi de gidecek aynı yolu. Onunla ilgili biraz bilgiye ulaştık gibi ama söyleyeceğiniz bir şeyler varsa alırım bir dal.

Not: Aracımız var, araçla gidecekler. Ama kimin nasıl götüreceğini bilemedik.

18 yaş altı için velisi ya da varisi yanında olduğu sürece kısıtlama yok.

Sokağa çıkma yasağı tek başına çıkmaları ile alakalı.
  • John Bloor  (09.06.20 14:10:13)
İşte "velisi" kısmında tıkanıyoruz zaten. Kimdir velisi? Dayısı götürebilir mi mesela?

Dayı kişisi yeğenini (8 yaşında çocuk), kendi annesini (çocuğun anneannesi, 65 yaş altı) ve kendi babaannesini (94 yaşında kadın) ankara'dan ürgüp'e götürecek. Çocuğun anası ve babası yolculukta yok.

Neneye izin yolda. Anneanne ve çocuk?
  • kibritsuyu  (09.06.20 14:21:59)
Ben merak edip aratınca bütün haber sitelerinde aynı metni buldum; "velisi ya da varisi" diyor. Dayı yasal varis değildir anne baba hayattaysa.

Alınmayacak risk değil ama bence, yaşlılara izin alınırsa çocuklar kaynar arada.

Tek tek kimlik kontrolü yapıp çocukların ana babasına mı bakacaklar kimlikte?
  • John Bloor  (09.06.20 15:41:52)
ek soru: haftaya çarşamba 85 yaşındaki babamı göz doktoruna götüreceğim. randevumuz gayrıresmi.yani öyle mhrs'den ya da hastaneden alınmış bir randevu yok. doktorun "11'de gelin göreyim" şeklinde whatsapp mesajı var. ne isim var, ne bişey var. hastaneyi aradım, mhrs diyor başka bir şey demiyor.

babamın kendi e-devlet'inden hes kodu oluşturduk, bu iş görür mü?

kendi e-devlet'imden oğlana da hes kodu oluşturdum. bu iş görür mü şehirlerarası gitmek için? illa nası babası da olacak mı yanında?

yahu çalışıyoruz biz. zaten de o yüzden göndereceğiz çocuğu. yok mu bir yolu?
  • kibritsuyu  (09.06.20 15:42:48)
Hastane ya da muayenehane için 112 arayıp izin isteyeceğinizi belirtin, tc no ve gidilecek yer ile saat alıp sms atıyolar.

  • John Bloor  (09.06.20 15:54:56 ~ 16:02:55)
son açıklamalara göre durum ne oldu şimdi?

yaşlılara 10:00 - 20:00 arası yasak kalktı.
- ayrıca izin almadan 94 yaşındaki neneyi bu saatler arasında arabaya atıp ürgüp'e götürebilir miyiz?
- ayrıca 85 yaşındaki babayı bu saatler arasında doktora götürebilir miyiz?

18 yaş altı için hala ebeveyn gözetimi diyor. ama birinci derece falan demiyor. yani anneannenin yanına katıp yollasak "yooh illa anne baba" derler mi hala?
  • kibritsuyu  (09.06.20 20:11:53)
yaşlılar için yasak kalktı da, önceden de pazar günleri belirli saatlerde çıkarlarken de araçla uzağa gitmek yasaktı, "yürüyüş mesafesinde serbest" diye belirtilmişti. şimdi herhangi bir detay yok, "yaşlılar için her gün 10-20 arası serbest" diyor sadece. o yüzden yine yürüyüş mesafesine mi, araçla şehir içi veya şehir dışı gidilebiliyor mu ona ulaşamadım.

tccb, içişleri ve ankara valiliği sayfalarında bulamadım. sen daha tecrübelisin.
  • kibritsuyu  (10.06.20 10:25:35)